Постанова від 16.02.2015 по справі 161/1165/15-а

Справа № 161/1165/15-а

Провадження № 2-а/161/96/15

ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2015 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :

головуючого - судді Пушкарчук В.П.,

при секретарі - Акайомовій Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі про визнання незаконними дій відповідача, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі про визнання незаконними дій відповідача та зобов'язання вчинити дії.

Свій позов обґрунтовує тим, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з 02.06.2003 року, оскільки оформив пенсію по вислузі років як працівник прокуратури, відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" і пенсія йому була призначена у розмірі 90% від суми місячного заробітку, з продовженням трудової діяльності. Наказом прокурора Волинської області від 15.07.2004 року № 490 з 16 липня 2004 року ОСОБА_1 звільнений з прокуратури Волинської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років згідно ст. 501 Закону України "Про прокуратуру".

У зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" 28.11.2012 року позивач звертався в Управління ПФУ у Луцькому районі із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Волинської області № 18/358 від 28.11.2012 року про розмір заробітної плати. По наслідках розгляду даної заяви йому було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 80% від розміру заробітної плати.

В грудні 2014 року ОСОБА_1 звертався в Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати. До заяви додав довідку, видану прокуратурою Волинської області 12.12.2014 року за № 18/215 про заробітну плату станом на 14.06.2012 року для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2012 року. Однак пенсія йому була перерахована в розмірі 80 % від розміру посадового окладу замість попередніх 90 % з урахування змін, внесених до Закону України "Про прокуратуру". На підставі наведеного просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% суми заробітної плати з 01 липня 2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та довідки прокуратури Волинської області № 18/215 від 12.12.2014 року.

В судове засідання позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позові та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання подав заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності. Крім того, подав суду письмові заперечення та просив в позові відмовити.

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 02.06.2003 року перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі, де отримує пенсію, оскільки оформив її по вислузі років як працівник прокуратури, відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" і пенсія йому була призначена у розмірі 90% від суми місячного заробітку, з продовженням трудової діяльності. Наказом прокурора Волинської області від 15.07.2004 року № 490 з 16 липня 2004 року ОСОБА_1 звільнений з прокуратури Волинської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років згідно ст. 501 Закону України "Про прокуратуру".

У зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" 28.11.2012 року позивач звертався в Управління ПФУ у Луцькому районі із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки прокуратури Волинської області № 18/358 від 28.11.2012 року про розмір заробітної плати. По наслідках розгляду даної заяви йому було проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 80% від розміру заробітної плати.

В грудні 2014 року ОСОБА_1 звертався в Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати. До заяви додав довідку, видану прокуратурою Волинської області 12.12.2014 року за № 18/215 про заробітну плату станом на 14.06.2012 року для проведення перерахунку пенсії з 01.07.2012 року. Однак пенсія йому була перерахована в розмірі 80 % від розміру посадового окладу замість попередніх 90 % з урахування змін, внесених до Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ч. 17 ст. 501 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно з ч. 13 ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частини 18 та 19 ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" вказують, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Перерахунок пенсії позивачу здійснено в розмірі 80% від суми місячного заробітку на підставі Закону України "Про прокуратуру" в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та з урахуванням Закону України № 3668-VI від 08 липня 2011 року "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Новою редакцією ч. 1 ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (ч. 2 ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 08.07.2011 року).

Згідно з ч. 2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Згідно із ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру").

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання надбавок, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін у Закон України "Про прокуратуру" та прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури". Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути враховано попередня відсоткова ставка, з якої визначається розмір пенсії 90%.

Оскільки, нова редакція ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше,оскільки зменшує розмір відсоткової ставки з 90 до 80 відсотків, що погіршує становище пенсіонера, оскільки призводить до зменшення розміру пенсії, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії слід проводити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію. Такий підхід базується на ст.ст. 22, 58 та 64 Конституції України, які є нормами прямої дії.

Відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що слід визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% суми заробітної плати. Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення "Про Пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Луцькому районі, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно з поданими документами про збільшення посадового окладу працівників прокуратури, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити виплату позивачу відповідних недоплачених коштів.

На основі викладеного суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

На підставі ст. 501 Закону України "Про прокуратуру", ст. ст. 19, 22, 58 Конституції України, керуючись ст. ст. 1, 4, 6-9, 18, 69, 71, 94, 99, 158-163 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати дії управління управління пенсійного фонду України в Луцькому районі щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру" протиправними.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Луцькому районі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному в довідці прокуратури Волинської області № 18/215 від 12.12.2014 року відповідно до ст. 501 Закону України "Про прокуратуру".

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду В.П. Пушкарчук