28 липня 2009р.
Справа № 2а-3536/09/0870
за позовом: Закритого акціонерного товариства «Кабельна Телевізійна Система», пр. Леніна, 77, 5 поверх, м. Запоріжжя, 69002
до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Запоріжжя, 69063, м. Запоріжжя, вул. Леппіка, 34
про визнання нечинними рішень про застосування фінансових санкцій
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Младенові О.П.
У засіданні приймали участь представники сторін:
Від позивача - ОСОБА_1 (дов. № 12 від 08.06.09р.)
- ОСОБА_2(дов. № 11 від 08.06.09р.)
Від відповідача - ОСОБА_3 (дов. № 11750/10/10-010 від 20.08.08р.)
- ОСОБА_4 (дов. № 5319/10/10-010 від 17.04.08р.)
Закрите акціонерне товариство «Кабельна Телевізійна Система» (надалі позивач або підприємство) звернулось до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (надалі відповідач або ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя) про визнання нечинними рішень відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000672303/0 від 17.02.09р. та № 0001572303/0 від 06.05.09р.
15.06.09р.відкрито провадження в адміністративній справі №2а-3536/09/0870 та призначено до судового розгляду на 08.07.09р. На підставі ст. 150 КАС України, у розгляді справи оголошувалась перерва до 28.07.09р.
У судовому засіданні 28.07.09р., судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Представник позивача підтримав позовні вимоги і просить задовольнити їх у повному обсязі. Зокрема вказує, що працівниками ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя в період з 12.01.09р. по 30.01.09р. проведена перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої 04.02.09р. відповідачем складено акт перевірки N 9/23-3/23284974.
Проведеною перевіркою встановлено, що підприємством було порушено вимоги чинного законодавства, а саме проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму - 1224,60 грн.
За результатами проведеної перевірки, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя 17.02.09р. щодо ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000672303/0 та 06.05.09р. - рішення № 0001572303/0.
Позивач вказує, що вищезазначені рішення прийняті із порушенням чинного законодавства України та пояснює, що до каси підприємства ОСОБА_1 надано авансовий звіт № АО 0000017 від 21.05.02007 р. на загальну суму 987,24 грн. та надані документи які підтверджують проведення готівкових розрахунків, на суму 678,00 грн. Відповідач не визнає ці документи як підтвердження проведення готівкових розрахунків, так як сплата за перебування у готелі ГК «Турист» м. Київа, ОСОБА_1 та ОСОБА_1 під час відрядження, була оформлена на ім'я генерального директора підприємства ОСОБА_1 Бухгалтером підприємства у звітах було розподілено витрати на перебування у готелі та їжу на два звіти, в яких оригінали рахунків надані у звіті ОСОБА_1, а їх ксерокопії у звіті головного бухгалтера ОСОБА_1, що не порушує норм законодавства, а надані інспектору оригінали рахунків не зменшують валових витрат.
Також відповідач вказує, що до авансового звіту № АО 0000016 від 21.05.02007 р. були надані зайві документи, підтверджуючи проведення готівкових розрахунків, на суму 177,24 грн. Але відповідач н е врахував той факт, що розглянуті витрати пов'язані з господарською діяльністю підприємства, що підтверджується Наказом № 1/05 - ком від 11.05.2007 р. , ксерокопія якого надається. Залізничні квітки у подвійному розмірі оформлені на одну особу у зв'язку з тим, що під час відрядження Підприємство направляло обладнання для ремонту та тестування, яке неможливо транспортувати у багажному відділенні.
Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не зараховано копію чеку на придбання канцтоварів на суму 32,40 грн. (авансовий звіт № АО 0000028 наданий ОСОБА_1 до Підприємства 25.05.02007 р.) за відсутністю касового чеку, але чек було надано, що підтверджується ксерокопією цього чеку.
Враховуючи викладене, позивач просить позов задовольнити у повному обсязі та визнати нечинними рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000672303/0 від 17.02.09р. та № 0001572303/0 від 06.05.09р.
Відповідач проти позову заперечив та надав письмові заперечення. Зокрема зазначив, що працівниками ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя проведено перевірку позивача, якою встановлено , що до авансових звітів, які надані до каси підприємства, надані документи на суму 1 224,60 грн. які не є платіжним документами, підтверджуючими проведення готівкових розрахунків, відповідно, оскаржувані позивачем рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій, прийняті у відповідності до чинного законодавства, а тому, просить відмовити у задоволенні ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін суд,-
Закрите акціонерне товариство «Кабельна Телевізійна Система» є юридичною особою та зареєстроване виконавчим комітетом Запорізької міської ради 05.07.95р., про що видане свідоцтво про державну реєстрацію № 197237.
З матеріалів справи вбачається, що в період з 12.01.09р. по 30.01.09р. працівниками ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя проведено планову виїзну перевірку ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, за результатами якої 04.02.09р. відповідачем оформлено акт № 9/23-2/23284974.
