23 лютого 2015 р. Справа № 876/15715/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Тернопільської обласної організації Всеукраїнського громадського об'єднання захисту конституційних прав і свобод громадян «Правозахист» на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22 листопада 2013 року у справі за позовом Тернопільської обласної організації Всеукраїнського громадського об'єднання захисту конституційних прав і свобод громадян «Правозахист» до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, третя особа Тернопільська обласна організація «Федерація біатлону Тернопільської області» про скасування рішення,-
27.05.2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №279 від 13 березня 2013 року «Про втрату чинності рішення виконавчого комітету №229 від 06 березня 2013 року «Про надання в оренду майна комунальної власності».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що прийнявши рішення №229 від 06 березня 2013 року відповідач погодив пропозицію позивача передати нежитлове приміщення в оренду, що стало юридичним фактом виникнення між сторонами відповідних орендних правових відносин із суб'єктивними правами та обов'язками сторін.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22 листопада 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі покликається на те, що прийнявши рішення №229 від 06 березня 2013 року, виконавчий орган місцевого самоврядування як орендодавець вирішив передати апелянту як орендарю нежитлове приміщення в оренду, що стало юридичним фактом виникнення між сторонами відповідних правових відносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
В разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI).
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що твердження представника позивача про те, що між сторонами виникли орендні відносини визнано є необгрунтованими, оскільки останні отримують місце з моменту укладення відповідного договору, а таким моментом, відповідно до ч.1, 2 ст.12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є: досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що Рішенням Тернопільської міської ради № 229 від 06 березня 2013 року «Про надання в оренду майна комунальної власності» позивачу виділено в оренду нежитлове приміщення загальною площею 68 м кв. за адресою: бульвар Т. Шевченка, 23 в м. Тернополі. (а.с.6, 7)
Однак вказане рішення втратило чинність на підставі рішенням Тернопільської міської ради № 279 від 13 березня 2013 року «Про втрату чинності рішення виконавчого комітету №229 від 06 березня 2013 року «Про надання в оренду майна комунальної власності». (а.с.8)
Приймаючи оскаржуване рішення відповідач керувався пояснювальною запискою начальника управління обліку та контролю за використанням комунального майна Тернопільської міської ради № 368/91-у від 12 березня 2013 року.
Згідно даної пояснювальної записки встановлено, що Тернопільською обласною організацією Всеукраїнського громадського об'єднання захисту конституційних прав і свобод громадян України «Правозахист» до пакету документів на право оренди нежитлового приміщення за адресою: бульвар Т.Шевченка, 23, в м. Тернополі, площею 68,0 м кв. подано довідку про сплату комунальних платежів за місцем знаходження (реєстрації), в якій значився борг на загальну суму 125,31 грн. ( в тому числі 43,29 грн. за спожиту електроенергію та вивіз сміття), а згідно положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Тернополя та опублікованого оголошення передбачалося подача довідки про відсутність заборгованості. (а.с.26)
Не погоджуючись з даним вище рішенням позивач звернувся до суду в порядку КАС України з відповідними позовними вимогами.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
У відповідності п. 4 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи міської ради є складовою системи місцевого самоврядування.
Згідно п.п.1 п.«а» ст.29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Пунктом 2 рішенням Тернопільської міської ради №6/9/14 від 20.06.2011 року «Про удосконалення порядку оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Тернополя» затверджено «Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Тернополя». (а.с.14)
Згідно п.5.13.3 розділу 5 «Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Тернополя» чітко встановлено, що разом із заявою про надання в оренду майна комунальної власності, заявником - неприбутковою організацією додаються наступні документи: нотаріально завірену копію свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян; нотаріальну копію Статуту (Положення); довідка з ДПІ про взяття на облік платника податку, як неприбуткової організації; довідку від підприємств надавачів послуг про відсутність заборгованості по комунальних платежах за місцем знаходження (реєстрації); довідка про включення до ЄДРПО України; документи, що підтверджують платоспроможність заявника та джерело фінансування організації. (а.с.17)
Керуючись вищенаведеним та матеріалами справи колегія суддів зазначає, що заявником (позивачем) до заяви про надання в оренду майна комунальної власності було додано всі необхідні документи передбаченні п.5.13.3 розділу 5 «Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Тернополя». (а.с.27 - 41)
Однак згідно квитанції №14.02.0000 від 14.02.2013 року за заявником (позивачем) рахується заборгованість на загальну суму 125,31 грн. ( в тому числі 43,29 грн. за спожиту електроенергію та вивіз сміття), що прямо суперечить п.5.13.3 розділу 5 «Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Тернополя», оскільки потрібно було подати довідку від підприємств надавачів послуг про відсутність заборгованості по комунальних платежах за місцем знаходження (реєстрації), а тому колегія суддів приходить до висновку, що відповідач скасовуючи рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативно - правовим актами України. (а.с.32)
Крім цього колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції про те, що твердження апелянта про те, що між сторонами виникли орендні відносини є безпідстанвими оскільки останні отримують місце з моменту укладення відповідного договору, а таким моментом, відповідно до ч.1, 2 ст.12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є: досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору. У разі передачі спору на розгляд суду договір оренди вважається укладеним з моменту набрання чинності рішенням суду про укладення договору оренди і на умовах, зазначених у ньому.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з ст.86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, не дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції.
За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм у оскаржуваному судовому рішенні належну правову оцінку.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являється суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160 ч.3, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Тернопільської обласної організації Всеукраїнського громадського об'єднання захисту конституційних прав і свобод громадян «Правозахист» залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 22 листопада 2013 року у справі №607/9280/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М. Ліщинський
Судді О.І. Довга
І.І. Запотічний