Ухвала від 05.03.2015 по справі 815/1849/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И

05 березня 2015 р. Справа № 815/1849/13-а

Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря -Шановської М.О.

за участю представника позивача -Корнишина Ю.О.

за участю представника відповідача - Стрельникової Л.Ю.

за участю прокурора Одеської області - Пашаєва Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю « Шампань України» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2014 року по справі за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно -Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю « Шампань України» про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до ТОВ « Шампань України» , в якому просив стягнути з відповідача штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 5100 грн. В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що відповідачем в порушення вимог ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" не розкрито річну інформацію про емітента за 2011 рік шляхом її надання до ОТУ НКЦПФР не пізніше 1 червня року, наступного за звітним; не розкрито річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом оприлюднення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку (далі - НКЦПФР) не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не розкрито регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2011 рік шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. На підставі виявлення вказаних правопорушень були винесені постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 22.10.2012 року, якими до відповідача були застосовані штрафні санкції у загальному розмірі 5100 грн. У зв'язку із несплатою відповідачем штрафних санкцій у добровільному порядку, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2014 року - позов задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шампань України" (код ЄДРПОУ 00413143, Одеська область, Арцизький район, с. Надеждівка, вул. Леніна, 75) 5100 гривень (п'ять тисяч сто грн.) штрафних санкцій до Державного бюджету України на р/р 3111410670088, МФО 828011, код ЄДРПОУ 38019107, ГУДКСУ в Одеській області.

В апеляційній скарзі, ТОВ « Шампань України, посилаючись на порушення судом 1-ї інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду- скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 серпня 2013 року, позовні вимоги задоволено, стягнуто з відповідача 5100,00 грн.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09 жовтня 2014 року вищевказані постанова та ухвала скасовані, а справа повернута до суду першої інстанції на новий розгляд. Підставою для скасування рішень першої та апеляційної інстанції слугувало те, що при вирішенні справи суди не взяли до уваги ту обставину, що відкрите акціонерне товариство "Шампань України" припинило своє існування 27.01.2011 року шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю "Шампань України"; не встановили, чи відповідає вона дійсності, оскільки відповідачем постанови про застосування штрафних санкцій в судовому порядку не оскаржено.

Судом встановлено, що згідно службових записок відділу корпоративних фінансів, звітності учасників фондового ринку та захисту прав інвесторів ОТУ НКЦПФР, 12.10.2012 року начальником відділу контрольно-правової роботи ОТУ КЦПФР встановлено, що ТОВ "Шампань Україна" не оприлюднило річну інформацію про емітента за 2011 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; не надало до ОТУ НКЦПФР річну інформацію про емітента за 2011 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним; не оприлюднило річну інформацію про емітента за 2011 рік шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, що є порушенням вимог ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та п. 1 глави 7 розділу 5 Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів".

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до НКЦПФР. Ч. 2 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Частиною 4 ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому НКЦПФР, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом, зокрема, розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів.

Відповідно до п. 1 Глави 7 Розділу 5 Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. N 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2007 р. за N 97/13364, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.

Враховуючи наявність в діянні відповідача ознак правопорушення, постановами уповноваженої особи Комісії - начальника ОТУ НКЦПФР від 28.09.2012 року № 575-ОД-1-Е (а.с. 8), 576-ОД-1-Е (а.с. 16), 577-ОД-1-Е (а.с. 24) відносно ТОВ "Шампань Україна" порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів та вказані постанови спрямовані на адресу Відповідача, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 11, 20, 31).

В подальшому відносно ТОВ "Шампань Україна" 12.10.2012 року складені акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 375-ОД-1-Е (а.с. 25), № 376-ОД-1-Е (а. с. 17), № 377-ОД-1-Е (а.с. 9), які також були спрямовані на адресу відповідача (а.с.14, 22, 28). Постановами ОТУ НКЦПФР № 303-ОД-1-Е, № 304-ОД-1-Е, № 305-ОД-1-Е від 12.10.2012 року розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ "Шампань України" призначено на 22.10.2012 року (а.с.10, 18, 26). Вказані постанови також були спрямовані на адресу відповідача, що підтверджується відповідними поштовими повідомленнями.

Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що штрафи, передбачені ст. 11 цього Закону, накладаються Головою НКЦПФР, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", посадова особа НКЦПФР приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", відповідно до п. 5, 6, 7 якої, НКЦПФР застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ці ж розміри штрафних санкцій передбачені пунктами 1.5, 1.6, 1.7 Розділу 17 Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій.

За наслідками розгляду справ уповноваженою особою Комісії - начальником ОТУ НКЦПФР 22.10.2012 року були винесені постанови № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е, якими до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн., а отже загальна сума штрафних санкцій за трьома постановами складає 5100 грн. (а.с. 11, 19, 27). Вказані постанови були спрямовані на адресу відповідача, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 30).

Відповідно до п.п. 2-5 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 N 1470, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що постанови про накладення штрафу відповідачем оскаржувались в адміністративному порядку до НКЦПФР, проте зазначену скаргу ТОВ "Шампань України" залишено без задоволення, а постанови № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е від 22.10.2012 року залишено без змін (а.с. 68-73).

З огляду на матеріали справи, відповідач не заперечує фактів невиконання розпоряджень та нерозкриття щорічної інформації, однак вказує на відсутність в нього такого обов'язку з огляду на перетворення ВАТ "Шампань України" у ТОВ "Шампань України" та положення законодавства, які, на його думку, звільняють ТОВ "Шампань України" від такого обов'язку.

За визначенням, наведеним в ч. 2 ст. 2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" емітент - це юридична особа, Автономна Республіка Крим або міські ради, а також держава в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Відповідно до ч. 2 ст. 108 Цивільного Кодексу України у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Згідно ч. 2 глави 1 Розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (в наведеній вище редакції), обов'язок здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів в порядку, встановленому Комісією.

Судом також встановлено, що 30.09.2011 р. загальними зборами акціонерів відкритого акціонерного товариства "Шампань України" було прийнято рішення про проведення реорганізації відкритого акціонерного товариства шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю.

У зв'язку із цим, ВАТ "Шампань України" звернулося до Одеського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою від 03.02.2011 р. вих. № 22 про зупинення обігу акцій.

Розпорядженням № 26-В від 21.02.2011 р. Одеським територіальним управлінням ДКЦПФР відмовлено ВАТ "Шампань України" у зупиненні обігу акцій на підставі невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства та порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства (пп."а" та пп."б" п.8 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого Рішенням ДКЦПФР № 222 від 30.12.1998 р. (у редакції Рішення ДКЦПФР № 398 від 14.07.2005 р.).

Розпорядженням № 26-В було встановлено наступне: порушено термін надання документів, що передбачений п.1.1 Розділу ІІІ Порядку; рішення про реорганізацію, що оформлене протоколом від 30.10.2009 року, не відповідає вимогам пп. "б" п.1.1 Розділу ІІІ Порядку; згідно протоколу загальних зборів акціонерів від 30.10.2009 року, встановлено, що деякі дані, зазначені в довідці про реорганізацію, на загальних зборах не приймались; довідка про реорганізацію не відповідає вимогам пп. "б" п.1.1 Розділу ІІІ Порядку; не надана довідка реєстратора, що є порушенням вимог пп. "в" п.1.1 Розділу ІІІ Порядку; публікація в місцевій пресі не відповідає вимогам пп. "г" п.1.1 Розділу ІІІ Порядку; довідка про персональне повідомлення акціонерів не відповідає вимогам пп. "г" п.1.1 Розділу ІІІ Порядку.

