Ухвала від 23.02.2015 по справі 819/721/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2015 р. Справа № 876/5321/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді: Сапіги В.П.,

суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,

за участі секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та зобов'язання на протязі п'яти днів після набрання законної сили постановою суду, оприлюднити на офіційному веб-сайті інформацію, для отримання відповідних ліцензій.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Нацкомфінпослуг не виконує вимоги статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», оскільки, на його думку, на веб-сайті Комісії не оприлюднено форми і зразки документів, правила їх заповнення, які необхідно подавати кредитним спілкам в Нацкомфінпослуг з метою отримання відповідної ліцензії. Так, станом на дату подання позову на веб-сайті Нацкомфінпослуг створено розділ «Перелік адміністративних послуг, що надаються Нацкомфінпослуг, інформаційні картки адміністративних послуг та бланки заяв, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги», проте форми і зразки, правила заповнення документів, які кредитні спілки подають для отримання ліцензії на веб-сайті Нацкомфінпослуг відсутні. 17.03.2014 р. звернувся з листом - вимогою, розмістити на веб-сайті форми і зразки документів, які повинні подаватись кредитною спілкою при отриманні ліцензії, однак у відповідь на це звернення, Нацкомфінпослуг листом від 27.03.2014р. №2528/11-12 повідомлено, що «найближчим часом» буде розміщена на веб-сайті Нацкомфінпослуг інформація щодо зразків документів, форма яких встановлена додатками до Ліцензійних умов, а вимога оприлюднити форми і зразки, правила заповнення усіх документів, які необхідно подавати кредитним спілкам в Нацкомфінпослуг з метою отримання ліцензії взагалі була проігнорована.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2014 року відмовлено повністю в задоволення позовних вимог з тих підстав, що не встановлено порушення відповідачем вимог п.3 ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, позивач звернувся до Львівського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

При цьому апелянт обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно доводам, викладеним у позовній заяві, а саме вважає, що форми і зразки, правила заповнення документів, які кредитні спілки подають для отримання ліцензії на веб-сайті Нацкомфінпослуг відсутні і цього суд першої інстанції не досліджував.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду вважає, що необхідно відмовити в задоволенні апеляційної скарги з наступних підстав.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги та може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи, а також може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом першої інстанції та дослідити також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням вимог цього Кодексу.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративний справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Як встановлено судом першої інстанції, 17.03.2014 року позивач листом № 11, керуючись положеннями Закону України "Про доступ до публічної інформації", звернувся до відповідача з вимогою припинити порушення ч.ч.1 та 2 ст.15 наведеного закону та розмістити на веб-сайті форми і зразки документів, які повинні подаватись кредитною спілкою при отриманні ліцензії.

У відповідь на це звернення, Нацкомфінпослуг листом від 27.03.2014р. №2528/11-12 повідомлено позивача, що на виконання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про адміністративні послуги», на веб-сайті Нацкомфінпослуг розміщено перелік адміністративних послуг, що надаються Нацкомфінпослуг, інформаційні картки адміністративних послуг, у тому числі видача ліцензій на здійснення діяльності кредитної спілки з надання фінансових послуг в розділі «Адміністративні послуги та довідкова інформація» у рубриці «Перелік адміністративних послуг, інформаційні карти та бланки заяв» (пункт 23 та 24) та бланки заяв, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги. В листі також зазначено, що інформація стосовно форм документів, за якими кредитним спілкам необхідно подавати документи в Нацкомфінпослуг, з метою отримання ліцензій для провадження діяльності з надання фінансових послуг та вимог до оформлення документів, за встановленими формами розміщена на веб-сайті Нацкомфінпослуг в розділі «Законодавство у сфері ринків фінансових послуг» у рубриці «Законодавство, що регулює діяльність кредитних установ» у Ліцензійних умовах провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг та додатках до вказаних Ліцензійних умов.

Крім того, Нацкомфінпослуг у відповідь на звернення позивача зазначив, що інформація щодо зразків документів, форма яких встановлена додатками до Ліцензійних умов, та які необхідно заповнювати кредитним спілкам у разі звернення до Нацкомфінпослуг з метою отримання ліцензій для провадження діяльності з надання фінансових послуг найближчим часом буде розміщена на веб-сайті Нацкомфінпослуг.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Нацкомфінпослуг дотримується вимог п.3 ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», що підтверджується даними опублікованими на офіційному веб-сайті Нацкомфінпослуг (http://nfp.gov.ua).

