04 березня 2015 року м. Київ К/9991/62274/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,
Логвиненка А.О.,
Чумаченко Т.А.,
розглянувши у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 222 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ТОВ «Хербіон» до Київської регіональної митниці Державної митної служби України про скасування рішення про визначення коду товару, за касаційною скаргою Київської регіональної митниці Державної митної служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2012 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2012 року, -
У квітні 2012 року ТОВ «Хербіон» звернулось до суду з вказаним позовом, у якому просило скасувати рішення Київської регіональної митниці Державної митної служби України № КТ-100-0160-2012 від 30.01.2012 про визначення коду товару.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2012 року, позов задоволено. Скасовано рішення Київської регіональної митниці Державної митної служби України № КТ-100-0160-2012 від 30.01.2012 про визначення коду товару.
У касаційній скарзі Київська регіональна митниця Державної митної служби України, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
У запереченні на касаційну скаргу ТОВ «Хербіон», посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.
Встановлено, що на підставі зовнішньоекономічного договору (контракту) купівлі-продажу товарів № 06 від 19.10.2007, рахунку-фактури (інвойсу) № 007/VT/UKR/2012 від 18.01.2012, Специфікації № 2 від 18.01.2012 до рахунку-фактури та пакувальних листів від 18.01.2012 до рахунку-фактури та до Специфікації № 2 вантажовідправник -компанія Bellingham Holdings LLC (США) відправила на ім'я ТОВ «Хербіон» вантаж з медпрепаратами, у тому числі з медпрепаратом «Верона» капсули в упаковці № 20, країна походження Пакистан, виробник Herbion Pakistan..
Згідно з вантажною митною декларацією № 100190000/2012/396830 від 25.01.2012 позивачем вантаж заявлено до митного оформлення у Київській регіональній митниці як лікарський засіб з кодом товару згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) - 3004401000.
Рішенням Відділу митних платежів Київської регіональної митниці про визначення коду товару від 30.01.2012 № КТ-100-0160-2012, яке є предметом спору у справі, препарат «Верона» визначено як такий, що повинен класифікуватись за кодом товару згідно з УКТЗЕД - 2106909200 - Розділ IV «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники», Група 21 «Різні харчові продукти», товарна позиція «харчові продукти, в іншому місці не зазначені», товарна підкатегорія «без вмісту молочних жирів, цукрози, ізоглюкози, глюкози, крохмалю або з вмістом менш як 1,5 мас. % молочних жирів, менш як 5 мас. % цукрози чи ізоглюкози, менш як 5 мас. % глюкози або крохмалю».
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Відповідно до статті 313 чинного на час спірних правовідносин Митного кодексу України (далі - МК України) митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД.
Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими для підприємств і громадян.
За змістом пункту 3 частини 1 статті 4 МК України митне регулювання має здійснюватися на основі принципів законності. При цьому в силу частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, при здійсненні всіх митних процедур, в тому числі, при визначенні коду товару за УКТ ЗЕД, митні органи мають суворо дотримуватися вимог чинного законодавства і діяти виключно у встановлених законодавством межах.
Зокрема, пунктом 1.2 розділу 1 та розділом 3 Порядку ведення та використання міжвідомчої бази даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Державної митної служби України від 08 червня 2001 року № 224/387 (далі - Наказ № 224/387), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.07.2011 за № 557/5748 (який був чинним на час оформлення позивачем ВМД, та втратив чинність з 02.04.2012) передбачено, що Міжвідомча база даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів створена спільно Міністерством охорони здоров'я України і Державною митною службою України та використовується при проведенні митного оформлення вантажів у митниці призначення посадовими особами Держмитслужби у межах їх компетенції як довідкова у порядку, що визначається Держмитслужбою.
02.04.2012 набув чинності новий Порядок ведення та використання міжвідомчої бази даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів, затверджений Наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства фінансів України від 19.12.2011 № 925/1661, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.02.2012 за № 270/20583 (далі - Наказ № 925/1661).
Пунктом 4.1 Наказу № 925/1661 визначено порядок використання Міжвідомчої бази даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів.
Згідно з цим порядком підставою для здійснення митного оформлення лікарських засобів є наявність інформації про те, що лікарський засіб включено до Державного реєстру лікарських засобів України.
У статті 2 Закону України «Про лікарські засоби» визначено поняття Державного реєстру лікарських засобів України - це нормативний документ, який містить відомості про лікарські засоби, дозволені до виробництва і застосування в медичній практиці.
Статтею 9 вказаного Закону передбачено, що лікарські засоби допускаються до застосування в Україні після їх державної реєстрації. Зареєстровані в Україні лікарські засоби вносяться до Державного реєстру лікарських засобів України.
Таким чином, згідно з законодавством при здійсненні митного оформлення лікарських засобів митні органи зобов'язані користуватися Міжвідомчою базою даних зареєстрованих в Україні лікарських засобів для перевірки інформації про те, чи включено лікарський засіб до Державного реєстру лікарських засобів України (тобто, чи зареєстровано лікарський засіб в Україні).
Судами встановлено, що медпрепарат «Верона» зареєстровано в Україні як лікарський засіб та внесено до Державного реєстру лікарських засобів України, що підтверджується Реєстраційними посвідченнями від 22.10.2008 № Р.09.03/07336 (Kehkashan Private Limited, Pakistan) та від 22.10.2008 № UA/9023/01/01 (Herbion Pakistan), затвердженими Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.10.2008 № 595 (вказані Реєстраційні посвідчення на лікарський засіб діють на всій території України до 22.10.2012 та до 22.10.2013 відповідно), що не заперечується сторонами.
В силу норм Закону України «Про лікарські засоби», Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 467/2011, Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів і розмірів збору за їх державну реєстрацію (перереєстрацію), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2005 № 376 повноваження щодо віднесення певного препарату до лікарського засобу належать до виключної компетенції Міністерства охорони здоров'я України. Чинне законодавство не надає повноважень митним органам визначати належність або неналежність певних препаратів до лікарських засобів, митний орган в цьому випадку зобов'язаний керуватися відомостями вищезгаданої бази даних та Державного реєстру лікарських засобів України.
З урахуванням описаного суд дійшли висновку про наявність підстав для скасування рішення Київської регіональної митниці щодо визначення згідно з УКТЗЕД медпрепарату «Верона» за кодом товару 2106909200 - Розділ IV «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники», Група 21 «Різні харчові продукти», товарна позиція «харчові продукти, в іншому місці не зазначені», товарна підкатегорія «без вмісту молочних жирів, цукрози, ізоглюкози, глюкози, крохмалю або з вмістом менш як 1,5 мас. % молочних жирів, менш як 5 мас. % цукрози чи ізоглюкози, менш як 5 мас. % глюкози або крохмалю», оскільки всі вимоги, які дають підставу віднести препарат до лікарського засобу, а відповідно і коду за УКТЗЕД 3004401000 Групи 30 «Фармацевтична продукція» Розділу VI "Продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості" позивачем дотримані.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій і доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки оскаржувані судове рішення постановлені з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,
ухвалив:
Касаційну скаргу Київської регіональної митниці Державної митної служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2012 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: