Ухвала від 17.02.2015 по справі 808/5794/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" лютого 2015 р.

справа 808/5794/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)

судді Головко О.В. Ясенова Т.І.

при секретарі Троянові А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі, Головного управління державної казначейської служби України в Запорізькій області, Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі про визнання дій протиправними, зобов'язання надати висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та стягнення бюджетної заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат» 19.06.2013 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі, в якому просить визнати протиправними дії щодо ненадання висновку до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі про відшкодування з бюджету 3' 462' 257гр та стягнути з державного бюджету 3' 462' 257гр заборгованість по податковій декларації за квітень 2013 року (ас3,7,117,181).

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 позов задоволений (ас187).

В апеляційній скарзі податкова інспекція просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилаються на те, що за висновками камеральної перевірки відсутні підстави для бюджетного відшкодування (ас195).

Під час апеляційного перегляду представник позивача заявила про відмову від позовної вимоги про стягнення 3' 462' 257гр. На користь ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» зараховані облігації внутрішньої державної позики на загальну суму 27' 532' 000гр, до якої увійшло бюджетне відшкодування податку на додану вартість по податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2013 року (ас201).

Не зважаючи на оформлення бюджетного відшкодування шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, представник податкової інспекції в судовому засіданні наполягав на задоволенні апеляційної скарги (ас213).

Перевіривши законність і обгрунтованість постанови суду, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 14.1.181 статті 14 Податкового Кодексу України, податковий кредит це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 14.1.18 статті 14 Податкового Кодексу України, бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового Кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до пунктів 200.1-200.4 статті 200 Податкового Кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні така сума підлягає сплаті до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні періоди, а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів, послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів, послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пунктів 200.7-200.8 статті 200 Податкового Кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідно до закону.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком окружного суду що приводом для отримання бюджетного відшкодування є дані податкової декларації.

Згідно податкової декларації з податку на додану вартість ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» за квітень 2013 року, поданої 17.05.2013, податковий кредит складає 3' 462' 257гр, який заявлений до бюджетного відшкодування з розрахунком суми бюджетного відшкодування (ас10).

Відповідно до пункту 200.18 статті 200 Податкового Кодексу України, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку. Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 200.18.1 статті 200 Податкового Кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до пункту 200.18.2 статті 200 Податкового Кодексу України, орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

В листі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі №3572/10/25-0/17 від 06.06.2013 зазначено, що платник податків відповідає критеріям автоматичного бюджетного відшкодування. Але за наслідками камеральної перевірки з'ясовані розбіжності між сумою податкового кредиту, сформованого платником, та сумою податкових зобов'язань контрагентів.

Відповідно до пунктів 200.10-200.13 статті 200 Податкового Кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пункту 200.14 статті 200 Податкового Кодексу України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

З огляду на перелічені норми, за наслідками перевірки платника податків контролюючий орган зобов'язаний або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету; або прийняти податкове повідомлення із зазначенням суми заниження або завищення бюджетного відшкодування.

Оскільки за наслідками перевірок податковою інспекцією податкові повідомлення-рішення не приймались, безпідставність декларування позивачем податкового кредиту не доведена, правильність розрахунку бюджетного відшкодування підтверджена зарахуванням на рахунок ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» облігації внутрішньої державної позики на загальну суму 27'532' 000гр, до якої увійшов податковий кредит за податковою декларацією з податку на додану вартість за квітень 2013 року, дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі щодо ненадання висновку до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі про відшкодування з бюджету 3' 462' 257гр обгрунтовано визнані протиправними.

Колегія суддів не вбачає у відмові ПАТ «Запорізький абразивний комбінат» від позовних вимог про стягнення коштів порушень закону, чиїх-небудь прав, свобод та інтересів.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.

Керуючись статтями 198, 203, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі залишити без задоволення.

Прийняти відмову Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» від частини адміністративного позову.

Визнати нечинною постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 в частині стягнення з державного бюджету на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат» бюджетної заборгованості в сумі 3' 462' 257гр по податковій декларації за квітень 2013 року.

Провадження у справі в цій частині закрити.

В частині визнання протиправними дій Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників в м.Запоріжжі щодо ненадання висновку до Управління державної казначейської служби України в м.Запоріжжі про відшкодування з бюджету 3' 462' 257гр - постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2014 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 17.02.2015.

В повному обсязі ухвала складена 18.02.2015.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: О.В. Головко

Суддя: Т.І. Ясенова