79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
10 березня 2015 року № 2а-6956/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства про виконання вимог припису,
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі - Інспекція ДАБК) 07.08.2012 року звернулася до суду з позовом до Пустомитівського міського житлово-комунального підприємства (далі - Пустомитівське МЖКП) з вимогою зобов'язати відповідача виконати вимоги пунктів припису №21/3-ю від 12.04.2012 року в частині забезпечення земельною документацією кладовища в м. Пустомитах, мікрорайонні Глинна та в с.Наварія Пустомитівського району Львівської області та здійснити огородження кладовища в мікрорайонні Глинна Пустомитівського району Львівської області. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що при проведенні 12.04.2012 року перевірки Пустомитівського МЖКП з питань дотримання вимог нормативно-правових актів при виконанні покладених на підприємство функцій було встановлено ряд порушень, які відображені у акті № 21/12-ю від 12.04.2012 р. З метою усунення виявлених порушень видано припис №21/3-ю від 12.04.2012 року з вимогою в місячний термін усунути вищезазначені порушення вимог чинного законодавства, про що інформувати інспекцію. 17.05.2012 року проведено перевірку виконання вимог припису №21/3-ю від 12.04.2012 року. якою встановлено, що зазначені у приписі порушення відповідачем усунуті частково. Просить в судовому порядку зобов'язати відповідача виконати вимоги вказаного припису у тій частині, яка не виконана.
Відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку процесуального правонаступництва Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області замінено на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (далі - ДАБІ).
Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час і місце розгляду справи, явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили.
Позивач 11.02.2015 року подав клопотання (вх.№4283) про розгляд справи без участі його представника на підставі наявних у справі доказів та із урахуванням судових рішень Львівського окружного адміністративного суду, Львівського апеляційного адміністративного суду та Вищого адміністративного суду України, прийнятих у справі №2а-7855/12/1370.
Відповідач причину неявки суду не повідомив, свого відношення до позову не висловив, заяви про розгляд справи без участі його представника чи про відкладення розгляду справи до суду не направив.
У відповідності до положень статті 128 КАС України справа розглянута на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
12.04.2012 року Інспекцією ДАБК у Львівській області відповідно до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 39 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 08.04.2011р. №439, на підставі наказу Держархібудінспекції України у Львівській області від 21.03.2012 року №481-пл та направлення на здійснення перевірки від 21.03.2012 року №05-452-з/н у період з 02.04.2012 року по 12.04.2012 року проведено планову перевірку Пустомитівського житлово-комунального підприємства з питань дотримання вимог законодавства щодо діяльності у сфері поховання та похоронної справи та у сфері благоустрою населених пунктів.
Результати перевірки оформлено актом № 21/12-ю від 12.04.2012 р., згідно висновків якого перевіркою встановлено такі порушення:
1. кладовище в м. Пустомити, мікрорайон Глинна та в с. Наварія не забезпечені земельною документацією, що є порушенням пп. 1 ч. 3, п. 6 ст. 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу»;
2. кладовище мікрорайону Глинна не огороджене, що є порушенням абз. 2 п. 4.2.8 ДБНБ 2.2-1:2008 Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій «Кладовища, крематорії та колумбарії. Норми проектування»;
3. на території кладовища в м. Пустомити, мікрорайон Лісневичі, мікрорайон Глинна та в с. Наварія відсутні інформаційні щити, що є порушенням пп. 2.2 п. 2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 20.03.2003р. № 193.
4. територія кладовищ у м. Пустомити та мікрорайону Глинна у неналежному стані, засмічені майданчики відведені для складування сміття, чим порушено п 1.2 Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 20.03.2003р. № 193.
На підставі акта перевірки № 21/12-ю від 12.04.2012р. Інспекцію ДАБК у Львівській області винесено припис №21/3-ю від 12.04.2012р., яким зобов'язано відповідача в термін до 12.05.2012 року повідомити Інспекцію ДАБК у Львівській області про усунення виявлених порушень (а.с.7).
Припис №21/3-ю від 12.04.2012р. містить вимоги про усунення порушень законодавства, встановлених під час перевірки та відображених у акті № 21/12-ю від 12.04.2012 р.
17.05.2012 року Інспекцією ДАБК у Львівській області на направлення від 10.05.2012 року №28-шо проведено планову перевірку Пустомитівського житлово-комунального підприємства з приводу виконання припису №21/3-ю від 12.04.2012р.
Результати перевірки оформлено актом № 21/22-ю від 17.05.2012 р., згідно висновків якого встановлено, що на час перевірки не виконано пункти 1 та 2 припису №21/3-ю від 12.04.2012р., а пункти 3 та 4 цього припису виконано (а.с.23).
У зв'язку із невиконанням Пустомитівським МЖКП вимог пунктів 1 та 2 припису №21/3-ю від 12.04.2012р., Інспекція ДАБК звернулася до суду з даним позовом.
Пустомитівське МЖКП оскаржило в судовому порядку припис №21/3-ю від 12.04.2012р., що зумовило зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-7855/12/1370.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2012 року позов задоволено частково: визнано протиправними та скасовано пункту 1,2 припису Інспекції ДАБК у Львівській області від 12.04.2012 року №21/3-ю в частині незабезпечення кладовища в с.Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с.Наварія інформаційних щитів.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29.09.2014 року у справі №9104/179808/12 (справа №2а-7855/12/1370) виправлено допущену судом першої інстанції у резолютивній частині постанови описку.
Як зазначив у своєму рішенні суд апеляційної інстанції, з резолютивної частини оскаржуваного рішення вбачається, що суд першої інстанції, обґрунтовано скасовуючи припис в частині незабезпечення кладовища в с.Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с.Наварія інформаційних щитів, помилково зроблено посилання на часткове скасування п.2 припису, замість часткового скасування п.3.