Проведеною перевіркою встановлено, що позивачем здійснено проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 1224,60грн., що є порушенням п.1.2, п. 2.11, п.3.1, п.7.41 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»
На підставі матеріалів проведеної перевірки, ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя прийнято рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій від 17.04.09р. № 0000672303/0 у розмірі 1224,60грн.
Не погодившись з висновком акту від 04.02.09р.№ 9/23-2/23284974 перевірки та рішенням ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 17.02.2009р. № 0000672303/0, Позивач направив скаргу до ДПА у Запорізькій області. За результатами розгляду скарги, рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя про застосування штрафних санкцій залишено без змін та збільшено суму штрафних санкцій на 10,42 грн. відповідно до п. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995р.
Вважаючи рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000672303/0 від 17.02.09р. та № 0001572303/0 від 06.05.09р. такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства України, ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом про їх скасування.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно з п. 4 ст. 10 Зазначеного закону, на Державну податкову інспекцію покладені функції контролю за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтею 11 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право здійснювати на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та у громадян, в тому числі громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, перевірки грошових документів,бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку із споживачами, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, а також одержувати від посадових осіб і громадян у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час перевірок. Періодичність таких перевірок та проведення обстежень виробничих, складських, торговельних та інших приміщень встановлюється Державною податковою адміністрацією України.
Як свідчать матеріали справи, на виконання приписів Закону України «Про державну податку службу», працівниками ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя проведено перевірку ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, якою встановлено порушення п.1.2, п. 2.11, п.3.1, п.7.41 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме: проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму 1224,60грн.
Згідно п.1 ст.3 Закону України ?ро застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видавати особі, яка отримує товар розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ, тощо), що підтверджує факт продажу товарів.
Як встановлено п.1 ст.9 Закону України ?ро застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” ,реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються - при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
З матеріалів справи вбачається, що 02.05.2007 до каси підприємства ОСОБА_1 (генеральний директор ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» ) надано авансовий звіт №АО0000040 від 02.05.2007 на загальну суму 336,96грн.; 21.05.2007 - авансовий звіт №АО0000017 від 21.05.2007 на загальну суму 987,24 грн.; 21.05.2007 надано авансовий звіт №АО0000016 від 21.05.2007 на загальну суму 1217,30 грн.; 25.05.2007 - авансовий звіт №АО0000028 від 25.05.2007 на загальну суму 32,40 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що до вищевказаних авансових звітів надавались документи, які не є платіжними документами та не підтверджують проведення готівкових розрахунків, з огляду на наступне
Відповідно до п.1.2 ”Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні” розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ, тощо) що підтверджує факт продажу товарів, надрукований у випадках, передбачених Законом України ?ро застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій.
Згідно п. 3.1 ”Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні” , касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням платіжних карток, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення товарів), надання послуг, отримання (повернення ) готівкових коштів.
Оскільки, прибуткові касові ордери та авансові звіти, надані підзвітним особами до каси підприємства ЗАТ «Кабельна Телевізійна Система» на загальну суму 1 224,60 грн. не є платіжним документом, підтверджуючим проведення готівкових розрахунків, то відповідачем правомірно зроблено висновок про порушення позивачем п.1.2, 2.11, 3.1, 7.41 ”Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні”, а саме: проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документу (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на загальну суму - 1 224,60 грн.
Згідно ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, а саме: за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів - у розмірі сплачених коштів.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, позивач, не погодившись з висновком акту перевірки та рішенням ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя від 17.02.2009р. № 0000672303/0, направив скаргу до ДПА у Запорізькій області. За результатами розгляду скарги рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя про застосування штрафних санкцій залишено без змін та збільшено суму штрафних санкцій на 10,42грн. відповідно до п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», про що винесено рішення № 0001572303/0 від 06.05.2009р.
У зв'язку з вищевикладеним ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя правомірно прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000672303/0 від 17.02.09р. та № 0001572303/0 від 06.05.2009р.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості), суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про скасування рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя № 0000672303/0 від 17.02.09р. та № 0001572303/0 від 06.05.2009р про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій не обґрунтовані та не підтверджені документальними доказами.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вище викладене, відповідачем доведено правомірність прийняття спірних рішень, у зв'язку з чим суд вважає вимоги позивача необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Отже, зважаючи на викладене вище, у задоволенні позову слід відмовити. У відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
У позові Закритого акціонерного товариства «Кабельна Телевізійна Система» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Запоріжжя про визнання нечинними рішень відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17.02.09р. № 0000672303/0 та від 06.05.09р. № 0001572303/0, відмовити.
П останова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 06.08.2009р.
Суддя О.М. Нечипуренко
06.08.2009 року постанова не набрала законної сили.
Суддя О.М. Нечипуренко