12 березня 2015 року Справа № 876/1083/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
з участю секретаря судового засідання Нефедової А.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Сагайдак Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В листопаді 2014 року ОСОБА_1 (далі - Позивач, ОСОБА_1.) звернулася до суду з позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (далі - Відповідач, ГУ ДМС України у Львівській області) в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ДМС України у Львівській області, який є представником Личаківського районного відділу у м. Львові, щодо залишення без розгляду документів ОСОБА_1 для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, поданих 08 жовтня 2014 року, з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87 (вісімдесят сім гривень) 15 копійок та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 (сто двадцять) гривень;
- зобов'язати Головне управління ДМС України у Львівській області, який є представником Личаківського районного відділу у м. Львові, розглянути документи ОСОБА_1 щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, поданих 08 жовтня 2014 року виключно згідно з переліком, визначеним Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою КМ України від 31.03.1995 р. № 231 та утриматися від вимоги щодо сплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87 (вісімдесят сім гривень) 15 копійок та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 (сто двадцять) гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані невідповідністю дій відповідача нормам законодавства України.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року позов задоволено повністю.
Постанову суду першої інстанції оскаржило ГУ ДМС України у Львівській області, подавши на неї апеляційну скаргу. Відповідач зазначає, що не погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Як обґрунтування апеляційної скарги звертає увагу на порушення судом норм матеріального права. Вказав, що має місце адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, яка передбачає видачу бланка, тому її замовник сплачує 377,15 грн., а за дострокове оформлення паспортного документа (до 10 днів) - 634,30 грн. У зв'язку з цим дії відповідача щодо відмови у видачі позивачу закордонного паспорта слід вважати правомірними.
Вислухавши суддю-доповідача, представника Відповідача, який просить задовольнити апеляційну скаргу, представника Позивача, який просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 08 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ДМС України у Львівській області з заявою на оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Позивачем для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон були надані наступні документи: заява-анкета; паспорт громадянина України; оригінал та копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см.; квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170,00 грн.
Личаківський районний відділ у м. Львові ГУ ДМС України у Львівській області листом № 2837 від 14.10.2014 року повідомив позивача, що оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон не розпочато, оскільки позивачем не було здійснено всіх передбачених оплат.
Вірно встановивши обставини справи, суд першої інстанції правильно застосував до правовідносин між сторонами відповідні їм норми матеріального права.
Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21.01.1994 року № 3857-XII врегульовано порядок реалізації права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок.
Статтею 7 цього Закону передбачено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.
На реалізацію вищезазначеного Закону Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року № 231 прийняв Правила, пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» (далі - Декрет) платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн (статті 2, 3 Декрету).
Разом з цим, у пункті 27 розділу І Переліку визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн 15 коп.
Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому він не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.
Проаналізувавши наведені норми матеріального права, колегія суддів вважає, що правильним є висновок суду першої інстанції про безпідставність вимог Відповідача надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, оскільки такі не передбачені Законом № 3857-XII та Правилами - спеціальними правовими актами, що врегульовують ці правовідносини.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року у справі №21-416а13.
Наведена практика на рівні Верховного Суду України важлива з огляду на статтю 244-2 КАС, відповідно до якої рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви при перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відтак, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не відповідають законодавству України та не можуть бути підставою для її задоволення.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2014 року у справі № 813/7591/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська
Повний текст виготовлено 13.03.2015 року