Справа № 815/7151/14
02 березня 2015 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стеценко О.О.
за участю секретаря - Царькової К.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про скасування рішення № 0000253800 від 09.09.2014 року,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство «Українське Дунайське пароплавство» (далі - ПрАТ «УДП», або Позивач) з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів (далі - СДПІ з ОВП у м.Одеса, або Відповідач), в якому просить суд скасувати рішення СДПІ з ОВП у м.Одеса № 0000253800 від 09.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 203835,09 грн., з яких 147616,94 грн. - штраф, 56218,15 грн. - пеня.
Свої вимоги Позивач обґрунтував наступними доводами.
27.10.2014 року Позивачем отримано від СДПІ з ОВП у м.Одеса 20 рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальну суму 7904164,18 грн., у тому числі рішення СДПІ з ОВП у м.Одеса № 0000253800 від 09.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2014 року по 31.07.2014 року у загальному розмірі 203835,09 грн., з яких 147616,94 грн. - штраф, 56218,15 грн. - пеня.
Не погодившись із вказаним рішенням, 05.11.2014 року ПрАТ «УДП» звернулось до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників із скаргою, яка була отримана податковим органом 11.11.2014 року.
Рішенням Міжрегіонального головного управління Міндоходів №22370/10/28-10-10-4-33 від 09.12.2014 року про результати розгляду скарги, рішення СДПІ з ОВП у м.Одеса № 0000253800 від 09.09.2014 року залишено без змін, а скаргу ПрАТ «УДП» залишено без задоволення.
В обґрунтування неправомірності прийнятого рішення Відповідача Позивачем зазначено, що Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів під час розгляду скарги ПрАТ «УДП» від 05.11.2014 року пропущено двадцятиденний строк для прийняття вмотивованого рішення та надіслання його на адресу заявника. У зв'язку з чим, Позивач вважає скаргу позивача задоволеною у відповідності до ст. 56 Податкового кодексу України та п. 7.2 Порядку оформлення і подання скарг платниками податків - їх розгляду органами доходів і зборів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 25.12.2013 року № 848.
Позивач також зазначив, що рішення № 0000253800 від 09.09.2014 року було прийнято з порушенням норм Конституції України, інших нормативно-правових актів України, оскільки Відповідачем було порушено порядок стягнення заборгованості по єдиному внеску, вставлений Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в частині направлення на адресу ПрАТ «УДП» вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позивач також вважає, що Відповідачем порушено строк прийняття рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до ПрАТ «УДП», а саме: в порушення вимог ч. 13 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пп. 2 п. 7.2 розділу VII Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Відповідачем прийнято рішення не одразу, як того вимагає законодавство, а через місяць після сплати ПрАТ «УДП» заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вказаний у оскаржуваному рішення період.
Вважаючи рішеннями СДПІ з ОВП у м.Одеса протиправним, Позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
В судовому засіданні представник Позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити позовні вимоги з підстав наведених у позові та додаткових письмових поясненнях (а.с. 2-5, 45-46, 73-75).
Представник відповідача позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов (а.с. 47-49), наполягав, що рішення СДПІ з ОВП у м. Одеса № 0000253800 від 09.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 203835,09 грн. винесено у відповідності до вимог чинного законодавства, а відтак є законним та обґрунтованим.
Так, представник Відповідача зазначив, що згідно картки даних особового зі сплати єдиного внеску ПрАТ «УДП» за період з 01.10.2013 року по 06.08.2014 року та листа управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області №10051/02 від 30.04.2014 року у позивача рахувалась недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску за травень 2014 року. 09.04.2014 року відповідачем прийнято рішення № 0000253800 від 09.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 203835,09 грн. за період з 21.06.2014 року по 31.07.2014 року. 05.11.2014 року ПрАТ «УДП» звернулось до Міжрегіонального головного управління Міндоходів зі скаргою на рішення Відповідача. Рішенням Міжрегіонального головного управління Міндоходів №22370/10/28-10-10-4-33 від 09.12.2014 року про результати розгляду скарги, рішення СДПІ з ОВП у м.Одеса № 0000253800 від 09.09.2014 року залишено без змін, а скаргу ПрАТ «УДП» залишено без задоволення.
З огляду приписи ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», строк розгляду скарги Позивача Міжрегіональним головним управління Міндоходів не порушено, а доводи Позивача щодо порушення Відповідачем порядку стягнення заборгованості та неправомірності прийнятого рішення спростовуються нормами п. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 7.13, п. 7.2 розділу VII Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ПрАТ «УДП» є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно картки даних особового зі сплати єдиного внеску ПрАТ «УДП» за період з 01.10.2013 року по 06.08.2014 року та листа управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області №10051/02 від 30.04.2014 року у позивача рахувалась недоїмка зі сплати єдиного соціального внеску.
09.09.2014 року СДПІ з ОВП у м.Одеса, на підставі ч. 10 та п. 2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, прийнято рішення № 0000253800 про застосування» штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2014 року по 31.07.2014 року до ПрАТ «УДП» у загальному розмірі 203835,09 грн., з яких 147616,94 грн. - штраф, 56218,15 грн. - пеня відповідно до розрахунку (а.с. 16-17).
27.10.2014 року Позивачем отримано зазначене рішення.
Не погодившись з вказаним рішенням, ПрАТ «УДП» 05.11.2014 року надіслало до Міжрегіонального головного управління Міндоходів скаргу №ЮС-16985 від 05.11.2014 року (а.с. 8-12). Зазначена скарга отримана управлінням 11.11.2014 року (а.с.7).
За результатами розгляду зазначеної скарги, Міжрегіональним головним управлінням ДФС прийнято рішення №22370/10/28-10-10-4-33 від 09.12.2014 року про результати розгляду скарги, яким рішення СДПІ з ОВП у м. Одесі №0000273800 від 09.09.2014 року залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення (а.с. 13-15).
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення сторін, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Правовідносини, що виникли між сторонами регламентовані Законом України № 2464-VI від 08.07.2010 року «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі-Закон України № 2464-VI) якій відповідно до його преамбули визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Статтею 1 Закону України № 2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно ч.2 ст.6 Закону України № 2464-VI, платник єдиного внеску, яким є Позивач, зобов'язаний, крім іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Статтею 14 Закону України № 2464-VI, визначені зобов'язання органів доходів і зборів, які зобов'язані, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закон.
Відповідно до ст.25 Закону України № 2464-VI під час здійснення контролю орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Судом встановлено, що рішенням Відповідача № 0000253800 від 09.09.2014 року до Позивача застосувано штрафні санкції та нарахувано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2014 року по 31.07.2014 року (у загальному розмірі 203835,09 грн., з яких 147616,94 грн. - штраф, 56218,15 грн. - пеня
Статтею 25 Закону України № 2464-VI встановлено, що суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення. Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Порядок розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу,затверджений наказом Міндоходів України від 09.09.2013 року №452 (далі - Порядок №452).
Згідно п.1 Порядок №452 визначає процедуру подання та розгляду органами доходів і зборів скарг на вимоги про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та на рішення про нарахування пені та накладення штрафу, передбачених ч. 10, 11 ст.25 Закону України № 2464-VI.
Згідно п.4.1 розділу IV Порядку №452 орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.
Судом встановлено, що Міжрегіональним головним управлінням ДФС розглянуто скаргу та направлено рішення на його скаргу в межах встановленого законодавством 30-денного строку, а саме 09.12.2014 року.
З огляду на зазначене, суд не приймає до уваги доводи представника Позивача щодо пропуску строку надання відповіді на його скаргу.
Суд також зазначає про помилковість посилання представника Позивача на приписи Порядку оформлення і подання скарг платниками податків, їх розгляду органами доходів і зборів, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 25.12.2013 року № 848 (далі Порядок №848), якій відповідно до п. 1.1, п. 1.2 розроблений на підставі ст. ст. 19-1, 55, 56 ПК України, ст. 24 Митного кодексу України і визначає процедуру оскарження платником податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень органів доходів і зборів під час адміністративного оскарження, та відповідно до п. 1.3 не застосовується при оскарженні рішень органів доходів і зборів, якщо спеціальним законом встановлено інший порядок оскарження таких рішень.
Таким чином Порядок №848 регламентує правовідносини між суб'єктами господарювання та органами доходів ї зборів щодо оскарження рішень у сфері податкового та митного законодавства, та не регламентує ці відносини щодо сплати та оскарження єдиного внеску. Правовідносини у сфері сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування між платником такого внеску та органом доходів і зборів як контролюючим органом регламентовано Законом України № 2464-VI, Інструкцією «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України №455 від 09.09.2013 року, що набрала чинність 01.10.2013 року (далі - Інструкція №455) та Порядком №452 щодо розгляду скарг платника єдиного внеску на вимоги та рішення органу доходів і зборів.
Також суд не приймає до уваги твердження представника Позивачав частині несвоєчасного прийняття Відповідачем оскаржуваного рішення (через місяць після сплати Позивачем суми заборгованості), оскільки ані Законом України № 2464-VI, ані Інструкцією №455 не встановлені строки прийняття вказаних рішень контролюючим органом, а лише встановлено, що рішення приймається після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки оремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період, та нарахування пені, відповідно до п. 13 ст. 25 Закону України № 2464-VI, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Зазначені вимоги законодавства дотримані Відповідачем при прийнятті оскржувнаого рішення.
При цьому суд враховує, що позивач не спростовує наявності недоїмки по сплаті єдиного внеску, а також розміру штрафу та пені нарахованих згідно рішення №0000253800 від 09.09.2014 року, а також те, що згідно із п.7.13 Інструкції №455 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд прийшов до висновку, що Позивач не довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог, а Відповідач, в свою чергу, при прийнятті рішення №0000253800 від 09.09.2014 року діяв на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, у зв'язку з чим суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» № 590-VII від 19.09.2013 року, під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Судом встановлено, що позивач заявив вимоги майнового характеру, та таким чином, визначена за правилом абзацу 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" сума судового збору у цій справі складає - 4076,70 грн.
Судом також встановлено, що Позивачем було сплачено 10% судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 407,67 грн., що підтверджується платіжним дорученням про сплату судового збору №5379 від 16.12.2014 року (а.с. 6), відтак решта суми судового збору, що підлягає стягненню з позивача складає 3669,03 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159-163 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про скасування рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів № 0000253800 від 09.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 203835,09 грн., з яких 147616,94 грн. - штраф, 56218,15 грн. - пеня - відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» (код ЄДРПОУ 01125821) судовий збір в розмірі 3669,03 грн. (отримувач коштів: ГУДКСУ в Одеській області, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526, Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, Код банку отримувача (МФО) 828011, Рахунок отримувача 31212206784005, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Призначення платежу Судовий збір, за позовом Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство», Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626).
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Стеценко О.О.
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про скасування рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів № 0000253800 від 09.09.2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у загальному розмірі 203835,09 грн., з яких 147616,94 грн. - штраф, 56218,15 грн. - пеня - відмовити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» (код ЄДРПОУ 01125821) судовий збір в розмірі 3669,03 грн. (отримувач коштів: ГУДКСУ в Одеській області, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526, Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, Код банку отримувача (МФО) 828011, Рахунок отримувача 31212206784005, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Призначення платежу Судовий збір, за позовом Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство», Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626).
10 березня 2015 року.