вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
01.06.09
Справа №2а-287/09/7/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В. , при секретарі Силантьєвої О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим
до Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у сумі 5545,66грн.
за участю:
від позивача - не з'явився
відповідач - не з'явився
Суть спору: позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 5545,66грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не виконуються встановлені податковим законодавством обов'язки щодо сплати орендної плати за землю, єдиного податку з фізичних осіб, збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, а також штрафних санкцій застосованих до відповідача в наслідок порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечення на позов до суду не надав, про час та день його проведення був повідомлений належним чином.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ч.6 ст. 71 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
Відповідач зареєстрований розпорядженням Ленінської районної державної адміністрації АР Крим як фізична особа - підприємець ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 (а.с.7).
Відповідач взятий на облік платника податків у Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим, про що свідчить довідка від 10.01.07р. (а.с.9).
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників встановлені Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. №1251-ХХІІ (Далі Закон № 1251).
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181 - ІІІ (Далі Закон №2181).
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Пунктом 3 частиною 1 статті 9 Закону України №2151 встановлено, що платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом строки.
Згідно до п. 5.3.1. ст. 5 Закону України №2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач самостійно узгодив податкове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 1048,56грн., що підтверджується поданою ним до Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим податковою декларацією з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (а.с.10).
Відповідно до матеріалів справи, заборгованість відповідача з орендної плати за землю становить 638,00грн., з яких 3,65грн. - пеня (а.с.32).
Відповідачем надавалися до Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим звіти про суму нарахованого збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства (а.с.70-73).
За таких підстав, відповідачем самостійно узгоджене податкове зобов'язання із збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства.
Відповідно до матеріалів справи (а.с.36) заборгованість відповідача зі сплати збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства становить 76,50грн., з яких 0,30грн. - пеня.
Пунктом 5.4.1. ст. 5 Закону України №2181 встановлює, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 1.3 ст. 1 Закону № 2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Таким чином, відповідач має непогашений борг перед бюджетом з орендної плати за землю та збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства та позовні вимоги, в частині стягнення вказаної заборгованості, підлягають задоволенню.
Відповідно до свідоцтва серії Е №923382 отриманого відповідачем 20.12.07р. (а.с.12), відповідач перейшов на спрощену систему оподаткування за єдиним податком.
Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» від 03.07.1998р. №727/98 (Далі Указ №727/98) врегульовані правовідносини пов'язані з застосуванням спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства.
Відповідно до п.2 Указу №727/98 суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійного обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Згідно до абзацу 6 п.2 Указу №727/98 суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Пункт 5 Указу №727/98 передбачає, що суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплату сум єдиного податку згідно з законодавством України.
Таким чином, відповідач обравши спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, зобов'язаний сплачувати єдиний податок у встановленому розмірі та у встановлений строк.
Відповідно до особового рахунку (а.с.35) відповідач має заборгованість перед бюджетом зі сплати єдиного податку на суму 817,50грн., з яких 9,42грн. - пеня.
При цьому, вимоги позивача про стягнення пені в розмірі 9,42грн. за порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України №2181 пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Пунктом 1.3 статті 1 Закону №2181 встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з п.п.16.1.1 п.6.1 статті 16 Закону №2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, а відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону №2181 нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Правовідносини пов'язані із сплатою сум єдиного податку визначені Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», який не встановлює порядок узгодження таких сум.
Сума зобов'язання по сплаті єдиного податку відповідачем не узгоджувалась в силу норм Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», тому пеня, передбачена статтею 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», нарахуванню не підлягає.
Крім того, слід зазначити, що у преамбулі Закону України №2181 зазначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до положень п. 1.2 ст.1 Закону України №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
З вказаної норми вбачається, що порядок та строки сплати коштів має бути визначені Законом №2181 або іншими законами України.
Враховуючи положення ст.ст. 91-94 Конституції України, під терміном Закон слід розуміти нормативно-правовий акт, що ухвалюється Верховною Радою України, який регулює найбільш важливі суспiльнi відносини шляхом встановлення статусу, загальнообов'язкових правил поведінки суб'єктів таких відносин та відповідальності за порушення зазначених правил.
