вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.07.09Справа №2а-4482/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубиніній А.В., за участю
представника прокуратури - Сокол О.В., посвідчення № 08089,
представника позивача - Басманової Олександри Сергіївни, довіреність № 08/01-12/3120 від 05.08.08 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Прокурора Красногвардійського району АР Крим в інтересах держави в особі
Красногвардійського районного управління юстиції АР Крим до
Громадської організації «Злагода»
про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з позовом Прокурор Красногвардійського району АР Крим в інтересах держави в особі Красногвардійського районного управління юстиції АР Крим до Громадської організації «Злагода» про припинення юридичної особи - громадської організації «Злагода».
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.03.09 року позовна заява була залишена без руху, оскільки до неї в порушення ст.. 106 КАС України не було додано необхідних документів.
23 червня 2009 року до суду надійшла уточнена позовна заява, до якої були додані необхідні документи, та позивач просив суд винести рішення про примусовий розпуск (ліквідацію) громадської організації «Злагода».
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.04.09 року було відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.04.09 року закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник прокуратури уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що Громадська організація «Злагода» фактично припинила своє існування, оскільки керівник ОСОБА_1 просить Красногвардійське районне управління юстиції виключити Громадську організацію «Злагода» з державного реєстру, а тому представник прокуратури просив суд винести рішення про примусовий розпуск (ліквідацію) організації.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та по суті справи пояснила наступне. Незважаючи на неодноразові звернення та попередження, інформацію про здійснення статутної діяльності Громадською організацією «Злагода» надано не було, організація не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах, не вносить платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України “Про об'єднання громадян” і заподіює шкоду інтересам держави, незважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації, також організація не проводить засідання та переобрання статутних органів. З огляду на наведені факти, зазначає представник позивача, є правові підстави для задоволення позовних вимог прокурора Красногвардійського району АР Крим в інтересах Красногвардійського районного управління юстиції стосовно ліквідації Громадської організації «Злагода», а тому вона просила суд задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином через ЗМІ, про причини неявки суд не повідомлений.
В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представників прокуратури та позивача, дослідивши в судовому засіданні всі матеріали справи, оцінив наявні доказі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з Положенням про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2007 року № 47/5 Районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні управління юстиції (далі - управління юстиції) є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст). Управління юстиції підпорядковуються Мін'юсту та безпосередньо Головному управлінню юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головним управлінням юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі.
Відповідно до абзацу десятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є легалізація місцевих громадських організацій, місцевих осередків всеукраїнських та міжнародних громадських організацій (крім місцевих громадських організацій та місцевих осередків всеукраїнських і міжнародних громадських організацій, легалізація яких віднесена до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад), реєстрація (державна реєстрація) місцевих благодійних організацій, інших юридичних осіб та статутів юридичних осіб у випадках та в порядку, установлених законодавством.
За таких обставин Красногвардійське районне управління юстиції Міністерства юстиції України відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України є суб'єктом владних повноважень як орган державної влади.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про об'єднання громадян” від 16.06.1992 року і постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993р. № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації об'єднань громадян” на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій відповідно до п. 4 ст.17 має право звертатися з позовами до адміністративного суду.
Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про об'єднання громадян” визначено, що об'єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) яких згідно до ст. 14 Закону України “Про об'єднання громадян” є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації об'єднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Громадська організація «Злагода» є юридичною особою, зареєстрована у якості місцевої громадської організації Красногвардійською районною державною адміністрацією АР Крим 05.07.1999 року за № 26.
Юридична адреса організації - 97000, АР Крим, смт. Красногвардійське, вул.. Леніна, 4.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про об'єднання громадян” органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.
Так, перевіркою Красногвардійського районного управління юстиції статутної діяльності організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах Громадська організація «Злагода» не знаходиться, у зв'язку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 22.01.2007 року.
Повторно відсутність даної організації за юридичною адресою встановлено спеціалістом 1 категорії Красногвардійського районного відділу юстиції АР Крим та зафіксовано у акті від 25 лютого 2008 року.
Також відсутність даної організації за юридичною адресою було встановлено в акті від 27 квітня 2008 року, складеному спеціалістом 1 категорії Красногвардійського районного відділу юстиції АР Крим та помічником Прокурора Красногвардійського району АР Крим, а також в акті від 05 серпня 2008 року, складеному головним спеціалістом Красногвардійського районного управління юстиції та помічником Прокурора Красногвардійського району АР Крим.
