Постанова від 19.02.2015 по справі 802/4195/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

19 лютого 2015 р. Справа № 802/4195/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Слободонюка М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Франчук А.О.

представника відповідача: Геруса Р.В.

третьої особи: Залецького В.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3

до: голови Вінницької обласної ради Свитка Сергія Михайловича, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування Залецького Василя Анатолійовича

про: визнання протиправним та скасування розпорядження

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3, як депутат Вінницької обласної ради, з позовом до голови Вінницької обласної ради Свитка Сергія Михайловича про визнання протиправним та скасування розпорядження № 172 від 06.06.2014 року.

Ухвалою суду від 08.12.2014 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування Залецького Василя Анатолійовича.

Позовні вимоги мотивовані тим, що питання призначення і звільнення керівників об'єктів спільної власності територіальних громад, що перебувають в управлінні обласної ради, відповідно до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" віднесено до повноважень обласної ради, що вирішуються виключно на пленарних засіданнях. Позивач стверджує, що головою Вінницької обласної ради Свитком С.М. в порушення вимог п. 20 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст. 30 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та регламенту Вінницької обласної ради 6 скликання, затвердженого рішенням № 29 від 28.12.2010 року, її позбавлено можливості обговорювати питання щодо призначення кандидатури головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування, як наслідок протиправно, на її думку, видано розпорядження від 06.06.2014 №172 "Про призначення Залецького В.А. на посаду головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування".

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте подав через відділ прийому суду заяву від 17.02.2015 року про розгляд справи в порядку письмового провадження, додавши до заяви письмові пояснення позивача, у яких остання просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених письмово та доданих до матеріалів справи. Зазначив, що видаючи оскаржуване розпорядження голова обласної ради діяв лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Крім того вказав, що у даному спорі відсутнє порушене право позивача, яке б підлягало судовому захисту, тим більше, що розпорядження голови обласної ради схвалене та затверджене рішенням Вінницької обласної ради від 16.01.2015р. № 810.

Третя особа у судовому засіданні просив у задоволені позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача та третьої особи дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_3 є депутатом Вінницької обласної ради.

Так, з 21.05.2014 по 22.05.2014 відбулося спільне засідання постійних комісій Вінницької обласної ради з питань зміцнення законності, правопорядку, боротьби з корупцією, охорони прав і свобод громадян; з питань охорони здоров'я, курортів та здорового способу життя; з питань регулювання комунальної власності та приватизації; з питань розвитку демократії, гласності, свободи слова, інформаційного простору. Відповідно до протоколу № 34/60/88/27 вказаного засідання на порядку денному було питання про розгляд кандидатур на заміщення вакантних посад керівників закладів охорони здоров'я - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. За результатами цього засідання вирішено рекомендувати голові Вінницької обласної ради внести кандидатуру Залецького В.А. на заміщення вакантної посади головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування на розгляд президії та сесії обласної ради.

06.06.2014 року головою Вінницької обласної ради Свитком С.М. відповідно до п. 18 ч. 6, 7 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.21 КЗпП України, рішення сесії обласної ради 3 скликання від 27.03.2001 №360 "Про нову редакцію рішення 5 сесії обласної Ради 3 скликання від 29.04.1999 №360 "Про об'єкти комунальної власності", пункту 5 рішення №22 сесії обласної ради 6 скликання від 22.02.2014 №671 "Про суспільно-політичну ситуацію в Україні", та з урахуванням пропозиції Департаменту охорони здоров'я та курортів облдержадміністрації і викладених вище висновків спільного засідання постійних комісій обласної ради видано розпорядження "Про призначення Залецького В.А. на посаду головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування" шляхом укладення контракту строком з 6 червня 2014 року по 5 червня 2017 року.

ОСОБА_3, вважаючи, що вказане розпорядження прийняте в супереч нормам Конституції України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевої ради", порушує її право як депутата Вінницької обласної ради реалізувати свої повноваження на пленарному засіданні обласної ради при вирішенні питання, передбаченого п. 20 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", звернулася до суду з цим адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна" місцеве самоврядування в Україні це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Частина 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна" визначає, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення порушує її право як депутата Вінницької обласної ради реалізувати свої повноваження на пленарному засіданні обласної ради при вирішенні питання, передбаченого п. 20 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Стаття 56 Конституції встановлює, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Процесуальні питання оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень регламентовані Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Завданням адміністративного судочинства згідно з положеннями частини 1 статті 2 КАС України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушено або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші обмеження прав чи свобод.

Відповідно до ст. 3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Положеннями частини 1 статті 6 КАС України, позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях № 6-рп/1997 від 25.11.1997, № 9-рп/1997 від 25.12.1997 щодо офіційного тлумачення частини 2 статті 55, статей 64, 124 Конституції України, статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України, встановлено, що кожен має право звернутись до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Отже, право на звернення до адміністративного суду з позовом не є тотожним праву на судовий захист, яке закріплено у статті 6 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного позову ще не означає, що суд зобов'язаний надати такий захист, адже для того, щоб він був наданий, необхідно встановити, що право особи, яка звернулась з позовом, були дійсно порушені в публічно-правових відносинах.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 КАС до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Частина 2 ст.171 КАС надає право оскаржити нормативно-правовий акт особам, щодо яких його застосовано, а також особам, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

З наведених положень закону випливає, що позивач на власний розсуд визначає, чи порушено його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність мають бути такими, що породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки позивача.

Своєю чергою, порушення права може означати необґрунтовану заборону на його реалізацію, встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації.

Однак, ознайомившись з оскаржуваним рішенням та матеріалами, на підставі яких воно винесено, суд доходить висновку, що розпорядження голови обласної ради № 172 від 06.06.2014 року безпосередньо не стосується позивача ОСОБА_3, тобто не породжує і не змінює її права та обов'язки.

Щодо твердження позивача про порушення оскаржуваним розпорядженням її права як депутата Вінницької обласної ради суд зазначає таке.

Згідно з п. 1 ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України".

Відповідно до положень ст. 3 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.

Повноваження депутата місцевої ради у раді закріплені у Главі 1 Розділу III "Про статус депутатів місцевих рад".

Відповідно до статті 19 Глави 1 Розділу III "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Депутат місцевої ради набуває права ухвального голосу з моменту визнання його повноважень. Депутат місцевої ради, зокрема, має право: висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою.

За приписами п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна", на які посилається позивач, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

16.01.2015 Вінницька обласна рада на 31 сесії 6 скликання прийняла рішення № 810 "Про розпорядження голови обласної ради", яким схвалила та затвердила розпорядження голови обласної ради в міжсесійний період № 172 від 06.06.2014 "Про призначення Залецького В.А. на посаду головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування".

Тобто, позивач як депутат обласної ради, будучи присутньою на засіданні не була позбавлена права висловлюватися щодо кандидатури Залецького В.А. на заміщення вакантної посади головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування.

Крім того, суд зазначає, що право ухвального голосу депутата місцевої ради, передбачене законодавством про місцеве самоврядування, не охоплюється поняттям "права, свободи і інтереси фізичних осіб", захист яких від порушень з боку органів публічної адміністрації відповідно до ст. 2 КАС є завданням адміністративного судочинства. Відтак, відсутні підстави скасування оскарженого рішення як такого, що порушує права фізичної особи з мотивів обмеження можливостей ОСОБА_3 здійснити повноваження депутата обласної ради.

В обґрунтування протиправності оскаржуваного розпорядження позивач також зазначає, що воно прийняте на підставі п. 5 рішення Вінницької обласної ради "Про суспільно-політичну ситуацію в України" № 671 від 22.02.2014, який Вінницький окружний адміністративний суд скасував постановою від 31.07.2014 у справі №802/2557/14-а.

З матеріалів справи суд установив, що 22.02.2014 Вінницька обласна рада прийняла рішення № 671 "Про суспільно-політичну ситуацію в України", відповідно до п. 5 якого вирішено, що з метою оперативного вирішення питань та підвищення ефективності управління об'єктами спільної власності територіальних громад області доручити голові обласної Ради в міжсесійний період укладати контракти і припиняти їх дію, призначати і звільняти керівників об'єктів спільної власності територіальних громад області з наступним затвердженням розпоряджень на сесіях обласної Ради.