Відповідно до ч.3 ст. 106 Конституції України Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України.
Таким чином, Укази Президента України, видані в межах його повноважень є підзаконними нормативно - правовими актами, виданими на підставі та на виконання закону і не є тотожними терміну Закон.
Враховуючи викладене, спеціальний порядок нарахування, оскарження нарахування, процедура сплати та примусового стягнення, що встановлені Законом України №2181 може застосовуватися лише щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), сплата яких передбачена Законами з питань оподаткування, тобто він не може регулювати питання стягнення єдиного податку, який визначений Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» від 03.07.1998р. №727/98.
За таких саме підстав Закон України №2181 не може застосовуватися щодо нарахування та стягнення пені за затримку сплати єдиного податку, в зв'язку з чим сума пені у сумі 9,42грн. не підлягає стягненню.
Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» також не передбачено нарахування пені за несвоєчасну сплату заборгованості з єдиного податку.
Таким чином, позовні вимоги у частині стягнення з відповідача заборгованості з єдиного податку підлягають задоволенню у сумі 808,08грн.
Відповідно до акту перевірки №01190012/2303 від 01.02.08р. (а.с.20-22) з контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єкта підприємницької діяльності в магазині «ІНФОРМАЦІЯ_1», що належить відповідачу, було встановлено порушення п. 1, 2, 6, 9, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст. ст. 3,7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» та ст. 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі акту перевірки №01190012/2303 від 01.02.08р. позивачем, за порушення відповідачем положень Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000312303 від 03.03.08р. на суму 10,66грн. (а.с.24). За порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" прийняте рішення про застосування штрафних санкцій №0000332303 від 03.03.09р. на суму 2303,00грн. (а.с.25). За порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» прийняте рішення №0000322303 від 03.03.08р. (а.с.26-27) на суму 1700,00грн.
Вказані рішення були отримані відповідачем 03.03.08р., про що свідчить його підпис в отриманні (а.с.24, 25, 27).
Відповідно до пунктів 1, 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до положень ст.22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ч. 1 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачена відповідальність за порушення цього Закону.
Згідно до положень частин 3,4,5,6 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зазначені у цієї статті штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством; Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України; У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду; Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 9 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» контроль за дотриманням вимог цього Закону здійснюється державними податковими органами та органами Міністерства внутрішніх справ України; Суми штрафів, що стягуються державним податковим органом, підлягають перерахуванню до бюджету місцевого самоврядування (місцевого бюджету) за місцем плати за торговий патент.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» встановлено, що штрафи, передбачені цією статтею, підлягають сплаті порушником у п'ятиденний термін відповідно до законодавства.
Відповідачем у порядку передбаченому ст. 71 КАС України не надані докази оскарження рішень про застосування штрафних санкцій або сплати вказаної заборгованості.
За таких підстав, відповідач має непогашену заборгованість по застосованим до нього штрафним санкціям: за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 2303,00грн.; За порушення Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» на суму 10,66грн.; За порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» на суму 1700,00грн.
Вказані суми підлягають стягненню з відповідача.
Пунктом 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку і розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ч. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1(АДРЕСА_1; АДРЕСА_2, код ЄДРФО НОМЕР_1) заборгованість у сумі 5536,24грн., у тому числі:
- 638,00грн. заборгованості по орендній платі за землю (на користь місцевого бюджету Завітненської сільської Ради, код бюджетної класифікації 13050500, р/р 33211813700175 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 24043215);
- 808,08грн. заборгованості з єдиного податку (на користь місцевого бюджету Завітненської сільської Ради, код бюджетної класифікації 16050200, р/р 34215379700175 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 24043215);
- 76,50грн. заборгованості по збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства (на користь державного бюджету Ленінського району, код бюджетної класифікації 16060100, р/р 31213233700164 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 24043215);
- 2313,66грн. заборгованість по штрафним санкціям (в дохід Державного бюджету Ленінського району, код бюджетної класифікації 21080900, р/р 31115104700164 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 24043215);
- 1700,00грн. заборгованість по штрафним санкціям (в дохід Державного бюджету Ленінського району, код бюджетної класифікації 21081100, р/р 31113106700164 в УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 24043215).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Маргарітов М.В.