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ч. ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, передбачений Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року №2939-VІ .

Статтею 1 Закону №2939-VІ визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Зі змісту пункту 1 частини 1 статті 3 та статті 5 Закону №2939-VІ, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет.

Доступ до публічної інформації ґрунтується на принципі прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень.

Згідно з Законом №2939-VІ, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринкових послуг є розпорядником інформації.

Відповідно до пп. 12 п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, яке затверджено Указом Президента України від 23 листопада 2011 року 1070/2011 Нацкомфінпослуг, відповідно до покладених на неї завдань, видає фінансовим установам відповідно до законів з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг відповідні дозволи, а також ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг.

Видача ліцензій на здійснення кредитними спілками діяльності з надання фінансових послуг належить до переліку адміністративних послуг, що надаються Нацкомфінпослуг.

Перелік документів, які необхідно подавати кредитним спілкам для отримання відповідних ліцензій встановлено Ліцензійними умовами провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, що затверджені розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 02.12.2003 N 146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2003 р. за N 1225/8546 (надалі по тексту - Ліцензійні умови).

Зокрема, відповідно до вимог п. 2.1 Ліцензійних умов, кредитні спілки, крім заяви на видачу ліцензії, зобов'язані подавати до Нацкомфінпослуг наступні документи: 1) друкована сторінка з веб-сайту Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з інформацією про заявника, завізована його керівником (подається заявником за бажанням); 2) звітні дані в паперовій та електронній формі, складені відповідно до Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.2003 N177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2004 за N 69/8668, станом на останній день місяця, що передує даті подання заяви для отримання ліцензії; 3) засвідчені підписом керівника та печаткою кредитної спілки копії документів про освіту, у тому числі документів, що підтверджують проходження керівником та головним бухгалтером кредитної спілки підвищення кваліфікації відповідно до Професійних вимог до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 13.07.2004 N 1590 ( 20955-04 ), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.08.2004 за N 955/9554 (із змінами); засвідчені підписом керівника та печаткою кредитної спілки копії трудових книжок керівника та головного бухгалтера кредитної спілки.

У разі призначення голови правління та/або головного бухгалтера за сумісництвом кредитна спілка додатково подає засвідчені підписом керівника та печаткою кредитної спілки копії відповідних рішень органів управління про призначення на посаду за сумісництвом. У разі обрання кредитною спілкою такої форми ведення бухгалтерського обліку, як користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи або ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією, або аудиторською фірмою, кредитна спілка подає засвідчені підписом керівника та печаткою кредитної спілки копії документів, що підтверджують наявність таких договірних відносин.

4) засвідчена підписом керівника та печаткою кредитної спілки інформація (довідка) про наявність у кредитній спілці програмного забезпечення (з вказівкою про його найменування та розробника) та спеціального технічного обладнання, пов'язаного з наданням кредитною спілкою фінансових послуг, згідно з Вимогами до програмного забезпечення та спеціального технічного обладнання кредитних спілок, пов'язаного з наданням фінансових послуг, затвердженими розпорядженням Держфінпослуг від 03.06.2005 N 4122, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 04.07.2005 за N 707/10987;

5) засвідчена підписом керівника та печаткою кредитної спілки інформація (довідка) про наявність у кредитної спілки окремого приміщення з обмеженим доступом за місцезнаходженням кредитної спілки (із зазначенням назви, номера та дати складання документа, що підтверджує право власності чи користування приміщенням), а також сейфа та необхідних засобів безпеки, зокрема охоронної сигналізації та/або відповідної охорони;

6) засвідчені відбитком печатки та підписом керівника кредитної спілки копії документів, що діють на дату подання заяви і регламентують порядок та умови надання фінансових послуг, а саме: внутрішні положення згідно з Переліком внутрішніх положень та процедур кредитної спілки, затвердженим розпорядженням Держфінпослуг від 11.11.2003 N 116 ( 21078-03 ), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.11.2003 за N 1078/8399; рішення органів управління кредитної спілки.

