03 лютого 2015 року м. Київ К/800/15320/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області
на ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2014
та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2011
у справі № 2а-12501/10/1370
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Міст Експрес»
до Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова
про скасування рішень
Товариство з обмеженою відповідальністю «Міст Експрес» звернулось до суду з позовом про скасування рішень від 03.09.2010 № 0004053311 та № 0004063311 Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова, правонаступником якої є Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2011, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2014, позовні вимоги задоволено; визнано протиправними та скасовано спірні рішення, з підстав обґрунтованості позовних вимог.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної планової виїзної перевірки Житомирської філії ТОВ «Міст Експрес» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 31.03.2010, складено акт № 3807/23-1/34904465/01110 від 30.06.2010, в якому зафіксовані порушення: п. п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: протягом періоду з 01.04 до 29.05.2009 друкувались та видавались розрахункові документи невстановленої форми на загальну суму 49 094,39 грн., оскільки в розрахунковому документі відсутній обов'язковий реквізит - назва господарської одиниці «каса»; п. п. 2.11, 3.1, 3.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, а саме: відсутні достовірні підтверджуючі документи до авансових звітів на суму 83,40 грн. за період з 07.05 до 29.05.2009.
На підставі результатів проведеної перевірки, 03.09.2010 відповідачем прийняті рішення:
- № 0004053311 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 83,40 грн.;
- № 0004063311 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 247 321,95 грн.
Також судами встановлено, що Житомирська філія ТОВ «Міст Експрес» є структурним підрозділом ТОВ «Міст Експрес», знаходиться за адресою: вул. Комерційна, 4 у м. Житомирі.
Відповідно до договору від 01.07.2007, укладеного з ВАТ «Житомирголовпостач», ТОВ «Міст Експрес» орендує офісне (кім. № 220 площею 21,2 кв. м) та складське (140 кв. м) приміщення за адресою вул. Комерційна, 4 у м. Житомирі, а відповідно до договорів від 01.07.2008 та 10.09.2008, укладених з підприємцем ОСОБА_2, орендує приміщення за адресою АДРЕСА_1.
ТОВ «Міст Експрес» має зареєстрований реєстратор розрахункових операцій DATECS МР-50, заводський номер ДУ0217514, фіскальний номер 350007915, про що податковий орган видав реєстраційне посвідчення від 28.02.2007 № 1350007915. В даному посвідченні «назва господарської одиниці» зазначено «КАСА», в графі «адреса господарської одиниці» - «м. Житомир, вул. Комерційна, 4», в графі «сфера застосування реєстратора розрахункових операцій» - «надання послуг».
05.06.2008 було проведено перереєстрацію зазначеного реєстратора розрахункових операцій і видано нове реєстраційне посвідчення з такими ж даними.
Технічне обслуговування даного реєстратора розрахункових операцій здійснює ТОВ «Медіа Сервіс» на підставі укладеної між ними угоди від 27.02.2007 № ТО-27-02-001.
В довідці ТОВ «Медіа Сервіс» від 03.09.2009 № 03/09-001, шапка, в тому числі реквізит «назва господарської одиниці» друкується цим реєстратором розрахункових операцій завжди на кожному розрахунковому документі, однак при копіюванні розрахункового документа на контрольну стрічку, шапка, в тому числі реквізит «назва господарської одиниці» перед кожним розрахунковим документом на контрольній стрічці не видруковується. Вказаний характер роботи цього реєстратора розрахункових операцій зумовлений його технічними особливостями з версією програмного забезпечення МР 50.40. Відсутність шапки, зокрема, відсутність «назви господарської одиниці» на контрольній стрічці не може свідчити про відсутність цього реквізиту в самому видрукуваному розрахунковому документі.
За період з 01.04.2009 до 31.03.2010 через зареєстрований реєстратор розрахункових операцій DATECS МР-50 було проведено розрахункові операції на суму 49 094,39 грн. Податковий орган не заперечує факту продажу товарів (надання послуг) на вказану суму, однак вважає, що при цьому не зазначено обов'язковий реквізит - назву господарської одиниці «каса».
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну (ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).
Згідно з п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 105/5296, визначено форму і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 3.1 цього Положення фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Форма № ФКЧ-1 касового чека наведена в додатку.
Згідно з п. 3.2 даного Положення для касового чека визначено обов'язкові реквізити, які він повинен містити, зокрема, назву та адресу господарської одиниці.
Відповідно п. 1 зазначеного Положення господарська одиниця - це стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.
Назва господарської одиниці - це назва, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності або користування господарською одиницею).
Адреса господарської одиниці - це адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорі оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).
Відповідно до п. 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.
Згідно з п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
Проте, вказані штрафні санкції не можуть застосовуватись до платника на підставі помилки в обов'язкових реквізитах, а саме - назву господарської одиниці «каса», оскільки вказана помилка виникла при видачі реєстраційного посвідчення, тому платник податків не може нести юридичної відповідальності за відсутність цього реквізиту у розрахункових документах.
Стосовно застосування штрафних санкцій за порушення п. п. 2.11, 3.1, 3.2 Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті України (відсутність підтверджуючих документів до авансових звітів) на підставі ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно зі ст. 241 цього Кодексу адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення. Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Проте, дані санкції повинні застосовуватися у межах строків, визначених ст. 250 цього Кодексу, відповідно до якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, штрафні санкцій за непроведення розрахункових операцій на суму 370 грн. та за відсутність підтверджуючих документів до авансових звітів були застосовані лише 03.09.2010 за порушення, допущені позивачем в період з 01.04.2009 до 29.05.2009, тобто після закінчення встановленого законодавством граничного строку застосування адміністративно-господарських санкцій.
За вказаних обставин, відсутності порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області відхилити.
Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2014 та постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.04.2011 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кошіль
Судді І.В. Борисенко
О.А. Моторний