Головуючий І інстанції суддя -Неженцева О.В.
Суддя-доповідач -Арабей Т.Г.
Україна
Іменем України
29 липня 2009 року Справа № 2-а-76/09/0526
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Арабей Т.Г.
суддів: Геращенка І.В., Малашкевича С.А.
при секретарі Літвіновій Л.О.
розглянула апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради на постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 16 березня 2009 року у справі № 2-а-76/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум допомоги на дитину шкільного віку,-
Постановою Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 16.03.2009 року, позов ОСОБА_1 задоволений частково, а саме: визнані дії відповідача неправомірними та стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України компенсаційні виплати на дитину шкільного віку за період 22.05.2008р. по 31.12.2008р. В сумі 1850,18 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову, оскільки при виплаті щомісячних виплат на дитину за 2008 рік відповідач керувався відповідними Постановами Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами та № 649 від 20.04.2007 року « Про встановлення розмірів виплати деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Сторони до суду не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Позивач письмово просила розглянути справу за її відсутності.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення а постанову суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, є інвалідом ІІІ групи, має доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, яка має статус дитини потерпілої від Чорнобильскої катастрофи, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради, та має право на щомісячну виплату, передбачену п. 6 ст. 30 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 % мінімальної заробітної плати.
Відповідачем згідно до Постанови Кабінету Міністрів від 26.07.1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачено позивачеві щомісячні компенсаційні виплати на дитину за період з 22.05.22008р. по 31.12.2008р.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу.
Закони та інші нормативно правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення, порядки готуються на підставі законів України, актів чи доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, рішень урядових комітетів, доручень Прем'єр - міністра, Першого віце - прем'єр - міністра, віце - прем'єр - міністрів (пункт 10 розділу VI Тимчасового регламенту Кабінету Міністрів України від 05 червня 2000 року № 915). Таким чином, нормативно - правові акти КМУ повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно ст. 67 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, конкретні розміри всіх видів доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Встановлений Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, розмір щомісячної грошової допомоги дітям, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи не збільшувався, в той час як Законами України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”, “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, “Про Державний бюджет України на 2008 рік” розмір мінімальної заробітної плати збільшувався неодноразово, і вказаний розмір щомісячної компенсації є значно нижчим за відповідний, передбачений ч. 1 п. 6 та п.8 ст. 30 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, кратний розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тому до спірних правовідносин суд застосовує нормативний акт вищою юридичної сили - Закон України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-У1 від 28.12.207 року втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - пунктів 6 та 8 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо зобов'язання відповідача здійснити виплату компенсації на дитину ОСОБА_1 у 2008 році з 22.05.2008 року.
Відповідно до ст. 3 Конституції України «Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави».
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку щодо необгрунтованності рішення Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради про відмову у нарахуванні та виплаті щомісячної грошової допомоги дітям, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, у розмірі, визначеному ч. 1 п. 6 ст. 30 Закону України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме в розмірі 50 відсотків мінімальної заробітної плати на дитину ОСОБА_1 З 22.05.2008р. по 31.12.2008р. та стягнення недонарахованої та несплаченої грошової допомоги
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України “Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст. 2, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради залишити без задоволення, постанову Кіровського районного суду м. Макіївки Донецької області від 16 березня 2009 року у справі № 2-а-76/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради про стягнення недоотриманих сум допомоги на дитину шкільного віку - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції
Головуючий: Т.Г.Арабей
Судді І.В.Геращенко
С.А.Малашкевич