Ухвала від 19.02.2015 по справі 643/8588/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 р.Справа № 643/8588/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на постанову Московського районного суду м. Харкова від 25.12.2014р. по справі № 643/8588/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова третя особа ПАТ " Автотранспортне підприємство"

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

02.10.2014р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення у формі протоколу засідання комісії УПФУ в Московському районі м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до довідки про заробітну плату б/н від 1993 року, виданої Харківським автотранспортним підприємством № 16357 йому; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Московського районного суду м. Харкова від 25 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки про заробітну плату та інші доходи б/н за 1993 рік, виданої Харківським автотранспортним підприємством № 16357 на ім'я ОСОБА_1.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, з урахуванням виплачених сум, відповідно до довідки про заробітну плату та інші доходи б/н за 1993 рік, виданої Харківським автотранспортним підприємством № 16357 на ім'я ОСОБА_1, починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, а саме з 08.05.2014 року.

УПФУ в Московському районі м. Харкова, непогодившись з постановою суду першої інстанції , подало апеляційну скаргу, вважає постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права , просить скасувати постанову суду , постановити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представників позивача та відповідача, дослідивши постанову суду першої інстанції , матеріали справи у їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 27.09.2007 року, учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що посвідчується вкладкою НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 , виданого 14.05.2012 року, позивач є інвалідом ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, посвідчення безстрокове.

Факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, період його перебування на ліквідації наслідків вказаної аварії, а також дати виїзду зазначені у військовому квитку НОМЕР_4, архівній довідці № 51/2161 від 31.05.1995 року.

Згідно наказу № 52 по АПТ-16357 позивач, який працював водієм на вказаному підприємстві, був призваний на спецзбори з 11.05.1987 року.

Як вбачається з довідки про заробітну плату та інші доходи за 1993 рік, виданої Автопідприємством 16357, позивачу за роботу в Чорнобилі в травні-серпні була нарахована заробітна плата в загальному розмірі 893,65 грн. У вказаній довідці також зазначено заробітну плату окремо за кожен місяць роботи в Чорнобилі, а також заробітну плату до Чорнобиля.

Дані, вказані у довідці за 1993 рік, також підтверджуються листом ПАТ "АТП-16357", вих. № 29 від 21.07.2014 року

Як вбачається з довідки про перейменування підприємства № 2 від 01.02.2012 року, АПТ-16357 перейменовано у ВАТ "АТП-16357". Правонаступник архіву ПАТ "АТП-16357" - ЗАТ "АТП-16357".

Із статуту Приватного акціонерного товариства "Автотранспортне підприємство-16357" (АТ "АТП-16357") встановлено, що зазначена назва є новим найменуванням ЗАТ "АТП-16357").

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі довідки про заробітну плату б/н від 1993 року, виданої Харківським автотранспортним підприємством № 16357.

Відповідно до Протоколу Засідання Комісії управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова по розгляду суперечних питань від 16.06.2014 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що вказана вище довідка б/н від 1993 року не відповідає затвердженій формі та згідно зустрічної перевірки встановлено відсутність первинних документів про оплату праці за роботу в зоні ЧАЕС, а саме кількість днів виїздів в зону відчуження, годинну тарифну ставку, кратність, доплату за роботу в вихідні та святкові дні, премії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того , що відповідач незаконно відмовив позивачу в перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі довідки про заробітну плату б/н від 1993 року, виданої Харківським автотранспортним підприємством № 16357.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 7 Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до п. 4.1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Пунктом 1.7 вказаного Порядку передбачено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Згідно п. 2.10 вказаного вище Порядку, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 70 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право захищати у відповідних державних, судових органах свої законні інтереси та інтереси своїх дітей.

Невідповідність наданої позивачем довідки про заробітну плату встановленим вимогам щодо форми та змісту такого документу не може бути підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу , оскільки пунктом 2.10. «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, сам по собі факт неможливості видати довідку про заробітну плату за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії, оскільки вказаним вище Порядком прямо передбачено можливість видачі довідок без додержання цієї форми.

Крім того, в пункті 7 Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210 зазначено, що в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Колегія суддів зазначає , що довідка б/н за 1993 рік містить дані щодо розміру фактично виплаченої позивачу заробітної плати за період роботи в зоні ЧАЕС із зазначенням такого розміру за кожний окремий місяць перебування в зоні ЧАЕС, дані про відсутність премій та щорічних винагород.

Аналогічні дані, які співпадають з даними довідки б/н за 1993 рік, містить довідка ПАТ "АТП-16357" № 29 від 21.07.2014 року, в якій зазначено заробітну плату позивача за період роботи в зоні відчуження ЧАЕС згідно відомостей нарахування заробітної плати водіїв 4 а/к за 1987 рік.

Кількість днів виїзду в зону зазначено в архівній довідці Центрального архіву Міністерства оборони України № 51/2161 від 31.05.1995 року, згідно якої позивач виїжджав в зону протягом травня, червня та липня 1987 року.

Крім того, дані щодо зарплати позивача та кількості днів роботи в зоні зазначені також в довідці ЗАТ "АТП-16357" без номера та дати, згідно якої позивач працював в зоні протягом травня, червня та липня 1987 року та отримав за вказаний період зарплату в розмірі, що відповідає даним довідки б/н за 1993 рік.

Відповідач посилається на те, що під час перевірки ними досліджувались відомості нарахування заробітної плати водіїв 4 автоколони за 1987 рік, які є первинними документами, та дані вказаних відомостей співпали з даними довідки б/н за 1993 рік.

Доказів, які б свідчили про недостовірність вказаних вище даних, відповідачем до матеріалів справи не надано.

Враховуючи наведене , колегія суддів погоджується з висновком сулу першої інстанції, що відповідачем всупереч вимог ст. 71 КАС України не доведено правомірність дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі наданих ним документів про заробітну плату за роботу в зоні ЧАЕС, в тому числі довідки б/н за 1993 рік.

Оскільки позивач в позовній заяві не зазначав, з якого періоду він просить провести перерахунок пенсії, суд першої інстанції правомірно з метою повного захисту його прав вийшов за межі позовних вимог відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України та зобов'язав відповідача провести такий перерахунок з дати звернення позивача до УПФУ з відповідною заявою, а саме з 08.05.2014 року.

Колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги є помилковими, не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства та не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова залишити без задоволення.

Постанову Московського районного суду м. Харкова від 25.12.2014р. по справі № 643/8588/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.

Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М.

Повний текст ухвали виготовлений 24.02.2015 р.