"17" лютого 2015 р. м. Київ К/800/26437/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Швеця В.В.,
Ситникова О.Ф.,
Стародуб О.П.,
провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи
за позовною заявою ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська (далі - Управління ПФУ) на ухвали Артемівського районного суду міста Луганська від 14 березня 2014 року та Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року,
Постановою Артемівського районного суду міста Луганська від 7 березня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено. Визнано протиправними дії Управління ПФУ та зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 10 січня 2011 року, відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У листопаді 2013 року ОСОБА_4 у порядку встановленому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), звернувся до суду з заявою про зміну порядку і способу виконання постанови Артемівського районного суду міста Луганська від 7 березня 2011 року.
Ухвалою Артемівського районного суду міста Луганська від 14 березня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року, заяву ОСОБА_4 задоволено. Змінено спосіб і порядок виконання постанови від 7 березня 2011 року із зобов'язання Управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 10 січня 2011 року на стягнення з Управління ПФУ на користь ОСОБА_4 суми в розмірі 24 166, 57 гривень.
У касаційній скарзі Управління ПФУ, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, ставить питання про скасування ухвалених ними рішень та прийняття нового рішення, яким відмовити в задоволенні заяви про зміну способу виконання рішення.
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Задовольняючи заяву, суди дійшли висновку про наявність передбачених статтею 263 КАС підстав для зміни способу і порядку виконання постанови від 7 березня 2011 року та про можливість зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.
Відповідно до частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити як вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії, так і стягнення з відповідача суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частиною другою статті 162 КАС у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про:
1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення;
2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача коштів;
5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України;
8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 124 Конституції України та статтею 14 КАС встановлено, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини першої статті 263 КАС за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Судами встановлено, що 7 березня 2011 року Артемівський районний суд міста Луганська зобов'язав Управління ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком з 10 січня 2011 року. На виконання вказаної постанови Управління ПФУ здійснило нарахування ОСОБА_4 пенсії в сумі 24 166, 57 гривень. Зазначена сума на час звернення ОСОБА_4 до суду не виплачена у зв'язку з ненадходженням до ПФУ відповідних коштів із державного бюджету.
З огляду на наведене, встановлені судами обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 263 КАС було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум соціальної допомоги буде здійснена Управлінням ПФУ після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Посилання ОСОБА_4 на неможливість виконання рішення суду зобов'язального характеру щодо проведення соціальних виплат у зв'язку з відсутністю такого виду рішень у визначеному статтею 2 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" переліку рішень, виконання яких гарантовано державою, не заслуговують на увагу, оскільки з огляду на положення статті 124 Конституції України та статті 14 КАС постанови в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України незалежно від обраного судом способу захисту порушеного права позивача (зобов'язання вчинити дії чи стягнення з нього коштів).
Для відновлення права ОСОБА_4 на перерахунок та виплату пенсії у відповідному розмірі, суд прийняв постанову про зобов'язання Управління ПФУ здійснити перерахунок та виплатити пенсію у встановленому законом розмірі, що відповідало заявленим позовним вимогам. Розрахунок належної позивачу пенсії за спірний період судами не здійснювався, тому змінивши спосіб виконання такої постанови із зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію на стягнення конкретної суми, суд змінив постанову по суті, вийшовши при цьому на межі позовних вимог та вирішивши питання, що не були предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.
За таких обставин, суди дійшли помилкового висновку про задоволення заяви ОСОБА_4, змінивши спосіб і порядок виконання постанови Артемівського районного суду міста Луганська від 7 березня 2011 року.
Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
З огляду на те, що обставини справи встановлені з достатньою повнотою, однак, рішення судів попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм процесуального права, вони підлягають скасуванню, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні заяви.
Керуючись статтями 222, 229, 231 КАС України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі міста Луганська задовольнити.
Ухвали Артемівського районного суду міста Луганська від 14 березня 2014 року та Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2014 року скасувати.
В задоволенні заяви ОСОБА_4 про зміну способу і порядку виконання постанови Артемівського районного суду міста Луганська від 7 березня 2011 року - відмовити.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам та оскарженню не підлягає.
Судді В.В. Швець
О.Ф. Ситников
О.П. Стародуб