26 лютого 2015 року Справа № 77110/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
представника позивача Болюби О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року у справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, підрозділу примусового виконання рішень відділу Державного виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладення штрафу,
ГУ ПФ України у Львівській області 01.11.2011 року звернулося в суд з адміністративним позовом до ГУЮ у Львівській області, ВДВС ГУЮ у Львівській області, ППВР ВДВС ГУЮ у Львівській області, в якому просило визнати дії протиправними та скасувати постанову про накладення штрафу від 17.10.2011 року ВП №25396704, в розмірі 1020,00 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування апеляційних вимог посилається на порушення державним виконавцем ст.89 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої у разі невиконання без поважних причин рішення - державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу. Однак державним виконавцем при винесенні постанови про накладення штрафу не взято до уваги наявні в Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області поважні причини, що перешкоджають виконанню судового рішення.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав, просив таку задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місяць апеляційного розгляду. А тому у відповідності до ч.4 ст.196 КАС України вказане не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції - скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.
Судом першої інстанції встановлено, що 09.09.2011 року Шевченківським районним судом м. Львова видано виконавчий лист №2а-1385/2011, згідно до якого зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок і виплату пенсії з 01.06.2011 р. ОСОБА_1 відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 р., №969 від 18.10.2010 року і наказів міністерства Оборони України №377 від 28.07.2008 року, №380 від 22.07.2010 року, №576 від 05.11.2010 року, №355 від 25.06.2011 року, №50 від 28.01.2011 року. Допустити негайне виконання в частині стягнення з головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в користь ОСОБА_1 суми підвищення пенсії за один місяць.
17.10.2011 року, у зв'язку з тим, що відповідачем у встановлений державним виконавцем строк для добровільного виконання рішення суду не виконано, на боржника накладено штраф у розмірі 1 020,00 грн., що підтверджується постановою державного виконавця ППВР ВДВС ГУЮ ВП №28789869.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що оскільки у відповідності до ст.129 Конституції України обов'язковість рішення суду є однією з основних засад судочинства, позивач рішення суду не виконав, а тому відповідач діяв правомірно згідно положень Закону України «Про виконавче провадження».
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Умови та порядок притягнення до відповідальності боржника за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк судового рішення, визначені ч.2 ст.75 та ч.1 ст.89 Закону України «Про виконавче провадження».
Так, відповідно до ч.2 ст.75 вказаного Закону у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 89 вказаного Закону України у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Частиною 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України і тому вважаються законними, доки вони не скасовані в апеляційному чи касаційному порядку або не переглянуті компетентним судом в іншому порядку, визначеному процесуальним законом, в межах провадження справи, в якій вони ухвалені. Виключне право перевірки законності та обґрунтованості судових рішень має відповідний суд згідно з процесуальним законодавством.
Ч.2 ст.14 КАС України встановлено, що обов'язковими до виконання на всій території України є постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили.
Відповідно до ч.1 статті 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Враховуючи вищевказані положення законодавства України колегія суддів вважає за потрібне зауважити наступне. Ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Відповідні зміни внесені у Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції від 03 квітня 2007 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 затверджено Порядок передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян.
З урахуванням наведеного, з 01 січня 2007 року функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передано територіальним органам Пенсійного фонду України.
Механізм проведення призначення та перерахунку пенсії військовослужбовців визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року № 3-1.
Відповідно до пункту 24 вказаного Порядку при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії
В абзаці 3 пункту 24 Порядку зазначено, що після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, здійснити перерахунок пенсії за рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області могло лише за умови надання йому уповноваженим структурним підрозділом - Львівським обласним військовим комісаріатом інформації про грошове забезпечення особи, пенсія якої підлягає перерахунку.
Листом від 26.09.2011 року №9309/07-28 державного виконавця повідомлено про неможливість виконання постанови Шевченківського районного суду м.Львова стосовно ОСОБА_1 , оскільки для проведення перерахунку пенсії згідно вказаного судового рішення необхідно надати довідку про грошове забезпечення.
Враховуючи вказане колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції не дав належної оцінки доводам позивача щодо відсутності у пенсійному органі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 та не перевірив наявність у позивача таких документів, на підставі яких можливо здійснити перерахунок пенсії за рішенням суду.
Відтак апеляційний суд приходить до висновку про поважність причин невиконання у встановлений державним виконавцем строк судового рішення, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Аналогічна позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 18.07.2013 року № К/9991/86660/11.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції прийнято рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, висновки суду не відповідають обставинам справи та доводами апелянта спростовані, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198 п.3, 202, 205 ч.2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 8 грудня 2011 року у справі №2а-12484/11 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській задовольнити.
Визнати дії відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області щодо винесення постанови ВП №28789869 від 17.10.2011 року про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській в розмірі 1020,00 гривень неправомірними.
Скасувати постанову відділу Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області ВП №28789869 від 17.10.2011 року про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській в розмірі 1020,00 гривень.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складання постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук
Постанова у повному обсязі складена 03.03.2015 року.