04 березня 2015 рокусправа № 804/3051/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.
суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Домченко Аліни Юріївни
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України на Придніпровській залізниці про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся 25.02.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Управління міністерства внутрішніх справ України на Придніпровській залізниці про зобов'язання вчинити певні дії. Просив здійснити перерахунок, нарахування та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ у сумі 45 474,76 грн. (згідно п. 63 «б» (через хворобу) «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ» на підставі ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб»).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при його звільненні не було донараховано до суми одноразової грошової допомоги 17811,35грн. за 21 повний календарний рік (на підставі статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року відповідачем не було донараховано до суми одноразової грошової допомоги у розмірі 50% грошового забезпечення за 21 повний календарний рік: (4330,93 грн.х21 рік)х50%=45 474,76 грн. Таким чином, сума не донарахованої допомоги склала 45 474,76 грн. - 27 663,41 грн. = 17 811,35 грн.)
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року у задоволенні позову - відмовлено.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що премія у сумі 1684,30 грн. була встановлена за листопад 2013 року, а звільнення позивача відбулося в грудні 2013 року. Таким чином, дана премія не може братися в розрахунок грошової допомоги при звільненні, оскільки не була встановлена на момент звільнення. А винагороду у розмірі 500, 00 грн. для нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні позивача виключено з суми грошового забезпечення, оскільки вона не входить до грошового забезпечення при обчисленні грошової допомоги при звільненні. Постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 затверджено перелік додаткових видів грошового забезпечення, однак, згідно з додатком 25 цієї постанови вбачається, що додаткові види грошового забезпечення, зазначені в додатку 25, за своєю природою є винагородами чи одноразовою допомогою, які виплачуються при настанні певних подій чи обставин, або вчинення військовослужбовцем певної дії.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, Просить скасувати оскаржувану постанову, прийняти нову постанову, якою зобов'язати відповідача виплатити частину не донарахованої йому одноразової допомоги при звільненні в сумі 17811,35грн. Зазначає, що після звільнення йому виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 27663,41грн., при цьому не виплаченою залишилася сума в розмірі 17811,35грн. Вважає, що відповідач не врахував при нарахуванні одноразової грошової допомоги при звільненні премію у сумі 1684,30грн. та матеріальну допомогу в сумі 500грн. і грошову винагороду в сумі 500грн. Посилається на те, що в грудні 2013 року у складі його грошового забезпечення за грудень 2013 року йому була нарахована і сплачена згідно п. 2.16.4 Інструкції №499 премія у розмірі 1684,30грн. Також посилається на п.3.5 Наказу МВС України № 269 від 23.04.2005 року щодо неправомірності не врахування винагороди в розмірі 500грн. (Постанови КМУ від 19.04.2005 року № 299, від 07.12.2007 року №1294).
В запереченнях на апеляційну скаргу зазначено, що нарахування і виплата грошового забезпечення регламентується наказом МВС від 31.12.2007 №449 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», пунктом 1 Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Так пунктом 3 Наказу визначено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Посилається на те, що враховуються додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер. Просить рішення суду першої інстанції залишити без змін.
В судовому засіданні позивач доводи апеляційної скарги підтримав, суду пояснив, що після звільнення йому виплачена одноразова грошова допомога в розмірі 27663,41грн., при цьому не виплаченою залишилася сума в розмірі 17811,35грн. Вважає, що відповідач не врахував при нарахуванні одноразової грошової допомоги при звільненні премію у сумі 1684,30грн. та матеріальну допомогу в сумі 500грн. і грошову винагороду в сумі 500грн.
Представник відповідача проти апеляційної скарги заперечив, суду пояснив, що виплати, що не мають постійного характеру, зокрема винагороди, матеріальні допомоги, разові премії, заохочення тощо в розрахунок грошового забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з органів внутрішніх справ не включаються.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 31 грудня 2013 року наказом від 25.12.2013 року №131 о/с старший лейтенант міліції ОСОБА_1 оперуповноважений по боротьбі зі злочинними посяганнями на вантажі лінійного пункту на станції Чаплине лінійного відділу на ст. Синельниково був звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Вислуга років на момент звільнення у календарному обчисленні склала 21 рік 06 місяців 02 дні.
При нарахуванні одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 були враховані такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 650,00 грн.; оклад за спецзвання - 115,00 грн.; надбавка за вислугу років - 267,75 грн. (35%); надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби - 516,38 грн. (50%); надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 97,50 грн. (15%); премія за грудень 2013 року (нараховується і виплачується у січні 2014 року) - 987,98 грн. (60%), всього 2634,61 грн.
Остаточний розрахунок з ОСОБА_1 був зроблений під час розгляду даної справи судом першої інстанції та становив суму одноразової грошової допомоги у розмірі 27 663,41 грн.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин судом першої інстанції правильно застосовані норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992, Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року №565-XII , норми Наказу МВС від 31.12.2007 №449 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за №205/14896, Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином уповноважені державою органи не можуть на власний розсуд ухилятися від реалізації наданих їм повноважень, але й не мають права виходити за межі, встановлені законодавством.
Статтею 19 Закону України від 20.12.1990 року №565-XII «Про міліцію» визначено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку з чим, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема, Міністерством внутрішніх справ України (п.2 Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294).
Відповідно до пункту 3 Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» від 31.12.2007 року №499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за №205/14896 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно частини 1 ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Суд апеляційної інстанції не знаходить підстав погодитися з позицією позивача про необхідність включення до одноразової грошової допомоги щомісячної премії у розмірі 1684,30 грн.
В силу пункту 2.16.4 розділу II Наказ2 МВС України від 31.12.2007 року №499 виплата премії за минулий місяць проводиться в поточному місяці разом з виплатою грошового забезпечення.
Матеріалами справи підтверджено, що премія у сумі 1684,30 грн. була встановлена за листопад 2013 року, а звільнення позивача відбулося в грудні 2013 року. Таким чином, дана премія не може братися в розрахунок грошової допомоги при звільненні, оскільки не була встановлена на момент звільнення.
Також, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, відповідачем правомірно виключено з суми грошового забезпечення для нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні позивача винагороду у розмірі 500, 00 грн., оскільки грошова винагорода була нарахована на підставі ст. 9 Закону України «Про Дисциплінарний статут ОВС України» (витяг з наказу Управління МВС на Придніпровській залізниці №280 о/с від 25.12.2013 року). Норма вказаної статті передбачає, що за мужність, відвагу, героїзм, розумну ініціативу, старанність, сумлінне та бездоганне виконання службових обов'язків до осіб рядового та начальницького складу можуть бути застосовані види заохочень. Одним з таких заохочень є грошова винагорода.
При цьому пунктом 1 Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294 передбачено, що «грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення». Тотожну норму містить п. 3 Наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» від 31.12.2007 року №499 (викладено вище). Оскільки зазначена грошова винагорода має характер заохочення, то таку винагороду не можна враховувати у склад грошового забезпечення.
Стосовно не включення матеріальної допомоги у сумі 500,00 грн., колегія суддів апеляційної інстанції вважає, за необхідне зазначити, що Постановою КМУ від 07.11.2007 року №1294 (пункт 3) затверджено перелік Додаткових видів грошового забезпечення згідно з додатком 26 («Додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ»). Згідно цього додатку встановлений перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення:
- Підвищення посадового окладу за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, відсотків посадового окладу;
- Надбавка за кваліфікаційну категорію медичним працівникам з числа начальницького складу, відсотків посадового окладу;
- Надбавка за особливості проходження служби у приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, в ізоляторах тимчасового тримання затриманих і взятих під варту осіб, у спецприймальниках для тримання осіб, підданих адміністративному арешту, відсотків посадового окладу;
- Надбавка за роз'їзний характер роботи (замість добових), відсотків посадового окладу;
- Доплата за особливі умови служби, відсотків посадового окладу;
- Доплата за службу в нічний час, відсотків посадового окладу;
- Надбавка за кваліфікаційну категорію, відсотків посадового окладу;
- Підвищення посадового окладу за результатами чергової екзаменаційної сесії, відсотків посадового окладу;
- Надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, відсотків посадового окладу.
Аналізуючи вищевказані одноразові додаткові види грошового забезпечення можна зробити висновок, що вони за своєю природою є винагородами чи одноразовою допомогою, які виплачуються при настанні певних подій чи обставин, або вчинення особою рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ певної дії.
Перелік щомісячних та одноразових додаткових видів грошового забезпечення затверджено окремим пунктом Постанови №1294, отже, термін «одноразовий додатковий вид грошового забезпечення» може застосовуватись саме до видів одноразового грошового забезпечення, які безпосередньо передбачені в зазначеному додатку.
Отже, в розрахунок грошового забезпечення включаються додаткові види грошового забезпечення постійного характеру в розмірах, що були встановлені наказами керівника органу чи підрозділу внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Слід також зазначити, що такі грошові виплати як «допомога на оздоровлення», «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань» на відміну від додаткових видів грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Постанови №1294, і не включені до переліку одноразових додаткових видів грошового забезпечення в розумінні пункту 3 Постанови №1294, що дає підстави розрізняти ці види грошових виплат.
При цьому колегія суддів апеляційної інстанції, вважає за необхідне зазначити, що в рішенні Верховного Суду України від 17.06.2014 року у справі №21-117а14 висловлена правова позиція щодо грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, визначеного Постановою № 1294.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог.
По суті рішення суду першої інстанції є правильним, правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись п. 1 ч.1. ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління міністерства внутрішніх справ України на Придніпровській залізниці про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч.5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Л.П. Туркіна