20 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/623/14-а
Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Донцов Д.Ю.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів Яковлева Ю.В.,
Запорожана Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Худик С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Житлового управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 08 вересня 2014р. у справі за адміністративним позовом Житлового управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (дочірнє підприємство) до виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третіх осіб КП «ЖКС «Порто-Франківський», Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 про визнання незаконним та скасування рішення,
14.01.2014р. Житлове управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (дочірнє підприємство) звернулось з адміністративним позовом до виконкому Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення Одеської міської ради від 30.12.2013р. року № 487 «Про втрату чинності рішення виконкому Одеської міської ради від 15.08.2013р. № 323 «Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованому у Приморському районі» зі змінами».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуваним рішенням порушені цивільні права позивача на обслуговування житлового та нежитлового фонду, оскільки зазначеним рішенням визнано таким, що припинив свою діяльність договір на управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Одеси від 11.03.2004р., який укладений між Приморською районною адміністрацією виконкому Одеської міської ради та малим підприємством фірма «Ренесанс» 92 ЛТД. З 14.08.2010р. позивач на підставі договору з ТОВ «Ренесанс-92», який є правонаступником малого підприємства фірма «Ренесанс-92 ЛТД» в частині майнових прав та зобов'язань та корпоративних прав на дочірнє підприємство Житлове управління фірми «Ренесанс» 92 ЛТД, здійснює утримання та експлуатацію житлового та нежитлового фонду, що належить до комунальної власності територіальної громади.
Позивач вважає, що договір від 11.03.2004р. не припинив свою дію, оскільки в порушення п.8.1 даного договору Приморська районна адміністрації за місяць до закінчення строку дії договору не довела про це до відома іншої сторони. Також позивач зазначає, що оскаржуваним рішенням незаконно скасовано рішення виконкому Одеської міської ради від 15.08.2013р. № 323, що позбавило позивача права на конкурентну спроможність на ринку надання житлово-комунальних послуг.
Представники відповідача, КП «ЖКС «Порто-Франківський» заперечували проти позову, посилаючись на правомірність та законність оскаржуваного рішення, в зв'язку з чим просили у позові відмовити.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 08 вересня 2014 року в задоволені позову відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нову про задоволення позову.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін та третіх осіб, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та вбачаються з матеріалів справи наступні обставини.
11.03.2004р. між малим підприємством фірма «Ренесанс-92 ЛТД» та Приморською районною адміністрацією виконкому Одеської міської ради укладений договір, відповідно до якого МП фірма «Ренесанс-92 ЛТД» приймає в управління, експлуатацію жилий та нежилий фонд (дома, будівлі, споруди, приміщення), що належать до комунальної власності територіальної громади м.Одеси та розташовані у Приморському районі м.Одеси у межах вулиць, згідно додатку № 1 та за характеристикою споруд (додаток № 2) (а.с.39-44).
Відповідно до п.7.1 договір укладений на 10 років та діє з 01.01.2004р. до 01.01.2014р.
Пунктом 7.6 цього договору передбачено, що реорганізація сторін по договору не може бути підставою для зміни його умов чи припиненням його дії. В такому випадку права та обов'язки переходять до правонаступників.
12.08.2010р. засновниками малого підприємства фірми «Ренесанс ЛТД-92» проведено реорганізацію підприємства, в результаті чого створено товариство з обмеженою відповідальністю «Ренесанс-92» шляхом виділення з МПФ «Ренесанс ЛТД-92» у вигляді ТОВ, шляхом правонаступництва в частині майнових прав та зобов'язань, у тому числі корпоративних прав на Дочірнє підприємство «Житлове управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (код ЄДРПОУ 22484458), переданих МПФ «Ренесанс ЛТД-92» у вигляді ТОВ згідно до розподільчого балансу (а.с.54-56).
Як вбачається зі змісту Статуту Житлового управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (Дочірнє підприємство), затвердженого 07.09.2005р. загальними зборами засновників (учасників) малого підприємства фірми «Ренесанс-92 ЛТД» у вигляді ТОВ, а саме з п.п.4.1, 8.1 вбачається, що управління підприємством здійснюється засновником, тобто МПФ «Ренесанс-92 ЛТД», якому належить остаточне рішення з усіх питань діяльності підприємства та розпорядження його власністю (а.с.63-67).
16.08.2010р. до статуту Житлового управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (Дочірнє підприємство) внесені зміни, а саме у п.4.1, відповідно до яких засновником (власником) підприємства є ТОВ «Ренесанс-92» (а.с.70).
14.08.2010р. між ТОВ «Ренесанс-92» та Житловим управлінням фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (Дочірнє підприємство) укладений договір на утримання та експлуатацію жилого та нежилого фонду що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси, згідно якого Житлове управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (Дочірнє підприємство) прийняло в управління та експлуатацію жилий та нежилим фондом, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси, предметом якого є управління та експлуатація жилим та нежилим фондом (будинки, будівлі, споруди, приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси та розташовані у Приморському районі м. Одеси у межах вилиць, згідно переліку - дислокація домів (Додаток№1) та характеристикою споруд (Додаток №2), які є невід'ємною частиною цього договору (а.с.84-87).
Відповідно до п.7.1 договору від 14.08.2010 року він набув чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до 31 грудня 2014 року з можливістю пролонгації терміну його дії. Але в будь-якому випадку не більше строку дії договору на управління майном, укладеного між Приморською районною адміністрацією виконавчого комітету Одеської міської ради малим підприємством фірми «Ренесанс-92 ЛТД» у вигляді ТОВ.
30.12.2013 р. виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення за №487 «Про втрату чинності рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.08.2013 року №323 «Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованому у Приморському районі зі змінами».
Згідно п. 1-3 зазначеного рішення виконавчий комітет вирішив: визнати таким, що втратило чинність, рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 15.08.2013 року №323 «Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованому у Приморському районі зі змінами. У зв'язку із закінченням строку дії договору від 11.03.2004 року «Про управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси» Приморській районній адміністрації Одеської міської ради спільно з КП «ЖКС «Порто-Франківський» вжити відповідні заходи щодо повернення майна у стані з урахуванням його нормального зношення та відтворення згідно з додатком. Закріпти за КП «ЖКС «Порто-Франківський» на праві господарського відання майно, зазначене в додатку до цього рішення.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення виконкому Одеської міської ради не порушує прав Житлового управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 (Дочірнє підприємство), оскільки право на оспорювання дії договору з Приморською районною адміністрацією від 11.03.2004р., має лише сторона по договору або її правонаступник, тобто ТОВ «Ренесанс-92», а не позивач.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності відмови у задоволенні позову, враховуючи наступне.
Пунктом 1 частини 3 статі 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскаржуючи постанову суду першої інстанції, апелянт не заперечує того факту, що він є неналежним позивачем у спорі щодо оскарження рішення виконкому Одеської міської ради від 30.12.2013р. № 487 в частині встановлення факту закінчення строку дії договору від 11.03.2004р. «Про управління жилим та нежилим фондом, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Одеси», який укладений між Приморською районною адміністрацією та МПФ «Ренесанс-92 ЛТД».
Цієї ж позиції він дотримувався при розгляді справи у суді першої інстанції, що підтверджується його клопотанням про заміну позивача на ТОВ «Ренесанс-92» (а.с.37-38).
Проте, суд першої інстанції відмовив у задоволенні цього клопотання (а.с.96-97).
Судова колегія, враховуючи положення ст.52 КАС України, зазначає, що апеляційний суд позбавлений можливості здійснити заміну неналежної сторони, притягнувши ТОВ «Ренесанс-92» в якості належного позивача або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, оскільки такі позовні вимоги не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Разом з тим, враховуючи обов'язок суду всебічно та повно дослідити всі обставини по справі, судова колегія вважає за можливе надати правову оцінку правомірності оскаржуваного рішення в цій частині.
Відповідно до п.8.4 договору від 11.03.2004р., укладеного між малим підприємством фірма «Ренесанс-92 ЛТД» та Приморською районною адміністрацією виконкому Одеської міської ради, договір вважається продовженим на той самий строк, на тих самих умовах, якщо ні одна із сторін не оголосила та не довела до відома іншої сторони про закінчення строку дії цього договору за місяць до його закінчення.
З наданих виконкомом Одеської міської ради на вимогу апеляційного суду додаткових документів вбачається, що у зв'язку із численними скаргами мешканців будинків по вул.Преображенській, 21,23 та по вул.Пастера,44 на незадовільнену роботу по обслуговуванню житлових будинків Житловим управлінням фірми «Ренесанс» ЛТД-92, на нараді відділу житлового господарства Департаменту міського господарства 04.11.2013р. посадовим особам Департаменту та Приморської районної адміністрації надано доручення про повідомлення о непродовженні договору на обслуговування житлового фонду.
На виконання цього доручення Приморська районна адміністрація у телефонній бесіді повідомило керівництво ЖУФ «Ренесанс ЛТД-92» та МПФ «Ренесанс ЛТД-92» про намір закінчити дію договору від 11.03.2004р. у зв'язку із спливом строку, на який його було укладено. Зазначені обставини викладені у листі Приморської районної адміністрації на адресу Департаменту міського господарства від 05.11.2013р. № 1243. Також у листі зазначено про ігнорування посадовими особами зазначених підприємств особисто з'явитися до будівлі Приморської районної адміністрації Одеської міської ради для вирішення питання передачі документації з обслуговування будинків, що перебувають у них в обслуговуванні.
Про виконання доручення посадовими особами Департаменту міського господарства щодо повідомлення ЖУФ «Ренесанс ЛТД-92» та МПФ «Ренесанс ЛТД-92» про намір закінчити дію договору від 11.03.2004р. свідчить лист на адресу директора Департаменту міського господарства від 07.11.2013р. №1120/исх.
Судова колегія враховує, що відповідно до п.2.3 Положення про Департамент міського господарства Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 28.02.2011р. № 384, до основних функцій цього Департаменту віднесено управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації.
Саме тому, ініціатива щодо припинення дії договору від 11.03.2004р. внаслідок закінчення строку його дії виходила від Департаменту міського господарства, як належного виконавчого органу Одеської міської ради з питань утримання та експлуатації житлового та нежитлового фонду, що знаходиться в комунальній власності, в т.ч. щодо укладання договорів з цих питань.
Враховуючи, що Департаментом міського господарства виконані умови п.8.4 договору від 11.03.2004р. щодо своєчасного доведення до іншої сторони договору про закінчення строку його дії, судова колегія приходить до висновку про безпідставність позовних вимог щодо незаконності рішення виконкому Одеської міської ради від 30.12.2013р. № 487 в частині висновків про закінчення строку дії договору від 11.03.2004р.
Необґрунтованими та недоведеними є позовні вимоги щодо незаконності рішення виконкому Одеської міської ради від 30.12.2013р. № 487 в частині визнання таким, що втратило чинність, рішення виконкому Одеської міської ради від 15.08.2013р. № 323 «Про проведення конкурсу на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованому у Приморському районі».
Рішенням виконкому Одеської міської ради від 15.08.2013р. № 323 з метою підвищення якості надання житлово-комунальних послуг населенню м.Одеси визначено провести конкурс на надання житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Одеси, розташованому у Приморському районі, в т.ч. у будинках, які у 2004р. передавались в управління МПФ «Ренесанс-92 ЛТД»
Відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Згідно з ч.1 ст.27 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу.
Частино 2 ст.27 цього ж Закону встановлено, що перелік житлово-комунальних послуг, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, визначає орган місцевого самоврядування.
Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що орган місцевого самоврядування наділений повноваженнями самостійно визначити перелік житлово-комунальних послуг для об'єктів комунальної власності, право на здійснення яких має виборюватися на конкурсних засадах.
Приймаючи рішення від 15.08.2013р. № 323 виконком Одеської міської ради в межах наданих повноважень визначив перелік житлово-комунальних послуг у житловому та нежитловому фонді, що належать до комунальної власності територіальної громади м.Одеси, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах з віднесенням до нього в т.ч. послуг з утримання будинків та споруд.
В процесі роботи конкурсної комісії з урахуванням покращення діяльності КП «ЖКС «Порто-Франковський», на балансі якого знаходяться житлові будинки, що обслуговуються ЖУФ «Ренесанс» ЛТД-92, постало питання щодо недоцільності на даний час проведення конкурсу. Про зазначене викладено у листі Департаменту міського господарства від 08.11.2013р. № 01-10/1332.
Як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, на рішення щодо передачі функцій по наданню житлово-комунальних послуг КП «ЖКС «Порто-Франковський» вплинув аналіз негативної роботи ЖУФ «Ренесанс» ЛТД-92, що підтверджується значною кількістю скарг мешканців будинків, які обслуговувались цим підприємством. На підтвердження цього надані скарги мешканців будинку, які надішли у період з 2010р по 2014рр. до Приморської районної адміністрації та Одеської міської ради.
Враховуючи відсутність обов'язкового характеру проведення зазначеного конкурсу, встановивши відсутність необхідності проведення конкурсу, відповідач прийняв оскаржуване рішення щодо втрати чинності рішення від 15.08.2013р. № 323, та в такий спосіб виконком Одеської міської ради реалізував своє управлінське право самостійно вирішувати питання місцевого значення, яке пов'язано з принциповим рішенням покладення функцій на дання житлово-комунальних послуг на комунальні підприємства житлово-комунального сервісу, а не на юридичні особи приватного права.
Наведені вище обставини спростовують доводи апелянта про відсутність обґрунтувань для скасування рішення від 15.08.2013р. № 323.
Скасування виконкомом Одеської міської ради раніше прийнятого рішення - правового нормативного акту, яким є рішення виконкому від 15.08.2013р. № 323, відповідно до приписів якого не виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, судова колегія вважає правомірним та таким, що не суперечить рішенню Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009.
Аналізуючи викладені обставини в їх сукупності, судова колегія приходить до висновку, що оскаржуване рішення виконкому Одеської міської ради від 30.12.2013р. № 487 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, в зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Оскільки ЖУФ «Ренесанс» ЛТД-92 відмовлено в задоволенні позову, відповідно до ч.4 ст.118 КАС України, підлягає скасуванню ухвала Приморського районного суду м.Одеси від 15 січня 2014р., якою вжиті заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного рішення від 30.12.2013р. № 487.
Керуючись ст.ст. 195,196,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу Житлового управління фірми «Ренесанс» ЛТД-92 - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 08 вересня 2014 року - залишити без змін.
Скасувати ухвалу Приморського районного суду м.Одеси від 15.01.2014р. про забезпечення позову.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Судді: Ю.В. Яковлев
Д.В.Запорожан