23 лютого 2015 р. справа № 336/9074/14-а
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Лукманова О.М., перевіривши на відповідність нормам КАС України апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя у справі № 336/9074/14-а за позовом ОСОБА_1 Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про визнання протиправними дії, зобов'язання провести перерахунок та виплату щорічної разової допомоги на оздоровлення, -
09.02.2015 року Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району надало до суду апеляційну скаргу на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 19.11.2014 року у справі № 336/9074/14-а.
Ознайомившись з апеляційною скаргою відповідача, вважаю, що апеляційна скарга не відповідає вимогам ст.187 КАС України.
З змісту апеляційної скарги вбачається, що відповідач оскаржує постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 19.11.2014 року винесену за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району. Однак, в даній справі постанова Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 19.11.2014 року, не ухвалювалась та в матеріалах справи відсутня.
Відповідно до ч. 1 ст. 186, п. 3, 4 ч. 2 ст. 187 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. В апеляційній скарзі зазначаються вимоги особи, яка подає апеляційну скаргу, до суду апеляційної інстанції, їх обґрунтування із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права.
Згідно ч.6 ст.187 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.
Відповідно ч. 1-2 ст. 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 19.09.2013 року №590-VII, який набув чинності 23.10.2013 року) ставка судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.
Апелянту необхідно сплатити судовий збір у розмірі 36,54 грн.
Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району разом з апеляційною скаргою заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору (як вказує апелянт - державного мита). В обґрунтування свого клопотання апелянт посилається на Декрет Кабінету Міністрів України «Про державне мито».
Згідно до ч. 1 ст. 8 Законом України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
До клопотання про відстрочення сплати судового збору не надано доказів які б підтверджували скрутний майновий стан, не надано доказів того, що є складнощі провести проплату судового збору у зв'язку з відсутністю коштів. Більше того, Декретом Кабінету Міністрів України «Про державне мито», на який посилається апелянт, не регулюються відносини щодо сплати судового збору з 08.07.2011 року. Питання щодо сплати судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати - регулюється Законом України «Про судовий збір».
Більше того, з матеріалів справи № 336/9074/14-а вбачається, що постанова суду першої інстанції отримана Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району 25.12.2014, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, однак апеляційна скарга направлена до суду за допомогою засобів поштового зв'язку 04.02.2015 року, тобто з порушенням процесуального строку, відведеного для подання апеляційних скарг на рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
До апеляційної скарги заявник не додає клопотання про поновлення строку звернення до суду з апеляційною скаргою на постанову суду, доказів поважності пропущення такого строку не надає.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України - апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Крім вищеперерахованих недоліків апеляційної скарги, встановлено, що така апеляційна скарга не підписана представником, який її подає та діє від імені Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району.
Згідно ч. 5 ст. 187 КАС України апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження, якщо цей документ не подавався раніше.
Відповідно до ч. 5 ст. 189 КАС України, до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
За таких обставин, вважаю необхідним апеляційну скаргу Управлінням праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району у даній справі залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків апеляційної скарги.
Керуючись ст. ст. 108, 187, 189 КАС України, -
В задоволенні клопотання Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району на постанову Шевченківського районного суду м. Запоріжжя у справі № 336/9074/14-а - залишити без руху.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району до 17 березня 2015 року усунути недоліки апеляційної скарги, надавши до суду апеляційної інстанції:
- уточнену апеляційну скаргу вказавши який процесуальний документ у справі № 336/9074/14-а оскаржується із зазначенням того, у чому полягає неправильність чи неповнота дослідження доказів і встановлення обставин у справі та (або) застосування норм права, або надати копію постанови Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 19.11.2014 року;
- квитанцію про сплату судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 36,54 грн. (реквізити для сплати судового збору - отримувач: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, Рахунок отримувача: 31217206781004; КБКД 22030001; Код з ЄРДПОУ: 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО): 805012);
- підписану апеляційну скаргу;
- заяву про поновлення строку звернення з апеляційною скаргою на постанову суду та докази на підтвердження належності підстав пропущення такого строку.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її отримання шляхом подання касаційної скарги.
Суддя О.М. Лукманова