Копія
Справа № 822/328/15
27 лютого 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т.
при секретаріГорячій Д.Л.
за участі:представника позивача, представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "УКРЛОТО-ПОДІЛЛЯ" до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
30 січня 2015 року позивач звернувся в суд з позовом до Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0009782202 від 27.11.2014 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що підставою для прийняття такого рішення став висновок податкового органу, що продаж лотерей "Мить успіху" не контролюється в режимі реального часу через електронну систему прийняття ставок органом, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів; при цьому продаж такої лотереї проводився позивачем без застосування реєстратора розрахункових операцій та без роздрукування розрахункового документу, що є обов'язковим в такому випадку.
Відмічає, що в листі Державної казначейської служби від 02.10.2014 року мова йде про те, що вона не здійснює контроль за проведенням розіграшів деяких державних лотерей, а не про відсутність контролю в режимі реального часу за електронною системою прийняття ставок. При цьому здійснення такого контролю є підставою не застосовувати РРО.
Електронна система прийняття ставок, як уніфікований програмно-технічний комплекс, передбачає фіксацію даних про продаж білетів державної лотереї (тиражних та миттєвих) в єдиній неподільній базі даних. Термінали електронної системи входять до електронної системи, що контролюються Державною казначейською службою в режимі реального часу.
Також вказує на те, що розрахунок штрафних санкцій розрахований податковим органом невірно, та вважає, в даному випадку порушення вимог Закону про РРО відбулось вперше, тому мала бути застосована фінансова санкція в розмірі 1,00 грн. Крім того, фінансові санкції визначені, виходячи з сум вартості білетів лотерей "Мить успіху", проданих за період з 12.08.2014 року по 06.11.2014 року (що належним чином не зафіксовано), а не від сум розрахункової операції, проведеної безпосередньо під час перевірки шляхом придбання білету лотереї на суму 20,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини. Додатково відмітила, що нездійснення контролю за продажем білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок свідчить про бездіяльність відповідного державного органу, при цьому необхідне обладнання для здійснення такого контролю було йому передане.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала та просила в їх задоволенні відмовити. Зазначила, що податкове повідомлення-рішення було прийняте за результатами виявлених та зафіксованих порушень. Відмітила, що лист Державної казначейської служби України чітко свідчить про порушення позивачем законодавства. Щодо штрафних санкцій, то в даному випадку мали місце неодноразові однотипні порушення, які при цьому є окремими порушеннями.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено, що посадовими особами Головного управління Міндоходів у Закарпатській області була проведена фактична перевірка господарської одиниці ПРДЛ №15-1 "Лотто Мотив", що розташована за адресою: м.Ужгород, пр.Свободи,буд.18, суб'єкта господарської діяльності ТОВ "Укрлото-Поділля". За результатами даної перевірки складено акт №000334 від 12.11.2014 року.
Зазначеним актом встановлено, зокрема, порушення вимог п.1,2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0009782202 від 27.11.2014 року, яким позивачу визначено штрафні санкції в розмірі 1877744 грн.
Висновки податкового органу, викладені в акті перевірки, базуються на наступному. Зазначено, зокрема, що в ході перевірки проведена контрольно-розрахункова операція без застосування РО та роздрукування розрахункового документа.
Також перевіркою встановлено не проведення розрахункових операцій через РРО та не роздрукування відповідних розрахункових документів, а саме при проведенні розрахункових операцій з 12.08.2014 року по 06.11.2014 року по реалізації лотерей "Мить успіху" за готівкові кошти у закладі ТОВ "Укрлото-Поділля" розрахункові документи встановленого зразка не роздруковувались та не видавались:
- вперше 12.08.2014 року на загальну суму 154,00 грн.;
- вдруге 13.08.2014 року на загальну суму 998,00 грн.;
- з 14.08.2014 року по 06.11.2014 року на загальну суму 375329,00 грн.
При цьому в акті перевірки зазначено, що згідно листа ДФС України від 31.10.2014 року №9147/7/99-99-22-07-03-17 (з врахуванням листів Міністерства фінансів України від 16.10.2014 року №31-14040-11-10/2649 та Державної казначейської служби України від 02.10.2014 року №16-05/1646-22056) продаж білетів державної лотереї "Мить успіху" не контролюється в режимі реального часу через електронну систему прийняття ставок органом виконавчої влади, який реалізує державну політику в сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Однак згідно з п.4 ст.9 Закону №265/95-ВР реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.
Основні засади державного регулювання лотерейної сфери в Україні визначені Законом "Про державні лотереї в Україні" від 6 вересня 2012 року №5204-VI (далі - Закон №5204-VI).
Відповідно до п.п.2 п.1 ст.1 Закону №5204-VI лотерея - масова гра, незалежно від її назви, умовами проведення якої передбачається розіграш призового (виграшного) фонду між її гравцями і перемога в якій має випадковий характер, територія проведення (розповсюдження) якої поширюється за межі однієї будівлі (споруди), незалежно від способу прийняття грошей за участь у такій грі.
Згідно п.п.16 п.1 ст.1 Закону №5204-VI електронна система прийняття ставок - програмно-технічний комплекс, призначений для фіксації та обліку ставок у державній лотереї, фіксації виплати призів і/або виплати призів, зберігання інформації про проведення лотереї, а також для здійснення інших операцій, пов'язаних з проведенням державної лотереї.
Електронна система прийняття ставок складається з центральної електронної системи та терміналів електронної системи прийняття ставок, пов'язаних між собою електронним або іншим зв'язком. Використання електронної системи прийняття ставок не вимагається при проведенні миттєвих лотерей.
Відповідно до п.п.17 п.1 ст.1 Закону №5204-VI термінал електронної системи прийняття ставок - програмно-технічний комплекс, який призначений для реєстрації здійснених розповсюджувачем або гравцем (термінал самообслуговування) операцій з прийняття ставок у державні лотереї, перевірки виграшності лотерейних білетів або інших засобів, які засвідчують участь у грі, виплати виграшів та передачі інформації про здійснені операції до центральної електронної системи.
Спірні правовідносини склались стосовно контролю проведення позивачем державної грошової лотереї "Мить успіху".
Відповідно до договору про розповсюдження білетів державних лотерей №10015 від 03.07.2014 року (укладеного між ТОВ "М.С.Л." та ТОВ "УКРЛОТО-ПОДІЛЛЯ") позивач зобов'язаний проводити реєстрацію в електронній системі прийняття ставок кожної ставки у державну лотерею, реєстрацію кожного розповсюдженого білета (п.2.2.9 Договору).
Умовами проведення лотереї "Мить успіху" (затвердженими наказом ТОВ "М.С.Л." від 05.12.2013 року за №385) передбачено, що лотерея проводиться із використанням електронної системи прийняття ставок (п.1.2).
Відповідно до п.4.1 Умов реалізація кожного білета лотереї реєструється в електронній системі, яка контролюється в режимі реального часу Державною казначейською службою України.
Згідно з п.7.1 Умов оператор ( ТОВ "М.С.Л.") вживає всі необхідні заходи для надання можливості здійснення органами виконавчої влади контролю за проведенням лотереї відповідно до вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей.
При цьому Державною казначейською службою у листі від 02.10.2014 року за №16-05/1646-22056 надано інформацію щодо здійснення контролю за проведенням розіграшів державних лотерей.
В даному листі вказується, зокрема, що відповідно до п.4.4.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей Казначейство України здійснює контроль за проведенням розіграшів державних лотерей з використанням електронних систем прийняття сплати участі у лотереї у режимі реального часу.
Моніторинг проведення розіграшів державних лотерей здійснюється Казначейством України щоденно засобами контролю операторів, що передбачає можливість зняття інформації про прийняття сплати участі у лотереї в режимі реального часу по підприємству "Українська національна лотерея" та ТОВ "М.С.Л.".
Результати контролю за проведенням розіграшів державних лотерей оформлюються Казначейством України протоколами, які формуються за формами, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2012 року №19 "Про затвердження форм протоколів контролю за проведенням лотерей з використанням електронних систем прийняття сплати участі у лотереї".
Згідно з підп.2.1 п.2 Наказу №19 Казначейство України щоденно надає копії протоколів контролю Міністерству фінансів України.
Також з даним листом Державною казначейською службою України надано інформацію щодо здійснення контролю за проведенням розіграшів державних лотерей станом на 01.10.2014 року, відповідно до якої стосовно державної грошової лотереї "Мить успіху" (оператор - ТОВ "М.С.Л.) контроль Казначейством України не здійснюється.
Аналізуючи зміст даного листа, суд приходить до висновку, що уповноважений орган контроль за проведенням розіграшів державної лотереї станом "Мить успіху" не здійснює в зв'язку з відсутністю такої можливості.
Таким чином, враховуючи вимоги п.4 ст.9 Закону №265/95-ВР та інформацію, зазначену в листі Державної казначейської служби від 02.10.2014 року за №16-05/1646-22056, позивач повинен був проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів.
Відповідно до п.1 ст. 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
- вчинене вперше - 1 гривня;
- вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
- за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
Згідно розрахунку штрафних (фінансових) санкцій податковим органом було визначено:
- 1 грн. - штраф за не проведення розрахункових операцій через РРО та не роздрукування відповідного розрахункового документа 12.08.2014 року в розмірі 154,00 грн. (порушення, вчинене вперше - п.1 ст.17 Закону);
- 998,00 грн. - штраф за не проведення розрахункових операцій через РРО та не роздрукування відповідного розрахункового документа 13.08.2014 року в розмірі 998,00 грн. (порушення, вчинене вдруге - п.1 ст.17 Закону);
- 1876645,00 грн. - штраф за не проведення розрахункових операцій через РРО та не роздрукування відповідного розрахункового документа з 14.08.2014 року по 06.11.2014 року в розмірі 375329,00 грн. (порушення, вчинене втретє - п.1 ст.17 Закону);
- 100,00 грн. - штраф за не проведення розрахункових операцій через РРО та не роздрукування відповідного розрахункового документа під час проведення контроль-розрахункової операції 07.11.2014 року в розмірі 20,00 грн. (кожне наступне порушення - абз.4 п.1 ст.17 Закону).
Щодо доводів позивача відносно того, що в даному випадку податковий орган мав застосувати штрафну санкцію в розмірі 1 грн., суд зазначає наступне. Згідно п.1 ст. 17 Закону передбачено застосування фінансових санкцій у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту порушення, та визначено відповідальність за його допущення вперше, повторно, та в подальшому. Податковим органом встановлено, що факт порушення був вчинений неодноразово, тому правомірно застосував відповідні санкції.
Суми санкцій визначені з врахуванням товарних чеків лотерей "Мить успіху", про що складена таблиця №1 (додаток до акту перевірки), яка засвідчена в т.ч. й відповідальною особою позивача та відповідною печаткою. Зазначене спростовує посилання позивача стосовно недоведеності порушення в попередніх періодах.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач довів правомірність податкового повідомлення-рішення №0009782202 від 27.11.2014 року, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України, суд,-
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 04 березня 2015 року
Суддя/підпис/У.Т. Данилюк
"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк