Постанова від 06.03.2015 по справі 807/68/15

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2015 рокум. Ужгород№ 807/68/15

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Кречко Л.В.

за участю: представники сторін в судове засідання не з'явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Державного підприємства "Закарпатський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" про стягнення заборгованості у сумі 3274,40 грн., -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 6 березня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 10 березня 2015 року.

Управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області (далі - позивач, УПФУ в м. Ужгороді) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Закарпатський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" (далі - відповідач, ДП "Закарпатський інститут землеустрою"), яким просить стягнути з відповідача заборгованість у сумі 3274,40 грн. по фінансуванню різниці у розмірах пенсії науковим працівникам.

18.02.2015 року представником позивача УПФУ в м. Ужгороді до суду подано заяву, згідно якої, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить провести розгляд справи за його відсутності та у відповідності до ст.122 КАС України, розгляд проведено за відсутності представника позивача, на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Відповідач письмове заперечення проти позову з належними доказами не подав, в судове засідання 6 березня 2015 року свого представника не направив (хоча належним чином був повідомлений про дату останнього, що підтверджено розпискою, а.с.42), не повідомив суд про причини не прибуття, отже, судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи, та справа вирішується за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.

29.10.2003 року проведено державну реєстрацію ДП "Закарпатський інститут землеустрою" (код ЄДРПОУ 00698897) та згідно даних органів статистики підприємство здійснює наступні види економічної діяльності: дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук (код КВЕД 72.19), професійно-технічна діяльність (код КВЕД 85.32), інші види освіти, н.в. і у. (код КВЕД 85.59), агентства нерухомості (код КВЕД 68.31), діяльність у сфері архітектури (код КВЕД 71.11), діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах (код КВЕД 71.12), інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в. і у. (код КВЕД 74.90) та є науковою установою в розумінні Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".

УПФ в м. Ужгороді проведено виплату пенсії наступним науковим працівникам ДП "Закарпатський інститут землеустрою": ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створення умови для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку, визначає Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" суб'єктами наукової і науково-технічної діяльності є: вчені, наукові працівники, науково-педагогічні працівники, а також наукові установи, наукові організації, вищі навчальні заклади, громадські організації у науковій та науково-технічній діяльності (надалі по тексту також - громадські наукові організації).

За змістом статті 24 коментованого Закону держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками віку 62 роки за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.

Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Згідно статті 3 згаданого Закону законодавство України про наукову і науково-технічну діяльність складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у процесі здійснення такої діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України за №372 від 24.03.2004 року затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (надалі по тексту також - Порядок).

Порядок визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (надалі по тексту також - різниця у розмірі пенсії).

Відповідно пункту 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Судом встановлено, що УПФ в м. Ужгороді за період з листопада по грудень 2014 року надіслано на адресу відповідача повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становить різницю між сумою пенсій, призначених відповідно Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2014 рік. Вказане повідомлення отримане відповідачем 10.12.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.12).

На підставі даного повідомлення у відповідача виник обов'язок відшкодувати позивачу частини витрати на виплату та доставку наукових пенсій громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, за період з листопада по грудень 2014 року, в загальній сумі 3274,40 гривень (в т.ч., ОСОБА_1 - 6869,56 грн., відшкодуванню підприємством підлягає 1487,37 грн., ОСОБА_2 - 3706,13 грн., відшкодуванню підприємством підлягає - 396,57 грн., ОСОБА_3 - 6274,54 грн., відшкодуванню підприємством підлягає - 1104,82 грн., ОСОБА_4 - 6424,47 грн., відшкодуванню підприємством підлягає - 281,04 грн.).

Згідно пункту 9 Порядку різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3-8 цього Порядку.

Відповідно пункту 8 даного Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Матеріалами справи доведено заборгованість відповідача у сумі 3274,40 грн. по відшкодуванню заборгованості по фінансуванню різниці у розмірах пенсії науковим працівникам, правомірність звернення до суду з зазначеним позовом, в зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді Закарпатської області до Державного підприємства "Закарпатський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" про стягнення заборгованості у сумі 3274,40 грн. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Закарпатський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Яроцька, 5А код 00698897) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ужгороді (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Швабська, 12 Б код 20449653) заборгованість у сумі 3274,40 грн. (три тисячі двісті сімдесят чотири гривні сорок копійок) по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті