про залишення позовної заяви без руху
24 лютого 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/240/15-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Огородник А.П., розглянувши матеріали адміністративного позову Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства до Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Чернівецької області Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про скасування рішення,-
До суду, 24.02.2015 року, надійшов адміністративний позов Глибоцького виробничого управління житлово-комунального господарства до Державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Чернівецької області Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення №244/1500-105.2 від 13.08.2014р.
Перевіривши адміністративний позов, суд вважає, що він підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Розглянувши заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що її слід залишити без руху з наступних підстав.
Згідно зі ст. 105 КАС України позов пред'являється до адміністративного суду у формі позовної заяви, яка має відповідати вимогам, встановленим ст. 106 КАС України.
Частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору.
Частиною другою статті 87 КАС України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” від 08 липня 2011 року № 3674-VI.
Відповідно до ст.8 Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” розмір мінімальної заробітної плати з січня становить 1218,00 грн.
У позовній заяві позивач заявляє майнові вимоги.
Розміри ставок судового збору встановленні статтею 4 Закону України “Про судовий збір”. Зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальних заробітних плат.
Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, зміст та характер заявлених вимог а саме: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення державної податкової інспекції у Глибоцькому районі Чернівецької області Головного управління Міндоходів у Чернівецькій області №244/1500-105.2 від 13.08.2014р. є майновим, оскільки вирішення судом цього спору стосується зобов'язань позивача, що виражені в грошовому еквіваленті, має очевидний економічний характер, а результат розгляду справи може призвести до зменшення активів позивача.
Зважаючи на те, що 2 відсотки розміру майнових вимог даного спору становить 51,28 грн. (2564,48*2/100), тобто менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 1827,00 грн. (1218,00*1,5), то розмір судового збору за подачу позову до суду становитиме 1827 грн.
Частиною третьою статті 4 Закону України “Про судовий збір” визначено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Отже, для подачі позову до суду позивачу необхідно було сплатити судовий збір за майнові вимоги у розмірі 182,7 грн.(1827 *10/100).
Натомість, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн., про що свідчить квитанція №188 від 24.02.2015р.
Відтак, недоплата розміру судового збору складає 109,62грн (182,7 грн. -73,08 грн .)
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не належно виконані вимоги ст. 106 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Крім того, згідно до п. 1 ч. 3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
У зв'язку з цим, для усунення недоліків позовної заяви необхідно надати суду оригінал документу про сплату судового збору в повному обсязі
Без усунення вказаних недоліків неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі.
На підставі наведеного та керуючись ч.1 ст. 108, ст.165 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви - 5 днів з моменту отримання копії ухвали шляхом подання до канцелярію суду оригіналу документу про сплату судового збору в повному обсязі.
3. В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали невідкладно направити позивачу.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена повністю або частково в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.П. Огородник