вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
30.07.09Справа №2а-4333/09/5/0170
13:04
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В. , суддів Трещової О.Р., Латиніна Ю.А.
при секретарі Джигіль В.Є. розглянувши за участю представника позивача Лавреньової Т.А. - юрисконсульт, дов. № 03/106 від 22.01.09р. представника відповідача - Євсікової О.В. - держ. податк. інсп, дов. № 2017/4226 від 04.12.08р.
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Риболовецький колгосп "Жемчужина моря"
до Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
Обставини справи: Риболовецький колгосп «Жемчужина моря» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобов'язання ДПІ у м. Керчі АР Крим здійснити реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування по ПДВ з 01.01.09р. та видати позивачу свідоцтва про реєстрацію останнього як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ з 01.01.09р.
Позовні вимоги грунтуються на положенням Закону України «Про податок на додану вартість» та мотивовані тим, що Риболовецькому колгоспу «Жемчужина моря» безпідставно відмовлено у реєстрації його як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ з 01.01.09р. з підстав невідповідного стану платника, стан 4-збуджено справу про банкрутство.
Ухвалою від 26.05.09р. Окружний адміністративний суд АР Крим допустив заміну первинного відповідача - ДПІ у м. Керчі АР Крим належним відповідачем ДПА України в частині позовних вимог про зобов'язання здійснити реєстрацію позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування по ПДВ з 01.01.09р., оскільки відповідно до п. 17 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.09.08р. № 560 формування та ведення Реєстру здійснює Державна податкова адміністрація України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.07.09р. адміністративний позов в частині позовних вимог до ДПІ у м. Керчі АР Крим залишено без розгляду, у зв'язку з відкликанням позивачем позовної заяви в цій частині.
Відповідач - ДПА України проти позову також заперечує та у своєму запереченні на позов зазначило, що позивачу відмовлено у реєстрації суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ з причин - невідповідний стан платника (стан №4 - порушено провадження у справі про банкрутство).
Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд -
28.06.1994р. Риболовецький колгосп «Жемчужина моря» зареєстрований Виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим як юридична особа, про що видане відповідне Свідоцтво (а.с. 11).
Відповідно до п. 1.8 Статуту Риболовецького колгосп «Жемчужина моря» основна мета діяльності - отримання прибутку через виробництво товарної продукції рибного і сільського господарства, рибальства і рибництво та інших видів діяльності, які не заборонені законодавством України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач зареєстрований як платник податку на додану вартість, про що видане Свідоцтво № 00323928 НВ № 358677 від 25.07.1997р. (а.с.12).
20.01.2009р. позивач звернувся до ДПІ у м. Керчі АР Крим із заявою вх. № 1538/10 про реєстрацію його як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Листом від 26.01.09р. вих. № 1054/15-2/10 ДПІ у м. Керчі АР Крим запропонувала позивачу надати нову заяву за формою № 1-РС після оприлюднення КМУ переліку видів діяльності, на які поширюється норми п.п. 8.15.6 ст. 8 Закону України «Про податок на додану вартість» та зазначила, що прийом заяв про реєстрацію сільськогосподарських підприємств як суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість органами державної податкової служби від сільськогосподарських підприємств згідно листу ДПА України від 24.01.09р. № 1245/7/29-1017 продовжено до 30.01.09р. включно (а.с.19).
30.01.09р. позивач знов звернувся до ДПІ у м. Керчі АР Крим із заявою по формі № 1-РС про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.01.09р. вх. № 2150/10 (а.с.14-16).
23.02.09р. ДПІ у м. Керчі АР Крим листом вих. № 2092/10/15-2 повідомила позивача про те, що відповідно до п. 9.1 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість» (із змінами та доповненнями) Центральний орган (Державна податкова адміністрація України) веде реєстр платників ПДВ. Після обробки реєстраційної заяви позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ, отримана відмова ДПА України у реєстрації останнього у якості суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ з причини - не відповідний стан платника (стан 4 - порушення справи про банкрутство)(а.с.20).
Дослідивши подані сторонами докази, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 8-1.1 ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі Закон про ПДВ) передбачено, що резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства' та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті, відповідно до якої сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно, може обрати спеціальний режим оподаткування.
Відповідно до п. 8-1.16.6 Закону про ПДВ, який діяв на момент подачі заяви про реєстрацію, було передбачено, що виходячи з норм цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію".
Наказом Державної податкової адміністрації України від 1 березня 2000 року № 79 затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі Положення).
Пункт 28 зазначеного Положення передбачає, що орган державної податкової служби відмовляє сільськогосподарському підприємству у реєстрації його як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, якщо такий платник податків, зокрема, має ознаки чи обставини, які є підставою для анулювання реєстрації та визначені пунктом 25 цього Положення або при яких підлягає анулюванню Спеціальне свідоцтво згідно з пунктами 8-1.11, 8-1.12 статті 8-1 Закону (пункти 29. 33 цього Положення).
В свою чергу, відповідно до п.п. «б» п. 25 Положення реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону, якщо ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання).
Як вбачається з матеріалів справи, дійсно ухвалою Господарського суду АР Крим від 04.09.08р. у справі № 2-19/9109-2008 відносно позивача порушено провадження у справі про банкрутство (а.с.25).
Під час розгляду справи Окружним адміністративним судом АР Крим зроблено запит до Господарського суду АР Крим із вимогою надати відомості про розгляд справи про банкрутство 2-19/9109-2008.
Відповідно до відповіді Господарського суду АР Крим від 06.05.09р. вих. 2/20-871 боржник подав апеляційну скаргу до Севастопольського апеляційного господарського суду на ухвалу від 04.09.08р. про порушення справи про банкрутство та на теперішній час справа № 2-19/9101-2008 знаходиться у Севастопольському апеляційного господарському суді.
Таким чином, на даний момент відсутнє рішення суду про визнання Риболовецького колгоспу «Жемчужина моря» банкрутом, ліквідаційна комісія не утворена, що свідчить про відсутність правових підстав для відмови у реєстрації позивача як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ з 01.01.09р. передбачених п.п. «б» п. 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Тобто відповідач зобов'язаний діяти в межах повноважень, у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України на підставі вищезазначених та інших норм права та не порушувати прав позивача.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
В ході судового засідання, яке відбулось 30.07.09р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 31.07.09р.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державну податкову адміністрацію України (04655 МПС, м. Київ-53, Львівська пл. 8) здійснити реєстрацію Риболовецького колгоспу «Жемчужина моря» (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Зябрєва-3) як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з 01.01.09р.
Стягнути з Держаного бюджету України на користь Риболовецького колгоспу «Жемчужина моря» (98300, АР Крим, м. Керч, вул. Зябрєва-3) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3,40грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя Сидоренко Д.В.
Судді Трещова О.Р.
Латинін Ю.А.
Суддя Сидоренко Д.В.