Ухвала від 19.02.2015 по справі 736/1693/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 736/1693/14 Головуючий у 1-й інстанції: Чурупченко М.І. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мацедонської В.Е., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Корюківського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2014 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо перерахунку індексації пенсійних виплат,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі Чернігівської області (надалі за текстом - «Управління») та про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату індексації пенсії, за період з 01.08.2014 р. по 31.12.2014 р., враховуючи лютий 2012 р. в якості базового місяця, та індексу споживчих цін з травня 2014 р. Позивач просила також стягнути на її користь 579 грн. 84 коп. недоплаченої індексації.

Постановою Корюківського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позову.

Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що з лютого 2012 р. ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні, одержуючи пенсію за віком.

При цьому, після призначення пенсії позивач продовжував працювати.

12 серпня 2014 р. ОСОБА_2 звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з роботи.

На підставі названої заяви розпорядженням № 115108 від 14.08.2014 р. позивачеві здійснено перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру.

При цьому, в якості базового місяця для нарахування індексації відповідач застосував серпень 2014 р.

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 р. № 1058-IV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Частина 1 статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 р. № 1282-XII (надалі за текстом - «Закон № 1282-XII») визначає індексацію грошових доходів населення як встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно частини 1 статті 2 названого Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Частиною 2 статті 6 Закону № 1282-XII встановлено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078 (надалі за текстом - «Порядок»).

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Згідно пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Таким чином, приймаючи до уваги, що у серпні 2014 р. позивачеві було зроблено перерахунок пенсії як непрацюючому пенсіонеру, у зв'язку з чим її розмір збільшився, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про правомірність дій Управління щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін.

Посилання позивача на пункт 10-1 Порядку обґрунтовано не взято судом до уваги.

Названим пунктом передбачено, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.

Тобто, наведена норма визначає загальний порядок обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації при призначенні пенсії.

Водночас, до спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні правила, що визначають правила обчислення індексу споживчих цін для індексації пенсії у разі її підвищення.

Такими, за наведених обставин, є правила пункту 5 Порядку.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Корюківського районного суду Чернігівської області від 29 грудня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.Е.Мацедонська

Ухвала складена в повному обсязі 24 лютого 2015 р.

.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мацедонська В.Е.

Грищенко Т.М.