Ухвала від 04.03.2015 по справі 813/6633/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2015 р. Справа № 876/10673/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Дяковича В.П.,

суддів: Іщук Л.П., Онишкевича Т.В.,

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.,

представник позивача Завалишина Ю.О.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ужгородської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року по справі № 813/6633/14 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

26.09.2014 року Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" звернулося в суд з позовом, яким просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області від 22.07.2014 року №18/17-2, №19/17-2, №20/17-2.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.

Відповідач постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

В апеляційній скарзі покликається на те, що податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу. Відповідно до пп. 168.4.7 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

В судовому засіданні представник позивача надав пояснення та заперечив проти доводів апеляційної скарги.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.

Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом встановлено, що Державне територіальне-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване як юридична особа 16.03.1992 року, йому присвоєно ідентифікаційний код 01059900.

Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» від 25.04.2006 р., такий входить до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», створений на підставі наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. № 306 і діє відповідно до ст. 64 Господарського кодексу України. Без права юридичної особи Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» безпосередньо підпорядкований відокремленому підрозділу «Служба сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця».

З матеріалів справи встановлено, що на підставі направлення, виданого ДПІ у м. Ужгороді, податковими інспекторами проведено виїзну планову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт від 14.07.2014 року №1818/07-01-22/01071278. Перевіркою встановлено порушення пункту 168.4 ст.168 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 591475,15 грн. в тому числі: Берегівський район (смт. Батєво) - 245717,97 грн., Ужгородський район (м. Чоп) - 241411,57 грн.; Турківський район Львівської області (с. Сянки) - 73332,06 грн., Великоберезнянський район (с. Загорб, с. Сіль) - 31013,55 грн.

Як вбачається з акту перевірки (а.с.34) до складу юридичної особи ДТГО «Львівська залізниця» входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації і зв'язку», яким відповідно до пп. 168.4.2 п. 168.4 ст.168 ПК України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Відповідно до штатного розпису відокремлений підрозділ складається зі структурних підрозділів які розміщені в наступних районах: 1) АУР, група надійності, телефонно-телеграфна станція, місцевий зв'язок Ужгород-В.Березний, ЛАЗ-АТА Ужгород, пост ДЦ, група технічної документації, пасажирська автоматика, рем колона, радіозв'язок, спецзв'язок, ПОНАБ Ужгород, цех механізації, КВП СЦБ, дільниця СЦБ Ужгород 2-Павлово, Дільниця СЦБ Доманинці-Дубриничі, дільниця СЦБ Ужгород - Струмівка - м. Ужгород, вул. Одеська, 7 (138 чол.); 2) пост ЕЦ-1 Чоп, пост ЕЦ-3 Чоп, механізована гірка Чоп, КРП Чоп, Будинок зв'язку Чоп, пост ЕЦ-2 Чоп, телефонно-телеграфна станція Чоп, кабельна група - м. Чоп, вул. Берег, 52(66 чол.); 3) механізована гірка Батьово, пост ЕЦ-2 Батьово, радіозв'язок Чоп-Батьово, телеграф Батьово будинок зв'язку Батьово, пост ЕЦ-1 Батьово, ЕЦ Есень-Саловка - смт. Батьово (69 чол.); 4) дільниця СЦБ Березний-Ставне-смт. В. Березний (7 чол.); 5) дільниця зв'язку Березний-Сянки, дільниця СЦБ Сянки-Волосянки, ПОНАБ Сянки-Волосянки - с. Сянки (24 чол.).

Перевіркою встановлено, що відокремлений підрозділ за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до відокремленого підрозділу. Вказано, що за період з 01.04.2012 року по 31.12.2012 року податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця» утримано податку з доходів фізичних осіб в сумі 1753922,61 грн. та перераховано до бюджету 1768526,84 грн.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 22.07.2014 року № 18/17-2, № 19/17-2, № 20/17-2 за платежем податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 451532,18 грн. (в тому числі за основним платежем - 272 25,12 грн., за штрафними санкціями - 179107,06 грн.).

Зазначені податкові повідомлення-рішення оскаржувались в адміністративному порядку та за результатами розгляду залишені без змін.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.

Платниками податків, відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 18.1 статті 18 ПК України передбачено, що податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Відповідно до підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Підпунктом 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України передбачено, що суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.

Згідно з підпунктом 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 ПК України юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДТГО «Львівська залізниця», який відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України взятий на облік як платник податку з доходів фізичних осіб за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул.Одеська, 7, на нього покладено обов'язок зі сплати податку з доходів фізичних осіб.

Відповідно до підпункту 168.4.3 пункту 168.4 статті 168 ПК України відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб. Тому до місцевого бюджету за місцезнаходженням підрозділу за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року було перераховано суми податку з доходів фізичних осіб податковим агентом ВП «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку» ДГТО «Львівська залізниця», що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.

Доводи відповідача щодо прирівнювання структурних підрозділів до відокремлених підрозділів є безпідставними, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів.

Оскільки окремі дільниці, які входять до складу відокремленого підрозділу не являються самостійними відокремленими підрозділами - платник податку не зобов'язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням даних дільниць.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція сигналізації та зв'язку».

Частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд відповідно до ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов до вірних висновків, приймаючи рішення по суті спірних правовідносин.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Ужгородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2014 року по справі № 813/6633/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Дякович

Судді Л.П. Іщук

Т.В. Онишкевич