7) довідка за підписом керівника кредитної спілки про склад органів управління кредитної спілки, які діють на дату подання заяви, у якій зазначаються щодо кожної особи прізвище, ім'я та по батькові, дані паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, посада та освіта, відомості щодо наявності (відсутності) непогашеної судимості за корисливі злочини;

8) довідка за підписом керівника кредитної спілки з інформацією щодо встановленого у кредитній спілці порядку обліку укладених договорів на надання фінансових послуг;

9) засвідчена відбитком печатки та підписом керівника кредитної спілки копія документа, що підтверджує ознайомлення під особистий підпис членів органів управління та працівників кредитної спілки зі статутом та внутрішніми положеннями кредитної спілки. У разі відмови члена органу управління кредитної спілки від підпису про ознайомлення зі статутом та внутрішніми положеннями кредитної спілки головою правління у цьому документі робиться відповідний запис;

10) засвідчені відбитком печатки та підписом керівника кредитної спілки копії документів, що підтверджують проведення останніх загальних зборів, а саме: копія публікації повідомлення про скликання загальних зборів у відповідних засобах масової інформації; примірник запрошення на загальні збори та інших документів, що надсилалися листом (вручалися) кожному члену кредитної спілки; копія протоколу загальних зборів та реєстр осіб, які брали участь у цих зборах. Кредитні спілки, які на дату подання заяви проводили тільки установчі збори, подають засвідчені відбитком печатки та підписом керівника кредитної спілки копії протоколу установчих зборів та реєстру осіб, які брали участь у цих зборах;

11) довідка за підписом керівника та головного бухгалтера кредитної спілки про їх відповідність вимогам підпунктів "г" та "ґ" пунктів 2.1 та 3.1 Професійних вимог до керівників та головних бухгалтерів фінансових установ, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 13.07.2004 N 1590.

Суд першої інстанції вірно вважав, що за змістом цієї правової норми Закону слідує, що розпорядники інформації мають обов'язок: оприлюднювати перелік та умови отримання послуг, що ними надаються; оприлюднювати форми і зразки документів, правила їх заповнення. При цьому, обов'язок щодо оприлюднення форм і зразків документів та правил їх заповнення стосується тільки тих документів, які розробляються та створюються самим розпорядником інформації.

Тому суд прийшов до обґрунтованого висновку, що Нацкомфінпослуг на виконання вимог п.3 ч.1 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на офіційному веб-сайті Нацкомфінпослуг (http://nfp.gov.ua) розміщено, зокрема: а) перелік адміністративних послуг, що надаються Нацкомфінпослуг, інформаційні картки адміністративних послуг, у тому числі видача ліцензій на здійснення діяльності кредитної спілки з надання фінансових послуг в розділі «Адміністративні послуги та довідкова інформація» у рубриці «Перелік адміністративних послуг, інформаційні карти та бланки заяв» (пункт 23 та 24) та бланки заяв, необхідних для звернення щодо надання адміністративної послуги; б) інформація стосовно форм документів, за якими Кредитним спілкам необхідно подавати документи в Нацкомфінпослуг, з метою отримання ліцензій для провадження діяльності з надання фінансових послуг та вимог до оформлення документів, за встановленими формами розміщена в розділі «Законодавство у сфері ринків фінансових послуг» у рубриці «Законодавство, що регулює діяльність кредитних установ» у Ліцензійних умовах провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 02.12.2003 № 146, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25,12.2003 за № 1225/8546 та додатках до вказаних Ліцензійних умов; в) інформація щодо зразків документів, форма яких встановлена додатками до Ліцензійних умов, та які необхідно заповнювати кредитним спілкам у разі звернення до Нацкомфінпослуг з метою отриманим ліцензій для провадження діяльності з надання фінансових послуг.

Згідно ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідач діяв на підставі законодавства та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ч.3 ст.160, ст. 196, п.1 ч.1 ст.199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06.05.2014 року у справі № 819/721/14а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий-суддя В.П. Сапіга

Судді: Н.Г. Левицька

І.М. Обрізко

Повний текст виготовлено 24.02.2015р.