Згідно Статуту Громадської організації «Злагода», зареєстрованого Красногвардійською районною державною адміністрацією 05.07.1999 року, основною метою об'єднання є навчально - виховна та загальноосвітня діяльність, підвищення інтелектуального потенціалу населення.
Згідно зі ст. 13 Закону України “Про об'єднання громадян” інформація стосовно місцезнаходження організації є невід'ємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого Закону зміни та доповнення до статуту підлягають обов'язковій реєстрації.
Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту у зв'язку зі зміною місцезнаходження організації Громадською організацією «Злагода» до органу реєстрації не надавались.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України “Про об'єднання громадян” та статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” в частині обов'язкової реєстрації змін у статутних документах.
Відповідно до одержаного Красногвардійським районним управлінням юстиції заяви від керівника Громадської організації «Злагода» Смородникової Г.В. судом вбачається, що Громадська організація «Злагода» фактично припинила своє існування, оскільки керівник ОСОБА_1 просить Красногвардійське районне управління юстиції виключити Громадську організацію «Злагода» з державного реєстру.
Однак з моменту реєстрації організації до Красногвардійського районного управління юстиції документи про саморозпуск Громадської організації «Злагода» не надавались. За такі порушення об'єднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону “Про об'єднання громадян” у тому числі в виді попередження і примусового розпуску (ліквідації).
Згідно ст. 29 Закону “Про об'єднання громадян” якщо об'єднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.
За таких обставин Красногвардійським районним управлінням юстиції на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України “Про об'єднання громадян” винесено попередження № 01/5-14/44 від 24.01.2007 року, у якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.
Незважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.
Красногвардійським районним управлінням юстиції 27.02.2008 року за № 01/5-11/116 вдруге було направлено Попередження на адреси членів Громадської організації «Злагода», але і на цей раз інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було. Також необхідна інформація про здійснення статутної діяльності не була надана і за попередженням від 11.08.2008 року за вих. № 01/5-11/369 та від 27.04.2009 року № 01/5-11/243.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” Громадська організація «Злагода» є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але відповідно ч.1 ст.26 Закону України “Про об'єднання громадян” об'єднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Однак згідно даних, наданих Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі АР Крим, Громадська організація «Злагода» знята з податкового обліку 29.11.2004 року, заборгованості немає, особові рахунки закриті (лист від 28.04.09 року № 592/29-0).
За даними Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі АР Крим Громадська організація «Злагода» зареєстрована в якості платника страхових внесків, станом на 28.04.2009 року заборгованості немає (лист від 28.04.2009 року № 3028/1901.05).
Відповідно до листа Головного управління статистики в АР Крим у ЄДРПОУ значиться неурядова громадська організація «Злагода», ідентифікаційний код 25739278, юридична адреса - 97000, АР Крим, смт. Красногвардійське, вул.. Леніна, 4 (лист від 29.04.2009 року № 48-123/22).
За таких обставин суд приходить до висновку що Громадська організація «Злагода» не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах, не вносить платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням ст.ст. 24, 26 Закону України “Про об'єднання громадян” і заподіює шкоду інтересам держави, незважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Громадська організація «Злагода» не надала суду доказів виконання попередження Красногвардійського районного управління юстиції та усунення порушень законодавства.
Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України «Про об'єднання громадян» примусовий розпуск (ліквідація) об'єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Громадська організація «Злагода» після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, порушуючи тим самим статтю 25 Закону України “Про об'єднання громадян”. Тому має місце законна підстава для примусового розпуску (ліквідації) громадської організації.
Тому за таких обставин є правові підстави для задоволення уточнених позовних вимог прокурора Красногвардійського району АР Крим в інтересах Красногвардійського районного управління юстиції стосовно ліквідації Громадської організації «Злагода», так як вони підтверджені матеріалами справи та засновані на нормах чинного законодавства.
Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про об'єднання громадян”, про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 16 липня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанова була складена 21 липня 2009 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
1. Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Примусово розпустити (ліквідувати) неурядову громадську організацію «Злагода» (97000, АР Крим, смт. Красногвардійське, вул.. Леніна, 4, ідентифікаційний номер 25739278), зареєстровану Красногвардійською районною державною адміністрацією АР Крим 05.07.1999 року за номером 26.
3. Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
4. Зобов'язати Красногвардійське районне управління юстиції протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію неурядової громадської організації «Злагода»у засобах масової інформації.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складення у повному обсязі, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення у повному обсязі постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Трещова О.Р.