Постанова від 17.06.2009 по справі 2а-155/09

Справа №2а - 155/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" червня 2009 р. Тернівський районний суд м.Кривого Рогу

у складі: головуючого, судді - Коноваленко М.І.

при секретарі - Максимишеній С.Б.

за участю представників відповідача Горбарук С.О., Бойчишина Л.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі №6 Тернівського районного суду м. Кривого Рогу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинського районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально - Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову в перерахунку виплат та виплаті заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2009році ОСОБА_1 . звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області /далі УПСЗН Дзержинської районної у місті ради/, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально - Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області /далі УПСЗН Центрально - міської районної у місті ради/ про визнання неправомірною відмову в проведенні перерахунку та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та просить зобов»язати відповідачів здійснити перерахування та виплату заборгованості по допомозі з 09.07.2007року по 31.05.2008р., УПСЗН Дзержинської районної у місті ради, та з 01.06.2008 року по 30.09.2008рік УПСЗН Центрально - міської районної у місті ради відповідно прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що у відповідності до ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» вона перебувала на обліку у відповідачів. Відповідачами як органом що призначає та здійснює виплати державної допомоги сім»ям з дітьми, їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та було сплачено у 2007році: 129,03гривни за квітень - липень, 132,64гривни за серпень, 134,45 гривни за вересень, 130,64гривен за жовтень, 140,05 за листопад, 144,10 гривен за грудень, відповідно до ст.56 вказаного Закону України, де встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч.2 ст.56, п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Відповідно зазначеного Закону передбачена виплата допомоги за рахунок коштів відповідної субвенції, з державного бюджету місцевими бюджетами у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом

Позивач вважає що дії відповідача не відповідають вимогам ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» порушують її конституційні права.

Тому як, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007року за Конституційним поданням 46 депутат про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ч.2 ст.56, п.7 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Таким чином допомога повинна була сплачуватися в розмірах встановлених ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» - виходячи з прожиткового мінімуму, в порядку передбаченому п.2,6 Постанови КМ України №13 від 11.01.2007року згідно якого виплату допомоги проводять структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації або проживання застрахованої особи у розмірі: з квітня 561 гривна, з жовтня 568гривна.

Також не згодна з розміром допомоги який їй було сплачено у 2008році: 130,64 гривни за січень, 157,56 гривни за лютий. 144,10 гривни за березень - жовтень, тому як відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тому вважає виплати по допомозі повинні були проводитись у 2008році у розмірі встановленого ст.58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008рік» для працездатних осіб і повинні становити з січня - 633 гривни, з 01 квітня - 647 гривни, з 01 липня 649 гривен, з 01 жовтня 669гривни.

Вона письмово звернулась до відповідачів, які відмовили їй в перерахунку допомоги за 2007, 2008роки, тому просить визнати відмову неправомірною, зобов»язати відповідачів здійснити перерахунок та стягнути з УПСЗН Дзержинської районної у місті ради виплату заборгованість по допомозі у розмірі 4939,18гривен, з УПСЗН Центрально - міської районної у місті ради 2017,60гривен.

Позивач в судове засідання не з»явився надав до суду заяву про розгляд справи в її відсутності, наполягає на заявлених вимогах.

Представники відповідача УПСЗН Центрально - міської районної у місті ради в судове засідання не з»явився надав до суду заяву про розгляд справи в її відсутності, проти заявлених позовних вимогах заперечує.

Представники відповідача УПСЗН Дзержинської районної у місті ради проти позову заперечують, вказують що позивачці в повному обсязі і в строк проводились виплати згідно ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік», та п.9 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов»язкового соціального страхування», затвердженого Постановою КМ України №13 від 11.01.2007року, яким встановлений розмір допомоги що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен, для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У підпункті 7 п.23 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Дія п.23 не розглядалась та не була призупинена рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рн/2008. Згідно з ч.2 ст.95 Конституції України визначено, що виключно Законом України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тобто, норми, введені законами "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та на 2008 рік, є приоритетними відносно інших законодавчих актів та діють протягом бюджетного року. Виходячи з положень Конституції України, з урахуванням фінансових можливостей держави, закони України "Про Державний бюджет України" кожного року визначають розмір соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Враховуючи вищевикладене в позові необхідно відмовити.

Заслухавши думку представників відповідачів, наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлені обставини справі та відповідні їм правовідносини.

Згідно свідоцтва про народження дитини позивачки, ОСОБА_2 (а.с.7). Згідно довідки про виплати, позивач дійсно перебував на обліку в УПСЗН Дзержинської районної у місті ради. Відповідачем була призначена позивачу допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у зв»язку з чим відповідачем здійснювались виплати по допомозі з 01.04.2007 по 31.05.2008р - а.с.8-9. Після чого, з 01.06.2008року перебувала на обліку УПСЗН Центрально - міської районної у місті ради.

На звернення ОСОБА_1 . до відповідачів про перерахування допомоги, відповідачами листом від НОМЕР_1 , та від НОМЕР_1 5, було відмовлено виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, посилаючись на ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та п.9 «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов»язкового державного страхування», затвердженою Постановою КМ України №13 від 11.01.2007 року та підпункті 7 п.23 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 де встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. - а.с.11-14.

Згідно ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст.71 п.7 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було призупинено дію ст.ст.41,43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ст.56 вказаного Закону було встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доход сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року за конституційним поданням 46 народних депутатів про соціальні гарантії громадян, визнано такими, що не відповідають Конституції України ч.2 ст.56, п.7, ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік».

Постановою КМ України №13 від 11.01.2007 року «Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов»язкового державного страхування» - п.9, також передбачено обмеження суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином, посилання відповідача на норми ст.,ст.56,71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007рік» на положення постанови Кабінету Міністрів України №13 від 11.01.2007 року, є безпідставним.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів, посилання представника позивача на положення ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та на наказ Міністерства праці та політики України №453 від 06.12.2006 року про передачу функцій призначення та виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення не трирічного віку від Фонду до органів праці та соціального захисту населення, є обґрунтованим, і суд вважає що право позивача на отримання допомоги відповідно до законодавства відповідачем було порушене, тому слід визнати відмову відповідача в перерахуванні допомоги, протиправною.

Як встановлено позивачка в 2007 році отримувала допомогу в меншому розмірі, відповідно до ст.56 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» де встановлено обмеження суми допомоги, яка встановлена в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90гривен для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі: 129,03гривни за квітень - липень, 132,64гривни за серпень, 134,45 гривни за вересень, 130,64гривен за жовтень, 140,05 за листопад, 144,10 гривен за грудень.

Але суд не може погодитись з твердженням позивачки в частині, що відповідач повинен був здійснюватись виплати відповідно прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі з 09.07.2007 року по 01.10.2007 року в розмірі 561грн., щомісяця, та з 01.10.2007року по 01.01.2008 рік 568гривен, оскільки ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» не визначено конкретного розміру прожиткового мінімуму. Відповідно до ст.43 вказаного Закону, допомога жінці надається у зв»язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розмір якої визначено у ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» - мінімального прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6- років, тому суд вважає дорахування та виплати повинні здійснюватись у відповідності зі ст.15 вказаного Закону, як спеціальною нормою, що регулює спірні правовідносини в частині розміру допомоги яка надається жінці у зв»язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Тому суд вважає за необхідне зобов»язати відповідача призначити, донарахувати та виплатити позивачці недоотриману нею допомогу, виходячи з прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років з 09.07.2007 року у розмірі 463 грн., з 01.10.2007 року по 31.12.2007 р. у розмірі 470грн., за відрахуванням отриманих позивачкою сум допомоги у розмірі: 129,03гривни за квітень - липень, 132,64гривни за серпень, 134,45 гривни за вересень, 130,64гривен за жовтень, 140,05 за листопад, 144,10 гривен за грудень.

В частині стягнення недоплат за 2008 рік, суд вважає необхідним відмовити, тому як наказом міністерства соціальної політики України від 06.12.2006 року № 453 "Про передачу функцій призначення та виплату допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованім особам від страхувальників та робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та його відділень органам праці та соціального захисту населення", та Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року та ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленому законом і здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2008 року № 57 визнано такою, що втратив чинність Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11.01.2007 року .

Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року п. 23 Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", яким було внесено зміни до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" і яким встановлюється розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. П.3 розділу VIII «Прикінцеві положення»- допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, не був визнаним таким, що не відповідає Конституції України.

Таким чином обов'язок виплат допомоги у 2008 році на управління праці та соціального захисту населення у розмірі передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" не поширюється і відповідачі правильно нараховували та виплачували допомогу по догляду за дитиною, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Оскільки Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є обов'язковим для виконання Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням за рахунок коштів Фонду, відповідач правильно нараховував і виплачував допомогу по догляду за дитиною, відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Також безпідставними є клопотання представника відповідача про відмову у задоволенні позову у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. Згідно ст. 99 КАС України річний строк обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про порушення своїх прав позивачці стало відомо 03.11.2008 року. Позивачка звернулася до суду с позовом 13.02.2009 року (а.с.2-4), тобто у встановлений строк звернення до суду.

На підставі ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» ст..62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", керуючись ст.2,11,49,51,69,71, 94, 158-160 ч.1-3, 161-163, 167 КАС України, суд керуючись ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинського районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Центрально - Міської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову в перерахунку виплат та виплаті заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області, задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в перерахунку та виплаті з 09 липня 2007 року Т ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради м.Кривого Рогу Дніпропетровської області призначити, донарахувати і виплатити ОСОБА_1 і недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років на час її виплати у період з 09 липня 2007року по 31 грудня 2007 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 3гривни 40коп. судового збору.

Сторони мають право оскаржити постанову подавши на протязі 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі, заяву про апеляційне оскарження постанови, та протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження подати апеляційну скаргу в Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу.

СУДДЯ: