Ухвала від 02.03.2015 по справі 823/3983/14

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог

м. Черкаси

02 березня 2015 року Справа № 823/3983/14

Черкаський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каліновської А.В.,

при секретарі судового засідання Педані О.В.,

за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: Ноздренка В.М.,

представників третьої особи: Марченка О.С., Борисенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Драбівської районної державної адміністрації, Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», відділу Держземагентства у Драбівському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Колос», про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації договору оренди землі,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати дії Драбівської районної державної адміністрації по підписанню та передачі на реєстрацію договору оренди землі від 01 березня 2005 року та зареєстрованого 10 січня 2008 року незаконними, визнати дії відділу Держземагенства у Драбівському районі та Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» по реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ «Агрофірмою «Колос» 10 січня 2008 року, скасувати державну реєстрацію договору оренди від 01 березня 2005р, зареєстрованого 10 січня 2008р.

В судовому засіданні представник позивача зазначив, що протиправність дій Драбівської районної державної адміністрації полягає у підписанні договору не уповноваженою особою, про що йому стало відомо 15 грудня 2014 року, а також у порушенні порядку укладання та передачі договору на реєстрацію, оскільки до договору не додано невід'ємні частини договору, а саме кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень), акт визначення меж земельної ділянки в натурі.

Судом поставлено на обговорення питання про можливість залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог щодо визнання дій Драбівської районної державної адміністрації по передачі на реєстрацію договору з підстав порушення порядку його укладання та передачі, визнання дій відділу Держземагенства у Драбівському районі та Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» по реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ «Агрофірмою «Колос» 10 січня 2008 року, скасування державної реєстрації договору оренди від 01 березня 2005р, зареєстрованого 10 січня 2008р.

Представник позивача заперечив щодо залишення позовної заяви без розгляду, зазначив, що позивач дізнався про порушення його прав лише в жовтні 2014р., після отримання договору оренди землі на ознайомлення.

Представник відповідача - Драбівської районної державної адміністрації не заперечив щодо залишення позовної заяви без розгляду.

Відповідачі - відділ Держземагентства у Драбівському районі та Драбівський районний відділ Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, своїх представників до суду не направили, подали клопотання про розгляд справи за відсутності своїх представників.

Третя особа вважає, що позивачем порушено строк звернення до суду, оскільки позивач звертався до суду із позовом про стягнення збитків, заподіяних за час тимчасового невикористання земельної ділянки, а тому про договір оренди від 01.03.2005р. йому було відомо у 2009 році під час розгляду відповідної справи.

Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з частиною другою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У матеріалах справи наявна копія переписки позивача з органами Держземінспекції та місцевого самоврядування, з якої вбачається, що з серпня 2008 року позивачу стало відомо про наявність договору оренди від 01 березня 2005р, зареєстрованого 10 січня 2008р.

Крім того, в матеріалах справи міститься копія рішення Драбівського районного суду від 09 червня 2009 року за позовом ОСОБА_5 до СТОВ «Агрофірма «Колос» про стягнення збитків, заподіяних за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

У вказаному рішенні встановлено, що 01 березня 2005 року між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ «Агрофірма «Колос» укладено договір оренди землі.

Згідно ч.1 ст. 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.

Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.

Отже, позивач знав про наявність вищезазначеного договору, в мажах розгляду судової справи, мав можливість знайомитись з матеріалами справи, а тому суд приходить до висновку, що позивач повинен був дізнатись і про реєстрацію вказаного договору в червні 2009р.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

З огляду на викладене, суд знайшов підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними лише в частині оскарження дій Драбівської районної державної адміністрації при підписанні договору оренди від 01.03.2005 року не уповноваженою особою, оскільки в матеріалах справи міститься копія звернення представника позивача до начальника слідчого відділу Драбівського РВ УМВС України у Черкаській області щодо надання копії розпорядження Драбівської РДА відносно увільнення з посади першого заступника голови Драбівської РДА ОСОБА_6 від 15 грудня 2014 року. Інші докази щодо обізнаності позивача про вказані обставини відсутні.

Статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Враховуючи викладене, вбачається за доцільне залишити частину позовних вимог без розгляду на підставі п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_5 до Драбівської районної державної адміністрації, Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», відділу Держземагентства у Драбівському районі, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Колос», про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації договору оренди землі в частині позовних вимог щодо визнання дій Драбівської районної державної адміністрації по передачі на реєстрацію договору з підстав порушення порядку його укладання та передачі, визнання дій відділу Держземагенства у Драбівському районі та Драбівського районного відділу Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» по реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією, реєстрації договору оренди землі між Драбівською районною державною адміністрацією та СТОВ «Агрофірмою «Колос» 10 січня 2008 року, скасування державної реєстрації договору оренди від 01 березня 2005р, зареєстрованого 10 січня 2008р. - залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст ухвали виготовлено 06 березня 2015 року.