Справа: № 761/28226/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Маліновська В.М. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.
26 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого - судді Літвіної Н.М.
Суддів Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кузнецовської міської ради Рівненської області на постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 09 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Кузнецовської міської ради Рівненської області про скасування рішення,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Кузнецовської міської ради Рівненської області про скасування рішення.
Постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 09 грудня 2014 року адміністративний позов - задоволено.
Скасовано рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області № 1234 від 30 квітня 2014 року «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта» з дати прийняття.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - Кузнецовська міська рада Рівненської області, звернулася з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, що 25 січня 2007 року між Кузнецовською міською радою та ВАТ «Укрнафта» (правонаступником якого є ПАТ «Укрнафта») було укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Кузнецовського міського нотаріального округу ОСОБА_3, зареєстрований в реєстрі за № 191, зареєстрований приватним нотаріусом Кузнецовського міського нотаріального округу ОСОБА_3 в Державному реєстрі правочинів 25 січня 2007 року, реєстраційний номер 1881541, що підтверджується витягом про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів № 3488456 від 25 січня 2007 року.
Відповідно до п. п. 1, 8 Договору - Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0, 5000 гектар, що розташована за адресою м. Кузнецовськ, вул. Правика, 2, для обслуговування існуючої автозаправної станції, терміном до 17.04.2052р.
Договором оренди передбачено, що на земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна - АЗС - асфальтованими заїздами, ціновим пілоном, дорожніми знаками та іншими об'єктами необхідними ля функціонування та обслуговування АЗС. Категорія земельної ділянки - землі комерційного призначення.
Згідно до п. 9 Договору - за оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцеві оренду плату виключно у грошовій формі, розмір якої складає 75 252, 26 грн., що становить 10 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області № 131 від 29 грудня 2006 року). Річна орендна плата не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється чинним законодавством України.
Рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 217 від 18 жовтня 2011 року затверджено ставки орендної плати за користування земельними ділянками, які перебувають у віданні Кузнецовської міської ради, грошова оцінка яких проведена, зокрема, згідно Додатку до рішення, для земель цільового призначення для будівництва та обслуговування будівель роздрібної торгівлі нафтопродуктами встановлена орендна плата за користування в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки землі.
На підставі рішення № 217 від 28 жовтня 2011 року «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками, які перебувають у віданні Кузнецовської міської ради, грошова оцінка яких проведена», ст. ст. 2, 3, 12, 93, 96, 120, ч. 1 ст. 122, 125, 126 ЗК України, ст. 288 ПК України, ст. ст. 19, 21, 25, 33 Закону України «Про оренду землі», п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 2 ст. 42, ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 1234 від 30 квітня 2014 року «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта» встановлено позивачу орендну плату за користування земельною ділянкою площею 0, 5000 га (житлова та громадська забудова комерційного використання), що знаходиться за адресою: Рівненська область, м. Кузнецовськ, вул. Правика, 2, в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 066 480, 00 грн. Загальна орендна плата в рік становить 367 977, 60 грн.
Відповідно до ст. 206 ЗК України - використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до п. п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України - розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Пунктом 288.5 ст. 288 ПК України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Положеннями Податкового кодексу України передбачено, що питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди, тому саме умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами і орендодавець (відповідна рада) має право вимагати сплати, а орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом такого договору, у визначеному договором розмірі.
Вимоги п. п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України щодо мінімального розміру орендної плати стосуються узгодження розміру орендної плати при укладенні договору або ж при внесенні змін до нього, але ніяк не можуть вважатися зобов'язанням орендаря, встановленим Податковим кодексом України, оскільки у самому Податковому кодексі України вказано, що підставою для нарахування орендної плати є договір.
Згідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України - підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 654 ЦК України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
З огляду на приписи зазначених статей, колегія суддів зауважує, що ініціативою вносити зміни до договорів оренди землі наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є міська рада, через яку реалізовано право власності на передану в оренду земельну ділянку, що знаходиться у комунальній власності.
Зазначене продиктовано загальними цивільно-правовими принципами: свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо, оскільки договір оренди землі має саме цивільно-правовий характер. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.
Крім того, відповідно до п. 13 Договору - розмір орендної плати може змінюватися за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства. Розмір орендної плати переглядається (періодично) у разі: - змін умов господарювання, передбачених договором, - зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами, - зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, - в інших випадках, передбачених законом.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, зазначеним договором не передбачено, що розмір орендної плати переглядається в певних випадках в односторонньому порядку, разом з тим, будь-які правові підставі для зміни ставки орендної плати, зокрема, прийняття однією зі сторін договору відповідного рішення, також відсутні, а відповідач такою підставою зазначає лише рішення Кузнецовської міської Ради № 217 від 28 жовтня 2011 року «Про затвердження ставок орендної плати за користування земельними ділянками, які перебувають у віданні Кузнецовської міської ради, грошова оцінка яких проведена», докази офіційного оприлюднення якого в судовому засіданні не встановлені.
Також колегія суддів звертає увагу, що розмір орендної плати, встановлений договором, зокрема, 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, відповідає положенням Податкового кодексу України, та не може бути змінений на підставі ст. 288 ПК України та встановлений у максимально можливому розмірі орендної плати за рішенням відповідача в односторонньому порядку.
Враховуючи, що рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області № 1234 від 30 квітня 2014 року «Про встановлення орендної плати за користування земельною ділянкою ПАТ «Укрнафта» прийнято з порушенням нормативно-тправових актів України, а тому колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції про його скасування.
Згідно до ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Кузнецовської міської ради Рівненської області - залишити без задоволення.
Постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 09 грудня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Літвіна Н.М.
Судді Коротких А.Ю.
Хрімлі О.Г.
Головуючий суддя Літвіна Н. М.
Судді: Хрімлі О.Г.
Коротких А. Ю.