Постановою від 31.07.2014 у справі №802/2557/14-а Вінницький окружний адміністративний суд позов ОСОБА_5 до Вінницької обласної ради задовольнив та скасував п. 5 рішення "Про суспільно-політичну ситуацію в України" № 671 від 22.02.2014. Ухвалою від 29.10.2014 Вінницький апеляційний адміністративний суд рішення суду першої інстанції залишив без змін.

За приписами ч. 2 ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Поряд з цим, суд ураховує, що на момент прийняття оскаржуваного розпорядження п. 5 рішення № 671 "Про суспільно-політичну ситуацію в України" був чинний.

Крім цього, розпорядження відповідача № 172 від 06.06.2014 "Про призначення Залецького В.А. на посаду головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування" прийняте не лише на підставі п. 5 рішення № 671 "Про суспільно-політичну ситуацію в України. Під час прийняття оскаржуваного розпорядження голова Вінницької обласної ради також керувався нормами ч. 7 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до яких голова районної, обласної, районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження. Таке ж право передбачає і пункт 8 статті 59 зазначеного Закону, відповідно до якого сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до змісту оскаржуваного розпорядження воно прийняте з урахуванням висновків проведеного з 21.05.2014 по 22.05.2014 спільного засідання постійної комісії Вінницької обласної ради з питань зміцнення законності, правопорядку, боротьби з корупцією, охорони прав і свобод громадян, з питань регулювання комунальної власності та приватизації, з питань розвитку демократії, гласності, свободи слова, інформаційного простору, на якому розглядалось питання з заміщення вакантних посад керівників закладів охорони здоров'я - об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області.

Згідно з ч. 1 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Частини 10 та 11 ст. 47 названого Закону передбачають, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

Постійні комісії на підставі ч. 14 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підзвітними раді та відповідальними перед нею.

Відповідно до положень ст. 18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" за якими депутат місцевої ради зобов'язаний, зокрема, брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень; виконувати доручення ради, її органів, сільського, селищного, міського голови чи голови ради; інформувати їх про виконання доручень.

З огляду на вказані положення, суд доходить висновку, що ОСОБА_3 було відомо про рекомендації внести кандидатуру Залецького В.А. на заміщення вакантної посади головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування, починаючи з травня 2014 року.

Положення ч. 7 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" закріплюють, що депутат має право звернутися із запитом до керівників ради та її органів, сільського, селищного, міського голови, керівників органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, розташованих або зареєстрованих на відповідній території, а депутат міської (міста обласного значення), районної, обласної ради - також до голови місцевої державної адміністрації з питань, віднесених до відання ради.

Згідно з ч. 10 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна" депутат має право знайомитися з будь-якими офіційними документами, які зберігаються у відповідних органах місцевого самоврядування, та робити виписки, копіювання цих документів.

Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради має право висловлюватися щодо персонального складу утворюваних радою органів і кандидатур посадових осіб, які обираються, призначаються або затверджуються радою.

Однак, позивач указані права з моменту проведення засідання постійних комісій (21-22.05.2014 року) до моменту прийняття оскаржуваного акта (06.06.2014 року) не реалізувала, адже жодних заперечень чи запитів до голови Вінницької обласної ради не надала, більше того, не ініціювала питання щодо ознайомлення з документами Вінницької обласної ради з приводу рекомендації щодо призначення Залецького В.А. на заміщення вакантної посади головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування.

Зазначене, на переконання суду, свідчить про погодження кандидатури Залецького В.А. на заміщення вакантної посади головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування.

Таким чином, суд під час розгляду справи не встановив факту порушення головою Вінницької обласної ради Свитком С. М. прав депутата Вінницької обласної ради ОСОБА_3 в частині призначення Залецького В.А. на посаду головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування.

Крім того, суд в черговий раз вважає за необхідним наголосити, що 16.01.2015 Вінницька обласна рада рішенням № 810 "Про розпорядження голови обласної ради" схвалила та затвердила розпорядження голови обласної ради в міжсесійний період № 172 від 06.06.2014 "Про призначення Залецького В.А. на посаду головного лікаря Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування". Тобто, передбачене п. 20 ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україна" право у відношенні до позивача порушеним не було.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд відповідно до ст. 86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович