18 лютого 2015 р.
м. Херсон
Справа № 821/530/15-а
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 КАС України за адміністративним позовом Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства "Меліоратор" до відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції у Херсонській області про скасування постанови про накладення штрафу,
встановила:
Каховське колективне торгівельне виробниче підприємство "Меліоратор" (далі - позивач, ККТВП "Меліоратор") звернулось до суду із адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач, ВДВС), в якому просить скасувати постанову від 04.02.2015 р. ВП № 45925312 про накладення штрафу у розмірі 680,00 грн.
Відповідно до ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Із позовної заяви та додатних до неї матеріалів слідує, що спірні правовідносини виникли з приводу прийняття відповідачем рішення про накладення на позивача штрафу за невиконання наказу господарського суду Херсонської області від 28.08.2014 р. № 5024/51094/2012 про витребування у Каховського КТВП "Меліоратор" майна територіальної громади.
Таким чином, даний спір виник з приводу порушень прав позивача, як сторони виконавчого провадження - боржника при примусовому виконанні відповідачем виконавчого документу, виданого на виконання рішення суду, ухваленого за правилами господарського судочинства.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 р. № 3 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби" (із змінами та доповненнями, внесеними постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 12.09.2014 р. № 10), зокрема, абз. 3 п. 2 роз'яснено, що частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
Відповідно до частини 1 статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до статті 121-2 Господарського процесуального Кодексу скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Як встановлено п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки даний спір виник з приводу здійснення примусового виконання наказу, виданого господарським судом, такий спір належить розглядати в порядку господарського судочинства.
За таких обставин у відкритті провадження слід відмовити.
Керуючись ч. 1 ст. 109 КАС України,
ухвалила:
Відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі за позовом Каховського колективного торгівельного виробничого підприємства "Меліоратор" до відділу державної виконавчої служби Каховського міськрайонного управління юстиції у Херсонській області про скасування постанови про накладення штрафу.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи слід здійснювати за правилами господарського судочинства.
Повернути позивачу судовий збір у сумі 36,54 грн., сплачений відповідно до платіжного доручення від 10.02.2015 р. № 567.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи..
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 11.5