ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
05 березня 2015 року м. Київ № 826/3619/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Качур І.А., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2
до Міністерства оборони України
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо не призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги у разі смерті чоловіка ОСОБА_3 в порушення вимог Закону України "Про соціальній та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та Постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві";
- зобов'язати Міністерство оборони України перерахувати та виплатити ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у разі смерті чоловіка ОСОБА_3 у відповідності до ст. 16 Закону України "Про соціальній та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі, встановленому Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 на день смерті ОСОБА_3
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України суд після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 КАС України, зокрема щодо повноважень особи на подання позову.
Так, статтею 3 КАС України визначено, що позивачем в адміністративному процесі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Як вбачається з позовної заяви, позивачем у справі визначений ОСОБА_1, який звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2.
Водночас, з позовного матеріалу не вбачається порушень прав, свобод та інтересів ОСОБА_1, а відповідно і права на звернення до суду з даним позовом у процесуальному статусі позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 КАС України сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.
Частиною 3 ст. 56 КАС України встановлено, що представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
З наданих до позовної заяви копій договору про надання юридичних послуг та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_1 уповноважений ОСОБА_2 представляти інтереси останньої, зокрема у судових органах.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для залишення позовної заяви без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявленого недоліку шляхом подання до суду адміністративного позову із зазначенням ім'я позивача у відповідності до вимог ст. 106 КАС України у примірниках відповідно до кількості відповідачів у справі.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Залишити позовну заяву ОСОБА_2 без руху.
2.Встановити позивачу строк до 25 березня 2015 року для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.А. Качур