13 лютого 2015 р. Справа № 804/408/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кучми К.С.
при секретарі - Летучій Г.І.
за участю:
представника позивача - Гайворонського О.Г.
представника відповідача - Проценко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Лакхімпром» до Запорізької митниці Міндоходів України про визнання протиправним та скасування рішення, -
У січні 2015 року позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що 02.12.2014 року Запорізькою митницею Міндоходів України було винесено рішення № КТ-112000003-0046-2014, згідно якого було визначено код товару, що імпортується, а саме суміш органічних речовин на основі аліфатичних вуглеводнів - «Лак алкідний просочувальний ПФ-052н» було класифіковано за кодом товарної номенклатури 2710192900, однак позивачем задекларовано зазначений товар за кодом 3208101098. Позивач вважає дії відповідача неправомірними, що призвело до додаткового нарахування акцизного збору, чим порушені права та охоронювані законом інтереси ТОВ «Лакхімпром» як імпортера товару. За таких обставин позивач, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог, просив суд: визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці Міністерства доходів і зборів України про визначення коду товару від 02.12.2014 року № КТ-112000003-0046-2014.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача пред'явлені позовні вимоги не визнала та зазначила, що з урахуванням результатів досліджень СЛЕД Міндоходів, роз'яснень наданих Департаментом адміністрування митних платежів та митно-тарифного регулювання ДФС України, Запорізькою митницею прийнято рішення про визначення коду товару від 02.12.2014 р. №КТ-112000003-0046-2014, яким товар «Лак алкідний просочувальний ПФ-053н» класифікований у товарній підкатегорії 2710192900 згідно УКТЗЕД, ставка мита 0%, ставка акцизного збору 182 євро за тону. З урахуванням вищевикладеного відповідач вважає, що рішення про визначення коду товарів від 02.12.2014 року № КТ-112009003-00-46-2014 законне та обґрунтоване, а тому його представник в судовому засіданні просила суд у задоволенні позову відмовити.Заслухавши пояснення представників сторін, що приймають участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 23 липня 2014 року між ТОВ «Лакхімпром» (Україна, м.Дніпропетровськ, вул.Глінки, 1, офіс 304) та ТОВ «Рлк імпекс», (Росія, м.Москва, Рязанський проспект, буд.32, корп.3, офіс 210) було укладено договір № 20, відповідно до якого продавець постачає, а покупець приймає та оплачує лакофарбову продукцію.
Згідно додаткової угоди № 03 від 05.08.2014 року та специфікацій № 1 від 03.10.2014 року, додаткової угоди № 04 від 11.08.2014 року та специфікації № 1 від 05.10.2014 року, додаткової угоди № 05 від 11.08.2014 року та специфікації № 1 від 27.10.2014 року, продавець продав, а покупець оплатив та прийняв товар - Лак алкідний пропиточний ПФ-053н. Також, ТОВ «Лакхімпром» декларував зазначений товар за кодом товарної номенклатури 3208101098.
Суд зазначає, що даний товар згідно ТУ 2311-014-59344679-2010 являє собою розчин алкідних пентафталевих смол вуайт-спіриті, модифікованих рослинною олією і каніфоллю або дистильованою таловою олією. Алкідна смола відноситься до синтетичних типів полімерів, розчинена у неводному середовищі. Алкідні смоли відносяться до складних поліефірів. Не містить наповнювачів та пігментів. Масова доля нелетких речовин становить 5%, летких речовин (розчинника уайт-спірита) 95%. Використовується в якості сполучного компонента при виготовленні сумішей для просочення і декоративної обробки деревини. Не в аерозольній упаковці. Наповнювачі та пігменти відсутні. Не містить прекурсорів.
У відповідності до статті 40 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари і транспортні засоби, що переміщуються через митний кордон України. Митний контроль передбачає проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи. Обсяг таких процедур та порядок їх застосування визначаються відповідно до цього Кодексу, інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Відповідно до ст.42 МК України під час проведення митного контролю митні органи самостійно визначають форму та обсяг контролю, достатні для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку, контроль за дотриманням яких покладено на митні органи.
Згідно ч.1 ст.69 МК України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТЗЕД. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
В силу статей 311-313 МК України Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. Ведення УКТЗЕД передбачає, зокрема розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення однакового тлумачення і застосування УКТЗЕД. Ведення УКТЗЕД здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади в галузі митної справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Митні органи класифікують товари, тобто відносять товари до класифікаційних групувань, зазначених в УКТЗЕД. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковим для підприємств і громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 року № 1863 затверджено Порядок ведення УКТЗЕД. У пункті 4 даного Порядку визначено, що Держмитслужба визначає процедуру та встановлює форму рішення щодо класифікації товарів в УКТЗЕД.
Суд зауважує, що класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами УКТЗЕД, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України» з урахуванням Основних Правил інтерпретації класифікації товарів (далі - Правила), відповідних приміток до розділів та груп, текстового опису товарних позицій, та тих характеристик товару, які є визначальними для класифікації.
При класифікації товарів також використовуються Пояснення до УКТЗЕД, затверджені наказом Держмитслужби України від 30.12.2010 року № 1561.