27 січня 2011 р. загальними зборами акціонерів відкритого акціонерного товариства "Шампань України"", серед іншого, було прийнято рішення про створення ТОВ "Шампань України", як правонаступника ВАТ "Шампань України" та здійснено його державну реєстрацію; відбулася державна реєстрація ТОВ "Шампань України" - правонаступника ВАТ "Шампань України".

03 лютого 2011 р. за вих. №8 голова комісії по припиненню ВАТ "Шампань України" звернувся до Одеського територіального управління національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою про скасування реєстрації випуску акцій, додавши відповідний пакет документів.

Розпорядженням Одеським територіальним управлінням ДКЦПФР № 27-В від 21.02.2011 р. відмовлено ВАТ "Шампань України" у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій на підставі невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства та порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства відповідно до пп. "а" та пп. "б" п.8 Порядку, а саме: емітентом було порушена послідовність дій, встановлена Розділом ІІІ Порядку та зупинення обігу акцій не здійснювалось; заява про скасування реєстрації випуску акцій не відповідає вимогам пп. "а" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку; рішення загальних зборів акціонерів від 27.01.2011 року не відповідає вимогам пп. "б" п.3.1. Розділу ІІІ Порядку; довідка про затвердження передавального акту не відповідає вимогам пп. "б" п.3.1. Розділу ІІІ Порядку; звіт про наслідки обміну акцій не відповідає вимогам пп. "в" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку; не надано зміни до статуту ВАТ, що є порушенням вимог пп. "г" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку; передавальний акт не відповідає вимогам пп. "г" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку; не надана довідка реєстратора, що є порушенням вимог пп. "д" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку; довідка про персональне повідомлення акціонерів не відповідає вимогам пп. "е" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку. Не надана публікація по ст.59 ГКУ, що є порушенням вимог пп. "є" п.3.1 Розділу ІІІ Порядку.

Не погодившись із вищевказаним розпорядженням, відповідач оскаржив його в судовому порядку (справа № 815/3321/13-а), в результаті чого постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27.05.2013 р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.08.2013 р., у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Вирішуючи спір, суди обох інстанцій виходили із того, що прийняті Одеським ТУ ДКЦПФР розпорядження № 26-В від 21.02.2011р. про відмову у зупиненні обігу акцій та № 27-В від 21.02.2011р. про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, відповідають вимогам чинного законодавства, а отже і оскаржувані дії відповідача щодо відмови у зупиненні обігу акцій та відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій є правомірними. Рішення про реорганізацію в TOB було прийнято з порушенням вимог ст.50 Закону України "Про господарські товариства", якою встановлено, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може досягати 10 осіб, тоді як згідно з протоколом загальних зборів акціонерів ВАТ "Шампань України" від 27.01.2011 р. кількість осіб, включених до реєстру акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах складає 32 особи. Крім того, під час звернення ВАТ "Шампань України" до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою від 03.02.2011р. вих. № 22 про зупинення обігу акцій та із заявою вих.№8 від 03.02.2011р. про скасування реєстрації випуску акцій ВАТ "Шампань України" не була подана довідка реєстратора, що є порушенням вимог пп. "в" п.1.1 Розділу ІІІ Порядку.

Якщо емітент перетворився з акціонерного товариство на товариство з обмеженою відповідальністю, то дане товариство повинно вчинити дії відповідно до Порядку скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів відповідно до чинного на момент виникнення спірних правовідносин Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30 грудня 1998 р. № 222 (втратив чинність 27.06.2013 р.).

При цьому обов'язок розкриття річної інформації припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів відповідно до Порядку.

Зважаючи на вищевикладене та беручи до уваги підстави для застосування до ТОВ "Шампань України" штрафних санкцій, а також не скасовану реєстрацію випуску цінних паперів, суд дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з ТОВ "Шампань України" штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, прийняв постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС

України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю « Шампань України» залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2014 року по справі за позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно -Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з обмеженою відповідальністю « Шампань України» про стягнення коштів - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлено 06 березня 2015 року.

Головуючий:

Судді: