Головуючий у 1 інстанції - Хараджа О.О.
Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.
23 лютого 2015 року справа №264/9668/14-а
зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді: Ханової Р. Ф.
суддів: Гайдара А.В.
Яковенка М.М.
розглянувши в порядку
письмового провадження
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України
в Іллічівському районі м. Маріуполя
Донецької області
на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя
Донецької області
від 29 грудня 2014 року
по адміністративній справі №264/9668/14-а (суддя Хараджа О.О.)
за позовом ОСОБА_3
до Управління Пенсійного фонду України
в Оджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької
області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання
вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 (надалі позивач) звернувся у грудні 2014 року з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області (надалі управління, відповідач) про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок індексації пенсії з 08.06.2014 року з урахуванням фіксованої суми індексації виходячи з базового місяця вересня 2008 року та індексу споживчих цін за період з жовтня 2008 року (арк. справи 4, 5).
Постановою суду першої інстанції від 29 грудня 2014 року позовні вимоги задоволені, визнані неправомірними дії управління, зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця вересень 2008 року та індексу споживчих цін за період з жовтня 2008 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 08.06.2014 року (арк. справи 25-27).
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції як прийняту з порушенням норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову (арк. справи 28-30).
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до основного розміру пенсії позивача здійснюються доплата для досягнення розміру мінімальної пенсії за віком, тому з урахуванням п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, а тому позовні вимоги є необґрунтованими.
Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Апеляційний розгляд здійснюється відповідно до пункту другого частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 знаходиться на обліку відповідача та з 08.08.2008 року є отримувачем пенсії за віком відповідно до ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»
03.11.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації його пенсії (арк. справи 12).
В своєму листі від 24.11.2014 року № 21378/03-2 відповідач зазначає, що при проведені індексації пенсії позивача застосовувався базовий місяць січень 2010 року. З 01.12.2013 року позивач взагалі не має права на індексацію пенсії, оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто до основного розміру пенсії позивача здійснюються доплата для досягнення розміру мінімальної пенсії за віком, тому з урахуванням п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації (арк. справи 13).
При цьому згідно довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії за номером 162647 видно, що у серпні 2008 року розмір пенсії позивача складав 673,98 грн., а з вересня 2008 року - 870,56 грн., тобто відбулося підведення розміру пенсії позивача, а тому місяць вересень 2008 року є базовим. (арк. справи 16).
З письмових заперечень відповідача та апеляційної скарги вбачається, що відповідачем базовими місяцями для обчислення індексації пенсії визначені місяці в яких відбувалося підвищення розміру пенсії позивача.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон) індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Відповідно до Закону, базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати, пенсій, державної соціальної допомоги, стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.
Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін..
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок).
Згідно пункту 1-1 Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку №1.
При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено ( п.10-1 Порядку).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку №2 Порядку.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивача за спірний період не було враховано положень п.5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.
З матеріалів справи вбачається, а відповідач не довів протилежного, що всі подальші підвищення до пенсії позивача до теперішнього часу не перевищували суми індексації (арк. справи 16). Оскільки підвищення пенсії позивача не перевищувало розміру індексації, базовим місяцем до теперішнього часу залишається вересень 2008 року.
Посилання апелянта на те, що оскільки пенсія позивача обчислена відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому урахуванням п. 3 Порядку, пенсія позивача не належить до об'єкту індексації, колегія суддів не приймає до уваги з огляду на наступне.
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10.
Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
В подальшому, положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації з урахуванням внесених на 2008 рік змін Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.
В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Такими чином, оскільки положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, тому в даному випадку підлягаю застосуванню положення Закону, яки має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.
З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 29 грудня 2014 року у адміністративній справі № 264/9668/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 29 грудня 2014 року у адміністративній справі № 264/9668/14-а - залишити без змін.
Ухвала постановлена та підписана 23 лютого 2015 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили
Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова
Судді: А.В. Гайдар
М.М. Яковенко