Постанова від 20.02.2015 по справі 872/1447/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" лютого 2015 р. справа № 396/2646/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Семененка Я.В. Бишевської Н.А.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області на постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 05 січня 2015 року у справі №396/2646/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області, в якому просила визнати незаконними дії відповідача. Зобов'язати відповідача здійснити нарахування згідно з довідкою про складові заробітної плати від 10.10.2014, виданою Рівнянською сільською радою, включивши при визначені розміру пенсії до заробітку для обчислення пенсії «Інші виплати».

Постановою Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 05.01.2015 позов задоволено. Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплати пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації. Зобов'язано відповідача вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу (а.с.58), в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що за змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80%, а з 01.05.2014 в розмірі 70% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, індексація заробітної плати як складові заробітної плати державного службовця не передбачені Законом України «Про державну службу» та постановою Кабінетам Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та при призначенні пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» не враховуються.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивачу з 21.08.2013 призначена пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати.

25.09.2014 ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії інших виплат, а саме: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової матеріальної допомоги на підставі довідки №3429 від 10.10.2014, виданої Рівнянською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області, за період з 01.08.2011 до 31.07.2013 (а.с.7-9).

Відповідно до цієї довідки інші виплати за вказаний період визначені в розмірі 10 798,37 грн., складаються з індексації заробітної плати - 2 934,37 грн., допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 1 966,00грн., допомога на оздоровлення - 5 898,00грн.

Одночасно зазначено, що на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 03.10.2014 №38 Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області відмовило позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати при визначенні заробітку державного службовця відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчисленні пенсії» не передбачені, томі не включаються до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, встановив неправомірність дій відповідача та вказав на наявність у позивача права на врахування при призначенні пенсії розміру матеріальної допомоги, а також індексації заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті прийнятого рішення, проте вважає помилковим не зазначення судом першої інстанції періоду, з якого пенсія позивача підлягає перерахунку, з огляду на наступне.

Спір між сторонами виник з приводу неврахування при розрахунку пенсії державного службовця таких видів виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч.2 ст. 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Ч.ч. 6, 7 цієї-ж статті визначено, що Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Згідно з ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Додаткова заробітна плата, як складова структури заробітної плати відповідно до ч.1 ст.2 Закону України № 108/95 ВР «Про оплату праці», - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (ч.1 ст.2 Закону № 108/95-ВР).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Сторонами не заперечується, матеріалами справи підтверджено, що на суми матеріальної допомоги, а також індексації заробітної плати фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З урахуванням викладеного, апеляційний суд зазначає, що матеріальна допомога, а також індексація заробітної плати повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачу.

Подібна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 16.09.2014 у справі №21-314а14 та з урахуванням ч.2 ст.244-2 КАС України враховується при винесенні рішення по справі.

Стосовно посилання відповідача на зміни, внесені до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Як встановлено вище, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу - 21.08.2013, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 внесено зміни до ст..37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», у частині першій статті 37 цифри "80" замінено цифрами "70".

Положення ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01.05.2014 (після призначення пенсії позивачу).

Встановлені ст.37-1 Закону №3723-XII порядок та умови перерахунку пенсій державних службовців ані Законом України № 1166-VII від 27.03.2014, ані іншими законами не змінювались.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Виходячи з вищенаведеного, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, внесені Законом № 1166-VII зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст.37-1 Закону № 3723-XII, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 1166-VII не зазнали.

Стосовно періоду, за який позовні вимоги підлягають задоволенню, колегія суддів зазначає наступне.

Спір між сторонами виник з приводу відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Рівнянською сільською радою Новоукраїнського району Кіровоградської області №3429 від 10.10.2014, за поданою позивачем заявою 25.09.2014.

За положенням ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003, перерахунок призначеної пенсії здійснюється органом Пенсійного фонду на підставі поданої заяви та відповідних документів.

Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Виходячи з наведених норм, приймаючи до уваги, що позивачем заяву про перерахунок пенсії разом із довідкою про складові заробітної плати подано в 25.09.2014, колегія суддів дійшла висновку, що порушене право позивача підлягає відновленню з 01.10.2014.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, і відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області задовольнити частково.

Постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 05.01.2015 у справі №396/2646/14-а - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області щодо відмови в здійснені перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням призначеного розміру 80% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця в призначеному розмірі 80% заробітної плати на підставі поданої 25.09.2014 довідки про складові заробітної плати з матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з 01.10.2014.

В решті позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, може бут оскаржена в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко