17 лютого 2015 року справа № 823/71/15
м. Черкаси
16 год. 40 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Орленко В.І.,
при секретарі - Дудці Г.О.,
за участю представника позивача Бовшика М.Ю. - за договором,
представника відповідача Черкаської обласної державної адміністрації та третьої особи Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації Кайдаш Т.М. - за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації в особі комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, треті особи - Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати протиправними дії комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині відмови у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи у зв'язку з непостійним терміном проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, жителю м. Канева, 1961 року народження, ОСОБА_1 ;
- частково скасувати прийняте рішення у формі протоколу комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №4 від 29.05.2014 в частині відмови у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи у зв'язку з непостійним терміном проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, жителю м. Канева, 1961 року народження, ОСОБА_1 ;
- зобов'язати комісію Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи розглянути питання щодо можливості видачі ОСОБА_1 , 1961 року народження, жителю АДРЕСА_1 , на підставі наданих документів, з врахуванням рішення Канівського міськрайонного суду від 28.12.2011.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що 29.05.2014 на засіданні комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, прийнято рішення (протокол №4) про відмову ОСОБА_1 у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи у зв'язку з непостійним терміном проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Доказом постійного проживання та роботи ОСОБА_1 на території зони посиленого радіоекологічного контролю є довідки з місця роботи (служби) та рішення Канівського міськрайонного суду від 28.12.2011 у справі №2-о-106/11, яким встановлено відповідні факти.
Представник відповідача та третьої особи проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що згідно ч. 3 ст. 15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
З огляду на відсутність у позивача необхідного терміну проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (менше чотирьох років), та відсутність необхідного пакету документів, а саме: довідки встановленого зразка (додаток 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.1997 №51), відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.
Представник третьої особи управління соціального захисту населення виконавчого комітету Канівської міської ради, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив.
Заслухавши пояснення та доводи осіб, які беруть участь у справі, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Комісія) із заявою встановлення статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи. До заяви додано, зокрема: довідку Канівської міської ради №114 від 06.02.2012 про проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю 163 дні; рішення Канівського міськрайонного суду від 28.12.2011 у справі №2-о-106/2011 про встановлення факту проживання ОСОБА_1 на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
15.06.2012 на засіданні Комісії прийнято рішення (протокол №4) про відмову у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного терміну проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю (а саме, немає довідки встановленого зразка з військової частини Макарівського району, де позивач проходив військову службу).
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2014, в адміністративній справі №2а/2370/3406/2012 визнано протиправними дії комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в частині відмови у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи; скасовано рішення комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, №4 від 15.06.2012 в частині відмови у наданні позивачу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи у зв'язку із відсутністю підстав - недостатній термін проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю; зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію розглянути питання щодо можливості видачі позивачу посвідчення особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, з врахуванням рішення Канівського міськрайонного суду від 28.12.2011.
Позивач повторно звернувся до Комісії із заявою про встановлення статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Рішенням комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 29.05.2014 (протокол засідання №4), на підставі судового рішення Київського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2014 скасовано рішення комісії від 15.06.2012 протокол №4 в частині відмови у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи; у зв'язку з непостійним терміном проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, відповідно до статей 11, 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відмовлено у наданні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи жителю м. Канева, 1961 року народження, ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796), особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно пункту 4 ч. 1 ст. 11 Закону №796, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Відповідно до пункту 4 ч. 1 ст. 14 Закону №796 встановлено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Частиною 3 ст. 15 Закону №796 визначено, що підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування (ч. 4 ст. 15 Закону №796).
Частина 1 статті 65 Закону №796 визначає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ч. 4 ст. 65 Закону №796, видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 (далі - Порядок) встановлено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Відповідно до п. 6 Порядку особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.
Згідно абзацу 2 п. 10 Порядку, видача посвідчень іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Абзацом 3 п. 10 Порядку передбачено, що посвідчення видаються особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток № 7).
Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення (абз. 19 п. 10 Порядку).
Судом встановлено, що рішенням Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 28.12.2011 у справі №2-о-106/2011 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання в м. Каневі, встановлено факт проживання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Макарів-1 Київської області в період 01.10.1986 по 15.05.1990; в м. Каневі Черкаської області в періоди з 25.08.1986 по 30.09.1986, з 30.12.1990 по 12.01.1991, з 06.04.1991 по 09.04.1991, з 01.07.1991 по 31.07.1991, з 30.12.1991 по 12.01.1992, з 25.04.1992 по 28.04.1992, з 24.03.1992 по 27.03.1992, з 01.07.1992 по 31.07.1992.
У вказаному судовому рішенні з'ясовано, зокрема, що починаючи з 01.10.1986 по 15.05.1990 ОСОБА_1 служив у військовій частині, яка розташована в м. Макарів-1 Київської області, що підтверджується довідкою №89, виданою 11.02.1992 військовою частиною № НОМЕР_1 . Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991, місто Макарів - 1 належить до населених пунктів, що віднесені до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Рішення Канівського міськрайонного суду від 28.12.2011 у справі №2-о-106/2011 набрало законної сили 07.01.2012.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відмовивши у наданні статусу особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи та оформленні відповідного посвідчення ОСОБА_1 , Комісія облдержадміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, діяли неправомірно без врахування всіх обставин справи та поданих документів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині відмови у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи у зв'язку з непостійним терміном проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, ОСОБА_1 , 1961 року народження, жителю м. Канева.
Скасувати рішення у формі протоколу комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №4 від 29.05.2014 в частині відмови у наданні статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи у зв'язку з непостійним терміном проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю, ОСОБА_1 , 1961 року народження, жителю м. Канева.
Зобов'язати комісію Черкаської обласної державної адміністрації з питань в видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи розглянути питання щодо можливості видачі ОСОБА_1 , 1961 року народження, жителю м. Канева, посвідчення особи потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 4, на підставі наданих документів, з врахуванням рішення Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 28.12.2011 у справі №2-о-106/2011.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.І. Орленко
Повний текст постанови виготовлений 20.02.2015.