ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
13 лютого 2015 року 09:00 справа №826/20496/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "ВІНС-ТРЕЙД"
доДержавної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві
провизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІНС-ТРЕЙД" (далі по тексту - позивач, ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві (далі по тексту - відповідач, ДПІ у Печерському районі), в якому, з урахуванням подальшого уточнення позовних вимог, просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо не прийняття податкових декларацій ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" з податку на додану вартість за вересень-листопад 2014 року; 2) зобов'язати відповідача зареєструвати податкові декларації з податку на додану вартість за вересень-листопад 2014 року датою фактичного отримання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 грудня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/20496/14, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 29 січня 2015 року представники сторін до суду не прибули; позивач попередньо подав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття представників сторін та беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 29 січня 2015 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" подало до ДПІ у Печерському районі засобами електронного зв'язку наступні податкові декларації:
- податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2014 року, яка згідно з квитанцією №2 прийнята відповідачем 05 листопада 2014 року за реєстраційним №9063906453;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2014 року, яка згідно з квитанцією №2 прийнята відповідачем 19 листопада 2014 року за реєстраційним №9067588393;
- податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, яка згідно з квитанцією №2 прийнята відповідачем 17 грудня 2014 року за реєстраційним №9072878781.
Позивач зазначає, що отримав від контрагентів інформацію, з якої вбачається неприйняття відповідачем податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень-листопад 2014 року; у свою чергу дії відповідача щодо неприйняття податкових декларацій вчинені за відсутності підстав, передбачених Податковим кодексом України. Позивач також вказує, що не отримував письмових повідомлень відповідача про відмову у прийнятті податкових декларацій.
Відповідач проти адміністративного позову заперечив, зазначивши, що податкова звітність ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" за вересень та жовтень 2014 року оформлена з порушенням, а саме не зазначено прізвища, ім'я та по батькові головного бухгалтера підприємства. При цьому відповідач вказує, що вказана звітність не визнана як податкова, про що позивача повідомлено у листах від 03 листопада 2014 року №54242/10 та від 21 листопада 2014 року №58186/10.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Пункт 48.1 статті 48 Податкового кодексу України визначає, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання.
Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.
Згідно з пунктами 48.3, 48.4 статті 48 Податкового кодексу України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Підпункт 48.5.1 пункту 48.5 статті 48 Податкового кодексу України встановлює, що податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником.
Достатнім підтвердженням справжності документа податкової звітності є наявність оригіналу підпису уповноваженої особи на документі у паперовій формі або наявність в електронному документі електронного цифрового підпису платника податку.
За вимогами пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Відповідно до пункту 49.9 статті 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою:
49.9.1. за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) контролюючого органу, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу, у разі надсилання податкової декларації поштою;
49.9.2. у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк.
Підпункт 49.11.1 пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України передбачає, що у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Згідно з пунктом 49.15 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Таким чином, наведені норми Податкового кодексу України вказують, що податкова декларація вважається прийнятою за умови її надіслання платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, заповнення її відповідно до норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48 цього Кодексу та за відсутності підтвердженого факту надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації.
Як встановлено вище, податкові декларації ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року подано до контролюючого органу засобами електронного зв'язку.
На підставі наявних у справі копій податкових декларацій ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року суд встановив, що вони містять необхідні обов'язкові реквізити, відповідають нормам та змісту податку на додану вартість, та підписані директором Паславським А.А.
Доказів надсилання ДПІ у Печерському районі позивачу письмової відмови у прийнятті його податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року матеріали справи не містять.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача про невідповідність заповнення податкової звітності ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" в частині не зазначення прізвища, ім'я та по батькові головного бухгалтера Кіхтенко Олени Семенівни та звертає увагу, що вказане твердження базується виключно на даних реєстраційної заяви платника податку на додану вартість, поданої позивачем 12 травня 2014 року.
Разом з тим, дані реєстраційної заяви платника податку на додану вартість, поданої позивачем 12 травня 2014 року, про те, що Кіхтенко Олена Семенівна значиться директором та головним бухгалтером ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД", є неактуальними, оскільки на момент подання спірних податкових декларацій згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців директором ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" є Паславський Анатолій Анатолійович.
Доказів того, що Кіхтенко Олена Семенівна була головним бухгалтером ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" станом на момент подання податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року, відповідачем до суду не надано.
Крім того, про вказані обставини відповідач не повідомляв ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" у встановленому Податковим кодексом України порядку.
При цьому посилання відповідача на листи ДПІ у Печерському від 03 листопада 2014 року №54242/10 та від 21 листопада 2014 року №58186/10 є помилковими, тому що: у листі від 03 листопада 2014 року №54242/10 зазначається про невідповідність заповнення податкової звітності з податку га додану вартість за реєстраційним №9062629666, що не є предметом спору у даній справі; докази надіслання ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" листа від 21 листопада 2014 року №58186/10 відповідачем до суду не надано, крім того, вказаний лист не містить такої підстави для відмови у прийнятті податкової декларації, як "не зазначення прізвища, ім'я та по батькові головного бухгалтера Кіхтенко Олени Семенівни".
Таким чином, враховуючи, що податкові декларації ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року відповідають нормам та змісту податку на додану вартість, беручи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів надсилання позивачу письмової відмови у прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року, суд приходить до висновку, що вказані податкові декларації вважаються прийнятими у день їх фактичного отримання ДПІ у Печерському районі.
З огляду на відсутність належних та допустимих доказів не прийняття податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень, жовтень та листопад 2014 року, позовні вимоги ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії документально не підтверджуються.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Окружним адміністративним судом міста Києва не виявлено дій відповідача, які б суперечили вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту позовних вимог та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "ВІНС-ТРЕЙД" задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволені адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "ВІНС-ТРЕЙД" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко