м. Вінниця
27 січня 2015 р. Справа № 802/4423/14-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Слободонюка М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Франчук А.О.
представників позивача: Мусіровського О.А., Абрамової І.І.
представника відповідача: Щегельської А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції у Вінницькій області
до: комунальної установи "Барський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги"
про: зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась Державна фінансова інспекція у Вінницькій області (далі-ДФІ у Вінницькій області, позивач) з позовом до комунальної установи "Барський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги" (далі-відповідач) про зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до Плану контрольно - ревізійної роботи на ІІ квартал 2014 року, позивачем проведено ревізію фінансово - господарської діяльності комунальної установи «Барський районний медичний центр первинної медико-санітраної допомоги» за період з 06.07.2011 року по 01.06.2014 року. В ході зазначеної ревізії встановлено ряд порушень, що зазначені в акті від 06.08.2014 року №03-25/51.
Враховуючи, що під час ревізії не забезпечено усунення порушень, на адресу відповідача направлено лист - вимогу від 19.08.2014 року за №03-22/988 щодо усунення виявлених ревізією порушень.
Однак, станом на день звернення до суду вищезазначені порушення не усунені в повному обсязі, що і стало підставою для ініціювання відповідного судового розгляду.
У процесі розгляду справи позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог, яка прийнята судом на підставі ст. 51 КАС України. З урахуванням поданої заяви, позивач просить суд зобов'язати комунальну установу «Барський районний медичний центр первинної медико-санітраної допомоги» виконати закону вимогу від 19.08.2014 року №03-22/988 в частині забезпечення відшкодування порушень на загальну суму 28392,61 грн.
У судовому засіданні представники позивача змінені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнала, пояснивши суду, що Барським районним медичним центром первинної медико-санітраної допомоги вимогу державної фінансової інспекції частково виконано та в подальшому будуть вживатися усі заходи для забезпечення відшкодування 28392,61 грн. коштів.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.
Відповідно до пункту 4.3.2.2 Плану контрольно-ревізійної роботи на ІІ квартал 2014 року Жмеринською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності комунальної установи «Барський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» за період з 06.07.2011 року по 01.06.2014 року.
За результатами проведеної ревізії позивачем встановлено ряд порушень чинного законодавства, у зв'язку з чим було складено акт ревізії від 06.08.2014 року №03-25/51.
Зокрема, ревізією правильності оплати праці зовнішнім сумісникам встановлено, що в порушення вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 №245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій», ст. 94 Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 №322-УІІІ, ст. 1 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР «Про оплату праці» протягом ревізійного періоду допущено випадок оплати праці за фактично не відпрацьований час суміснику, який в цей час працював за основним місцем роботи в комунальній установі «Барська центральна районна лікарня», внаслідок чого зайво використано коштів на оплату праці в сумі 25750,87 грн. та зайво сплачено єдиного соціального внеску в сумі 9347,57 грн., що призвело до збитків, завданих Відповідачеві за КТКВ 080800 «Центр первинної медичної (медико - санітарної) допомоги», КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» на загальну суму 35098,44 грн. Однак, станом на день розгляду справи в суді, після часткової сплати, залишок не відшкодованих сум становить 21446,08 грн.
Ревізією, правильності встановлення та виплати надбавок виявлено, що в порушення вимог Методичних рекомендацій щодо встановлення надбавок за обсяг та якість виконаної роботи працівникам закладів охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу та є учасниками пілотного проекту з реформування системи охорони здоров'я, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26.04.2012 року №313 із змінами та наказу головного лікаря від 19.09.2013 №159 працівникам відповідача за ревізійний період зайво нараховано та виплачено надбавки за обсяг та якість виконаної роботи у загальній сумі 11919,85 грн. та як наслідок, зайво нараховано та перераховано єдиного соціального внеску в сумі 4326,91 грн. Проте, в ході судового розгляду справи встановлено, що дані кошти відшкодовані в повному обсязі.
В ході проведення зустрічної звірки в КП «Барська районна аптека» встановлено, що в порушення п.п. 1.4, 3.1 «Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення», затверджених наказом МОЗ України від 19.07.2005 №360 (зі змінами), відпуск ліків по безкоштовних пільгових рецептах проводився по рецептах у яких закінчився термін їх дії та без підписів громадян про отримання на загальну суму 8278,26 грн. Судом встановлено, що станом на день розгляду справи, після часткової сплати, залишок не відшкодованих сум порушень становить 6946,53 грн.
Висновки Акту ревізії від 06.08.2014 року №03-25/51 стали фактичною підставою для формування та направлення листа - вимоги від 19.08.2014 року № 03-22/988 "Про вимоги щодо усунення порушень, виявлених ревізією", яким відповідача зобов'язано до 19.09.2014 року надіслати відомості про вжиті ним заходи щодо усунення виявлених порушень.
Разом із тим судом встановлено, що дані вимоги у встановлений строк відповідачем в повному обсязі виконані не були, зокрема, останнім не забезпечено відшкодування порушень на загальну суму 28392,61 грн. (21446,08 + 6946,53).
Визначаючись щодо позовних вимог суд, виходив з такого.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначаються Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі-Закон).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 2 цього Закону головними завданнями органу державного фінансового контролю є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами затвердженою постановою Кабінету Міністрів України, від 20.04.2006 року № 550 із змінами (далі - Порядок) визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення матеріально відповідальних осіб, при цьому результати ревізії оформлюються актом (п. 35 Порядку № 550).
Відповідно до пункту 3 статті 8 Закону орган державного фінансового контролю вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб.
Право позивача як суб'єкта владних повноважень на звернення до суду передбачене п. 10 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", згідно з якою органи державного фінансового контролю мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Позивач просить зобов'язати комунальну установу «Барський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги» виконати вимоги, сформовані на підставі проведеної ревізії фінансово-господарської діяльності. При цьому такі вимоги розглядаються судом як спосіб реалізації ДФІ у Вінницькій області своїх владних управлінських функцій на основі законодавства.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень і дій, суд доходить висновку, що заявлений адміністративний позов ДФІ у Вінницькій області є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь державного органу, звільненого від сплати судового збору, а також враховуючи відсутність витрат позивача-суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати комунальну установу "Барський районний медичний центр первинної медико-санітарної допомоги" виконати законну вимогу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області від 19.08.2014 року №03-22/988 в частині забезпечення відшкодування порушень на загальну суму 28392 (двадцять вісім тисяч триста дев'яносто дві) гривні 61 копійки.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович