18 лютого 2015 рокусправа № 804/1762/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції в м. Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року п справі № 804/1762/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клінінг -Сервіс» до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 року № 0006011501,-
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 16.12.2013 року № 0006042205, від 18.11.2013 року № 0005342203, від 13.12.2013 року № 0006011501 та від 16.12.2013 року № 0006052200.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Клінінг-Сервіс » задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасувано податкове повідомлення - рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 13.12.2013 року № 0006011501, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з ПДВ на суму 1 645 086,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 822 543,00 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Клінінг-Сервіс» судовий збір у розмірі 487,20 гривень.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління Міндоходів в Дніпропетровській області звернулась з апеляційною скаргою у справі, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.
При цьому 17 лютого 2015 року Лівобережною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного Управління Міндоходів в Дніпропетровській області було подано до суду апеляційної інстанції клопотання щодо затвердження примирення сторін у зв'язку із досягненням податкового компромісу, на підставі того, що сторонами у даній адміністративній справі досягнуто податковий компроміс щодо суми неузгодженого податкового зобов'язання.
Клопотання було обґрунтовано тим, що підрозділом 9-2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України податковий компроміс - це режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків та/або їх посадових (службових) осіб за заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п. 7 підрозділу 9-2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу.
Предметом даного спору є податкове повідомлення-рішення від 13.12.2013 року №0006011501, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 2 467 629грн., в т.ч. за основним платежем 1 645 086 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 822 543,00 грн.
Таким чином, до податкових зобов'язань, нарахованих оскаржуваними податковим повідомленням-рішенням, може бути застосована процедура податкового компромісу.
Відповідно до п. 8 підрозділу 9-2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.
Згідно п. 12 підрозділу 9-2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України заява про застосування податкового компромісу може бути подана протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності цим підрозділом.
У підтвердження здійснення передбачених наведеними вище положеннями законодавства заходів щодо досягнення примирення відповідач у клопотанні зазначив. Що позивачем сплачено 12.02.2015 року податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 82 254,30 грн. (5% від суми податкового зобовязання).
Окрім того 18.02.2015 року ві позивача надійшло клопотання про закриття провадження по справі, обґрунтовано тим, що було досягнуто перемирення. До клопотання додано рішення Лівобережної об'єднаної держаної податкової інспекції головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо застосування податкового компромісу від 14.02.2015 року № 2754/10/04-64-22-03-11, платіжне доручення № 196 від 12.02.2015 року по сплаті податкового компромісу зг ППР 006052200 від 16.12.13р., № 00012111501 від 11.03.14р., № 000601150 від 13.12.13р. на суму 120 000грн.
Перевіривши матеріали адміністративної справи. колегія суддів враховуючи, що між сторонами у даній справі досягнуто примирення, а це відповідно до п.3 ч.1 ст. 157 КАС України є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Оскільки примирення між сторонами у справі досягнуто після розгляду даної справи судом першої інстанції та ухвалення ним рішення по справі, колегія суддів вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.203 КАС України клопотання відповідача задовольнити частково, постанову дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року у справі № 804/1762/14 скасувати, провадження у адміністративній справі № 804/1762/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клінінг-Сервіс» до Лівобережної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 року № 0006011501 закрити на підставі п.3 ч.1ст. 157 КАС України.
Керуючись ст. ст. 160,196,198,200,203 КАС України, суд, -
Клопотання Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Товариства з обмеженою відповідальністю «Клінінг-Сервіс» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 червня 2014 року по справі № 804/1762/14 - скасувати.
Провадження в адміністративній справі № 804/1762/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Клінінг-Сервіс» до Лівобережної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 13.12.2013 року № 0006011501 - закрити.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай