03 березня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/323/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Херсонській області про визнання дій протиправними, скасування наказу та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Херсонській області (далі - відповідач, Держземагентство), у якому просить -
- визнати протиправними дії щодо відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства;
- зобов'язати розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення за результатами розгляду вказаної заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
- скасувати наказ ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 року "Про внесення змін до Наказу Головного управління від 23 жовтня 2014 року №21-81/19-14 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" в частині включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, лоту №80 земельної ділянки площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржувана відмова Держземагентства не відповідає ст. 118 Земельного кодексу України, оскільки включення земельної ділянки до переліку лотів для земельних торгів не може бути підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. Крім того, позивач вказує, що заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо конкретної земельної ділянки була подана ОСОБА_1 до прийняття Держземагентством наказу №21-151/19-14 від 17.12.2014 року про внесення її до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону під лотом №80, а тому вважає, що даний наказ підлягає скасуванню у цій частині.
Відповідач надав письмові заперечення, згідно яких зазначає про правомірність оскаржуваної відмови, оскільки неможливість надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства обумовлена включенням даної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги згідно наказу ГУ Держземагентства у Херсонській області від 17.12.2014 року №21-151/19-14. При цьому, відповідач вказує, що включення земельної ділянки, на яку претендує ОСОБА_1, до такого переліку обґрунтовано виконанням доручення Віце-прем'єр-міністра України від 08.10.2014 року № 37732/0/1-14 в частині здійснення на регулярній основі аналізу попиту на земельні ділянки, що користуються попитом, а тому відсутні підстави для скасування наказу ГУ Держземагентства у Херсонській області від 17.12.2014 року №21-151/19-14 в частині його оскарження.
В судове засідання, призначене на 03.03.2015 року, представники сторін не прибули, при цьому надали заяви про проведення судового засідання в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 28.11.2014 року ОСОБА_1 направила до ГУ Держземагенства у Херсонській області заяву від 03.04.2014 року про надання безкоштовно у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га, що розташована на території Бургунської сільської ради Бериславського району для особистого селянського господарства, яку ГУ Держземагенства у Херсонській області отримав 01.12.2014 р., що підтверджується наявним в матеріалах справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
25 грудня 2014 року ГУ Держземагенства у Херсонській області листом за №19-21-0.102-2524/15-14-СГ відмовило ОСОБА_1 у задоволенні даної заяви з підстав включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги відповідно до наказу ГУ Держземагенства у Херсонській області.
Не погодившись з вказаною відмовою позивач звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом.
Вирішуючи питання щодо законності дій ГУ Держземагенства у Херсонській області при відмові позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, суд вказує на наступне.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 116 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III (далі - ЗК України) визначено підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, зокрема -
- громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України);
- безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. 3 ст. 116 ЗК України).
Згідно ч. 3 ст. 22 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Статтею 121 цього Кодексу встановлено право громадян на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, зокрема для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений статтею 118 ЗК України, зокрема -
- громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства) (абз. 1 ч. 6 ст.118 ЗК України);
- відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку ( абз. 1 ч.7 ст. 118 ЗК України).
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України, від 10.05.2012 року №258, Головне управління Держземагентства в області є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане. Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), наказами Держземагентства України, дорученнями Голови Держземагентства України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держземагентcтва України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно до пунктів 4.32 Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України, від 10.05.2012 року № 258, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.
Як вбачається зі змісту листа - відповіді ГУ Держземагентства у Херсонській області від 25.12.2014 р. за № 19-21-0.102-2524/15-14-СГ на виконання доручення Віце-прем'єр-міністра України Гройсмана В.Б. від 08.10.2014 року №37732/0/1-14 та рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р. наказом ГУ Держземагентства у Херсонській області затверджено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до якого увійшла земельна ділянка, вказана у заяві ОСОБА_1
Отже, судом встановлено, що вказана відмова ГУ Держземагентства у Херсонській області вмотивована включенням спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок, що виставляються на земельні торги відповідно до наказу ГУ Держземагентства у Херсонській області.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що за дорученням Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/1-14 зобов'язано Держземагенство України забезпечити надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурентній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів, а також затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному сайті Держземагентства переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб щодо таких земельних ділянок.
За змістом наказу Держземагенства України від 15.10.2014 № 328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014" введено в дію рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 р. (протокол засідання № 2).
Згідно пункту 2 Протоколу засідання колегії Держземагенства України від 14.10.2014 р. № 2 про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах" прийнято рішення щодо -
- особистого контролю начальників головних управлінь Держземагенства в областях, м. Києві за забезпеченням виконання дорученням Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/1-14;
- за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб, зокрема щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та ведення особистого селянського господарства скласти, затвердити та оприлюднити на офіційному сайті Держземагентства України переліки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, включаючи несформовані земельні ділянки, що мають бути об'єктами землеустрою під час підготовки відповідних лотів до продажу (крім тих, на яких розташовано нерухоме майно, або тих, які на законних підставах знаходяться у користуванні заявників, або тих, щодо яких надано дозвіл на розроблення відповідної документації із землеустрою або станом на 15 жовтня 2014 року у відповідному головному управлінні вже зареєстровано клопотання про надання такого дозволу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
- за результатами аналізу поточних робіт із землеустрою та звернень фізичних і юридичних осіб на регулярній основі виявляти земельні ділянки, що користуються попитом та права на які можуть бути продані на земельних торгах, включати такі земельні ділянки до вищезазначених переліків шляхом видання наказів про внесення змін і доповнень до них та оприлюднювати оновлені переліки на офіційному сайті Держземагентства України.
Отже, на виконання вищевказаних актів, ГУ Держземагентство у Херсонській області наказом від 23.10.2014 року №21-81/19-14 затвердило Перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону (додається).
17.12.2014 р. Головним управлінням Держземагенства у Херсонській області прийнято наказ НОМЕР_3-151/19-14 "Про внесення змін до наказу Головного управління від 23.10.2014 р. НОМЕР_3-81/19-14 "Про затвердження Переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону", згідно якому доповнено перелік несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону (додаток 3), а саме лотами № 80-99 згідно з додатком.
Як вбачається з додатку №3 "Перелік несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" до наказу Головного управління Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 р., по Бургунській сільській раді Бериславського району значиться дві земельні ділянки, а саме -
- лот № 80 - земельна ділянка за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 2,0000 га, рілля, номер кадастрової зони і кварталу (15 знаків) у разі відсутності кадастрового номеру 6520680200:02:001;
- лот № 81 - земельна ділянка за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтованою площею 4,0000 га, рілля, номер кадастрової зони і кварталу (15 знаків) у разі відсутності кадастрового номеру 6520680200:02:001.
Перевіривши факт включення ГУ Держземагенства у Херсонській області спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок права оренди, на які виставляються на земельні торги згідно додатку №3 до наказу Головного управління Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 р., що стало підставою для оскаржуваної відмови, то суд встановив наступне.
Позивачем до заяви від 03.04.2014 року про надання безкоштовно у власність земельної ділянки додано Викопіювання з індексно-кадастрової карти Бургунської сільської ради, земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтованою площею 2,00 га, в тому числі ріллі 2,00 га, яка планується для надання у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства із земель запасу Бургунської сільської ради, контур №12, ділянка НОМЕР_3, Бериславського району Херсонської області, 6520680200:02:012 (далі - Викопіювання з індексно-кадастрової карти Бургунської сільської ради).
При цьому, суд вказує, що кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер, що відповідає пункту 29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17 жовтня 2012 р. №1051 (далі - Порядку №1051).
Згідно п. 30 цього Порядку кадастровий номер земельної ділянки складається з таких структурних елементів: НКЗ : НКК : НЗД, де НКЗ - номер кадастрової зони, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку; НКК - номер кадастрового кварталу, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку; НЗД - чотиризначний номер земельної ділянки в межах кадастрового кварталу (максимальна кількість земельних ділянок у межах кадастрового кварталу становить 9999). Структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки відокремлюються один від одного двокрапкою.
Пунктом 34 Порядку №1051 передбачено, що система нумерації кадастрових зон і кварталів є єдиною на всій території України. Номер кадастрового кварталу складається з таких структурних елементів: НКЗ : НКК, де НКЗ - дванадцятизначний номер кадастрової зони (максимальна кількість кадастрових зон становить 999999999999), в якому останні дві цифри відокремлюються від перших десяти двокрапкою; НКК - тризначний номер кадастрового кварталу в межах кадастрової зони (максимальна кількість кадастрових кварталів у межах кадастрової зони становить 999). Для нумерації кадастрової зони за межами адміністративно-територіальних одиниць використовується значення 9000000000 : 00. Структурні елементи номера кадастрової зони і кварталу відокремлюються один від одного двокрапкою.
Внаслідок порівняння номерів кадастрової зони і кварталу (6520680200:02:001) земельних ділянок по лотам 80 - 81, зазначених у наказі ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 р. з номером кадастрової зони і кварталу земельної ділянки (6520680200:02:012), зазначеної у Викопіюванні з індексно-кадастрової карти Бургунської сільської ради, судом встановлено розбіжність щодо номерів кадастрового кварталу (НКК), а саме - НКК земельних ділянок, зазначених у вказаному наказі - "001", а НКК земельної ділянки, зазначеної у вказаному Викопіюванні - "012".
Таким чином, суд вважає, що земельна ділянка, вказана у Викопіюванні з індексно-кадастрової карти Бургунської сільської ради не входить до переліку земельних ділянок, визначених у наказі Головного управління Держземагенства у Херсонській області НОМЕР_3-151/19-14 від 17.12.2014 р., а тому відмова ГУ Держземагенства у Херсонській області у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою про відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області для ведення особистого селянського господарства є необґрунтованою, а тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо вимоги про зобов'язання ГУ Держземагенства у Херсонській області розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки та прийняти рішення за результатами розгляду вказаної заяви відповідно до вимог чинного законодавства, суд вказує про наступне.
Враховуючи висновок суду щодо необґрунтованої відмови ГУ Держземагентства у Херсонській області у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою та з метою повного та належного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача щодо зобов'язання ГУ Держземагенства у Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства.
Зазначене узгоджується з положеннями пункту 2 частини другої статті 162 КАС України, згідно якої у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Щодо вимоги позивача скасувати наказ ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 року "Про внесення змін до Наказу Головного управління від 23 жовтня 2014 року №21-81/19-14 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" в частині включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, лоту № 80 земельної ділянки площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, то суд вказує наступне.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як зазначалось вище, відповідно Положення про Головне управління Держземагентства в області, затвердженого Міністерством аграрної політики та продовольства України, від 10.05.2012 року № 258, Головне управління Держземагентства в області у своїй діяльності керується, у т.ч. дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Держземагентства України, а також цим Положенням; завданням Головного управління є реалізація повноважень Держземагентcтва України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Згідно п. 9 вказаного Положення, Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно - розпорядчого характеру. Акти Головного управління можуть бути скасовані Головою Держземагентства України повністю чи в окремій частині, у тому числі за дорученням Міністра, а також Міністром у разі відмови Голови Держземагентства України скасувати такий акт.
Як встановлено судом, наказ ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 року "Про внесення змін до Наказу Головного управління від 23 жовтня 2014 року №21-81/19-14 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" прийнято на виконання доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/1-14, наказу Держземагенства України від 15.10.2014 №328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014" введено в дію рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 р.
З огляду на викладене, суд вважає, що наказ ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 року "Про внесення змін до Наказу Головного управління від 23 жовтня 2014 року №21-81/19-14 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" виданий в межах компетенції ГУ Держземагенства у Херсонській області, має організаційно-розпорядчий характер та спрямований на виконання доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та наказу Держземагентства України.
Крім того, за змістом пункту 2 Протоколу засідання колегії Держземагенства України від 14.10.2014 р. №2 до наказу Держземагенства України від 15.10.2014 №328 "Про введення в дію рішень колегії Держземагенства України від 14.10.2014" введено в дію рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 р. за результатами аналізу поточних робіт із землеустрою та звернень фізичних і юридичних осіб на регулярній основі виявляти земельні ділянки, що користуються попитом та права на які можуть бути продані на земельних торгах, включати такі земельні ділянки до вищезазначених переліків шляхом видання наказів про внесення змін і доповнень до них та оприлюднювати оновлені переліки на офіційному сайті Держземагентства України.
З огляду на вказане, суд вважає, що відповідач наділений правом прийняти наказ про внесення змін та доповнень до раніше затвердженого переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, чим спростовується довід позивача про протиправність дій ГУ Держземагенства у Херсонській області по внесенню до затвердженого переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, після надходження заяв громадян.
Додатково суд вказує, що за приписами частини першої статті 6 КАС України позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Проте, в ході розгляду справи судом не встановлено, що згідно оскаржуваного наказу ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 року земельна ділянка площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області включена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, зокрема до лоту під №80, що свідчить про відсутність порушених прав позивача.
Таким чином, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог щодо скасування наказу ГУ Держземагенства у Херсонській області №21-151/19-14 від 17.12.2014 року "Про внесення змін до Наказу Головного управління від 23 жовтня 2014 року №21-81/19-14 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" в частині включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, лоту №80 земельної ділянки площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги ч. 1 ст. 71 КАС України, якою передбачено обов'язок кожної сторони по справі довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Держземагентства у Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення за результатами розгляду вказаної заяви відповідно до вимог чинного законодавства.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 48,72 грн. (сорок вісім гривень 72 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 6.2.1