В результаті наведеного постанова суду першої інстанції була скасована та прийнята нова постанова, якою визнано протиправним та скасовано пункти 1, 3 припису Інспекції ДАБК у Львівській області від 12.04.2012р. №21/3-ю в частині незабезпечення кладовища в с.Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с.Наварія інформаційних щитів. В задоволенні решти позовних відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України у справі №К/800/53813/14 (справа №2а-7855/12/1370) касаційну скаргу Пустомитівського МЖКП на вказані вище постанови судів першої та апеляційної інстанції повернуто скаржнику у зв'язку із тим, що останній не усунув недоліків касаційної скарги.
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу частини першої статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що припис Інспекції ДАБК у Львівській області від 12.04.2012р. №21/3-ю був предметом судового розгляду у справі №2а-7855/12/1370.
Судовими рішеннями встановлено протиправність та скасовано пункти 1 та 3 цього припису в частині незабезпечення кладовища в с.Наварія земельною документацією та відсутності на території кладовища в с.Наварія інформаційних щитів.
Судом першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, не встановлено підстав для скасування припису від 12.04.2012р. №21/3-ю в цілому, тому у задоволенні решти позовних вимог Пустомитівському МЖКП було відмовлено.
З огляду на це, припис Інспекції ДАБК у Львівській області від 12.04.2012р. №21/3-ю в тій частині, яка не скасована і яка є предметом даного спору, підлягає виконанню.
На підставі аналізу чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства судовими рішеннями у справі №2а-7855/12/1370 встановлено право Інспекції ДАБК на проведення перевірки Пустомитівського МЖКП на предмет дотримання вимог законодавства у сфері поховання та похоронної справи та те, що на балансі підприємства перебувають кладовища в м. Пустомити, в мікрорайоні Лісневичі та в мікрорайоні Глинна.
Як встановлено судом у справі №2а-7855/12/1370, Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство створено рішенням Пустомитівської міської ради від 22.05.21995р. №190 та у своїй діяльності підпорядковується виконкому комітету ради та є комунальною власністю, тобто за своєю організаційно-правовою формою воно є комунальним унітарним підприємством.
Основним завданням Пустомитівського МЖКП є утримання та розвиток житлово-комунального господарства з метою задоволення потреб населення і господарств в усіх видах житлово-комунальних послуг. Метою створення Пустомитівського МЖКП є надання високоякісних житлово-комунальних послуг юридичним та фізичним особам (п.14. Статуту). Предметом діяльності є, зокрема, надання ритуальних послуг (п.15 Статуту).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про поховання та похоронну справу» від 10 липня 2003 року № 1102-IV (далі - Закон № 1102-IV) ритуальні послуги - це послуги, пов'язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання. При цьому, місцем поховання є кладовище, крематорій, колумбарій або інша будівля чи споруда, призначена для організації поховання померлих.
У статті 8 Закону № 1102-IV організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами.
Як вбачається з частини п'ятої згаданої статті (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції:
1) вирішують відповідно до закону питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховання;
2) забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання;
3) створюють ритуальні служби;
4) вирішують питання про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку з похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; про надання допомоги на поховання померлих громадян в інших випадках, передбачених цим Законом;
5) здійснюють контроль за дотриманням законодавства стосовно захисту прав споживачів у частині надання суб'єктами господарювання ритуальних послуг та реалізацією ними предметів ритуальної належності;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим та іншими законами.
Для організації (утворення), будівництва, утримання в належному стані та охорони місць поховання сільські, селищні, міські ради можуть створювати спеціалізовані комунальні підприємства.
Згідно із ДБНБ 2.2-1:2008 Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій «Кладовища, крематорії та колумбарії. Норми проектування» - територія кладовища має бути огородженою. Розміри і конструктивне рішення огорожі території кладовища треба передбачати проектом будівництва кладовища з урахуванням:
- огородження території кладовища треба виконувати із збірного залізобетону, керамічних блоків, металевих чи інших конструкцій заввишки не менше ніж 1,6 м по всьому периметру кладовища;
- огородження території кладовища в сільських населених пунктах допускається влаштовувати у вигляді зеленої огорожі з дерев і чагарникових порід і ровом завглибшки від 60 см до 80 см, за можливості, зі земляним валом.
З урахуванням судових рішень у справі №2а-7855/12/1370 та обставин, встановлених вказаними судовими рішеннями, а також положень Закону № 1102-IV та ДБНБ 2.2-1:2008 Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій «Кладовища, крематорії та колумбарії. Норми проектування», позовні вимоги про зобов'язання Пустомитівське МЖКП виконати вимоги пунктів 1 та 2 припису Інспекції ДАБК у Львівській області №21/3-ю від 12.04.2012 року в частині забезпечення земельною документацією кладовища в м. Пустомитах та мікрорайонні Глинна Пустомитівського району Львівської області та здійснення огородження кладовища в мікрорайонні Глинна Пустомитівського району Львівської області, є обґрунтованими, тому їх слід задовольнити.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Пустомитівське міське житлово-комунальне підприємство виконати вимоги пунктів 1 та 2 припису Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області №21/3-ю від 12.04.2012 року в частині забезпечення земельною документацією кладовища в м. Пустомитах та мікрорайонні Глинна Пустомитівського району Львівської області та здійснення огородження кладовища в мікрорайонні Глинна Пустомитівського району Львівської області.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови відповідно до частини другої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Хома О.П.
Повний текст постанови виготовлено 16 березня 2015 року.