Якщо для вирішення питання класифікації товару виникає потреба в спеціальних знаннях з різних галузей науки, техніки, мистецтвознавства тощо або у використанні спеціального обладнання і техніки, то митний орган/митний пост може звернутися до митної лабораторії або лабораторії іншої установи (організації) для проведення його досліджень (аналізів, експертизи), що передбачено п.1 розділу III Порядку роботи відділу митної вартості та класифікації товарів регіональної митниці, митниці при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затвердженого наказом Держмитслужби України від 07.08.2007 року № 667.
В судовому засіданні встановлено, що при оформленні вантажної митної декларації від 04.11.2014 року № 112050000/2014/024227, інспектором Запорізької митниці був складений запит до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів.
Відповідно до висновку Управління експертиз та досліджень хімічної та промислової продукції № 142000904-0260 від 17.11.2014 року було ідентифіковано товар: «...розчин алкідної смоли в органічному розчиннику - аліфатичні вуглеводні. Вміст легких сполук в пробі становить 93,95+/-0,14 мас.%. Також п.9.3. Результати дослідження висновку встановлено, що при термічному висушуванні (тонка плівка проби на предметному склі при 140 градусів Цельсія) та подальшому охолодженні проба утворює тверду прозору суцільну плівку». Відповідно до рішення Запорізької митниці Міндоходів України від 02.12.2014 року №КТ-112000003-0046-2014, код товару, що імпортується - «Лак алкідний просочувальний ПФ-052н», було кваліфіковано за кодом товарної номенклатури № 2710192900.
В подальшому, на підставі зазначеного рішення, Дніпропетровською митницею Міндоходів було складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за №112050000/2014/00765.
Відповідно до Закону України «Про митний тариф України», групи 32 примітки 4 зазначено, що до товарної позиції 3208 включаються розчини (крім колодію), що складаються з будь-яких продуктів товарних позицій 3901-3913, в органічних летких розчинниках, коли частка розчинника перевищує 50 мас.% розчину. Відповідно до пояснень до товарної позиції 3208, пункт С зазначено, що до цієї товарної позиції, згідно з Приміткою 4 до цієї групи включаються розчини (крім колоїдів) такого складу: один або кілька продуктів, що включаються до товарних позицій 3901-3913, і будь які розчинні інгредієнти, необхідні для виробництва цих продуктів, такі як прискорювачі, сповільнювачі, зшивальні агенти (включаючи, отже, розчинні інгредієнти, таки як барвники, і розчинні інгредієнти, такі як наповнювачі чи пігменти, а також усі продукти, що могли б ввійти до цих товарних позицій за умовами інших положень УКТЗЕД) у летких органічних розчинниках, якщо маса розчинника більше 50% від маси розчину. Термін «леткі органічні розчинники» означає також розчинники з відносно високою точкою кипіння, наприклад, скипидар.
Тобто, оскільки смола алкідна, яка входить до складу товару відноситься до групи 3907 УКТЗЕД, та розчинена у леткому органічному розчиннику, підпадає під опис примітки 4 групи 32 та поясненню до товарної позиції 3208 пункт С.
Крім того, згідно пункту С пояснень до товарної позиції 2710 Закону України «Про митний тариф України», до цієї товарної позиції включаються продукти, описані в пунктах (А) і (В), до яких додані різні речовини для того, щоб ці продукти стали придатними для використання у визначених цілях за умови, що вони містять 70 % мас або більше нафтопродуктів, у тому числі одержаних з бітумінозних матеріалів, які є основними складовими частинами, та якщо вони не включені в більш конкретну товарну позицію УКТЗЕД.
Судом також встановлено, що згідно технічної інформації виробника товару, даний продукт призначений для виготовлення лакофарбових матеріалів, призначених для уповільнення природних процесів старіння і руйнування деревини при обробці дерев'яних виробів і конструкцій зовні і всередині приміщень. Склад алкідний адгезійний напівфабрикатний порозаповнюючий розроблений спеціально для виробництва захисних просочень по дереву, адгезійних складів, що наносяться на підготовлену поверхню для подальшого покриття лакофарбовими матеріалами. Наявний у складі полімер алкидна смола забезпечує плівкоутворення і виступає в якості зв'язуючої речовини при виготовленні ЛФМ, що утворюють нижні шари в комплексних системах лакофарбових покриттів, що забезпечують зчеплення лакофарбового покриття з поверхнею як всередині, так і зовні приміщень.
Оскільки суміш органічних розчинників містять 70 мас.% або більше нафтопродуктів, а алкідна смола є основною складовою частиною та включена в більш конкретну товарну позицію УКТЗЕД (3907), суд приходить до висновку, що товар «Лак напівфабрикатний алкідний ГФ-012W» повинен бути класифікований за кодом 3208101098.
Також, висновком спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Міндоходів було підтверджено хімічний склад товару, заявленого у вищезгаданій тимчасовій ВМД №112050000/2014/024227 від 04.11.2014 року. Тому, відповідачем не доведено правомірність віднесення товару до коду класифікації 2710192900.
В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд вважає за можливе визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці Міністерства доходів і зборів України про визначення коду товару від 02.12.2014 року № КТ-112000003-0046-2014 з викладених вище підстав.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці Міністерства доходів і зборів України про визначення коду товару від 02.12.2014 року № КТ-112000003-0046-2014.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 18 лютого 2015 року
Суддя Кучма К.С.