Постанова від 15.04.2009 по справі 2а-3929/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2009 р. справа № 2а-3929/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Ісаєнко Ю.А.

при секретарі Хріпуновій С.Ю.

за участю

представників позивача Бабешко І.О., Бабешко О.А.,

представника відповідача Наумової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Олександрівського професійного аграрного ліцею до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Олександрівський професійний аграрний ліцей звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову посилається на те, що 19 січня 2009 року Олександрівським професійним аграрним ліцеєм була подана заява про реєстрацію сільсьгосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (вх..№10/10 від 19.01.2009р.). 11 лютого 2009 року Олександрівським відділенням Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції була надана відмова в реєстрації Олександрівського професійного аграрного ліцею як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, оскільки: ліцей не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства та є особою, яка не може бути зареєстрована як суб'єкт спеціального режиму оподаткування та на яку не поширюється норма визначена статтею 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість; Олександрівський професійний аграрний ліцей перебуває на податковому обліку як бюджетна установа та не є прибутковою установою; згідно листа ДПА України від 28.01.2003 року №1399/7/15-3317, норми п.11.21. та 11.29. ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» не поширюються на навчальні господарства. 19 лютого 2009 року Олександрівським професійним аграрним ліцеєм була подана скарга на відмову в реєстрації як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість на ім'я начальника Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції станом на 25 березня 2009 року відповіді Олександрівський професійний аграрний ліцей не отримав, та попередньо на прийомі була отримана усна відмова.

Вважаючи , що відмова в реєстрації Олександрівського професійного аграрного ліцею як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість з вищезазначених підстав є необґрунтованою, тому звернулись до суду з позовом про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії. Просив суд скасувати рішення про відмову Олександрівського відділення Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції в реєстрації Олександрівського професійного аграрного ліцею як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та зобов'язання Олександрівського відділення Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції зареєструвати Олександрівський професійний аграрний ліцей як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та видати свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №2-РС.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позов, просили його задовольнити. В обґрунтування підстав звернення з цим позовом до суду пояснили наступне, що ліцей зареєстрований як бюджетна установа та є неприбутковою установою , що не обмежує його право на спеціальне оподаткування податком на додану вартість , оскільки відповідно до ст. 61 Закону України «Про освіту» фінансування державних навчальних закладів може здійснюватися не лише за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств та організацій, ай додаткових джерел фінансування, якими є у тому числі й дохід від реалізації продукції навчальних господарств(п.4ст.61 ЗУ «Про освіту», ст.51 ЗУ «Про професійно-технічну освіту»). Кошти, одержані професійно-технічним навчальним закладом за рахунок додаткових джерел, використовуються ним на діяльність передбачену статутом. Окрім цього відсутність валових доходів у Олександрівського професійного аграрного ліцею, через статус неприбуткової установи, відповідно до принципів побудови та призначення системи оподаткування: рівність, недопущення проявів податкової дискримінації, забезпечення однакового підходу до суб'єктів господарювання при визначені обов'язків щодо сплати податків та зборів, не є підставою для обмеження його права на спеціальне оподаткування на додану вартість.

Представник відповідача позов не визнав, надав суду письмові пояснення в яких посилався на те, що відповідно до вимог п.8.1 ст.8-1 Закону України «Про податок на додану вартість» , спеціальний режим оподаткування може обрати сільськогосподарське підприємство - резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства. Згідно ст.42 Господарського кодексу «підприємництво» - самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, здійснювана суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Олександрівський професійний аграрний ліцей на податковому обліку у Олександрівському відділенні Добропільської ОДПІ зареєстрований як бюджетна установа, тобто орган, установа чи організація, визначена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної республіки Крим чи органами місцевого самоврядування , яка повністю утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів. Бюджетної установи є неприбутковими, тобто діяльність бюджетних установ не є підприємницькою та не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів. Згідно п.8-1.6 ст.8-1 вищезазначеного Закону сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно. Основною діяльністю Олександрівського професійного аграрного ліцею є надання теоретичних знань та практичних навичок, підготовка фахівців до праці в конкретній галузі, тобто надання послуг освіти. Згідно Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість» затвердженого Наказом ДПА України від 01.03.2000 №79 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 року за №208/4429, відповідно до пункту 28, Олександрівський професійний аграрний ліцей не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства, та є особою яка не може бути зареєстрована як суб'єкт спеціального сільськогосподарського режиму оподаткування та на яку поширюються норми статті 8-1 Закону України «Про ПДВ». Згідно п. 17 листа ДПА України від 28.01.2003 №1399/7/15-3317 «Про поширення дії норми п.11.21 та п.11.29 ст.11 ЗУ «Про податок на додану вартість» на навчальні господарства», для зазначених вище норм вказаного Закону на навчальні господарства (наприклад, державний аграрний технікум) не поширюється, оскільки вони не є переробними підприємствами або сільськогосподарськими товаровиробниками, як цього вимагають норми п.11.21 та п.11.29 ст. ЗУ «Про ПДВ». Відповідно до Державного класифікатора видів економічної діяльності, затвердженого наказом Державного комітету по стандартизації, методології та сертифікації від 22.10.96р. №4441, до галузі сільського господарства віднесено такі види діяльності, як рослинництво, тваринництво, вирощування культур у поєднанні з тваринництвом (змішане сільське господарство), надання послуг у галузях рослинництва і тваринництва - коди груп і класів видів діяльності з 01.1 по 01.4 включно. Олександрівський професійний аграрний ліцей зареєстровано на податковому обліку в Олександрівському відділенні Добропільської ОДПІ як бюджетну установу, що є неприбутковою установою з ознакою 0002 від 22.07.1998року. Олександрійський професійний аграрний ліцей 21.07.2008 року отримав свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість у Олександрівсткому відділенні Добропільської ОДПІ і тому 30.01.2009 року надав заяву про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. ДПА України 10.02.2009 року в електронному вигляді відмовила надати свідоцтво даному платнику про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму - відмовила. Керівнику Олександрівського професійного аграрного ліцею було надано письмову відповідь про те, що згідно Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість» затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 №79 відповідно до пункту 28, Олександрівський професійний аграрний ліцей не підпадає під визначення сільськогосподарського підприємства як суб'єкт спеціального сільськогосподарського режиму оподаткування та на яку не поширюються норми статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість». Просив суд відмовити у задоволенні позову як безпідставному.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №531119 Олександрівською районною державною адміністрацією 11 листопада 2003 року зареєстровано юридичну особу Олександрівський професійний аграрний ліцей, який розташовано за юридичною адресою: 84000, Донецька область, Олександрівський район, смт. Олександрівка, вул. І.Франка, 3, код ЄДРПОУ 02542455./а.с.7/.

Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 30.01.2009 №356 Олександрівський професійний аграрний ліцей перебуває на податковому обліку Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції /а.с.63/.

Згідно п.п «б» п.1.2 Статуту Олександрівського професійного аграрного ліцею затвердженого Міністерством освіти і науки України, одним з основних напрямків діяльності ліцею є: навчально-виробнича, навчально-виховна, навчально-методична, фінансово-господарська та навчально-комерційна діяльність./а.с.9/.

Відповідно до довідки Відділу статистики в Олександрівському районі Головного управління статистики у Донецькій області за №02-19/50 одними з видів діяльності Олександрівського професійного аграрного ліцею за КВЕД є: 01.30.0 Змішане сільське господарство , 01.11.0 вирощування зернових та технічних культур, 01.12.0 овочівництво , декоративне садівництво та вирощування продукції розсадників, 01.21.0 розведення великої рогатої худоби /а.с.20/.

19 січня 2009 року Олександрівським професійним аграрним ліцеєм до Олександрівського відділення Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції було надано заяву про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість /а.с.21/.

Відповідно довідки №02-19/50 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та заяви про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість Олександрівський професійний аграрний ліцей займається діяльністю з виробництва та реалізації сільськогосподарської продукції у тому числі - тобто є сільськогосподарським підприємством, та питома вага вартості цієї продукції відповідно до даних зазначених у заяві становить 97% або 326102,00грн. з 334988,00грн. сукупної вартості товарів (послуг), поставлених у 2008 році, тому дія норми статті 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», яка не має обмежень щодо організаційно-правових форм та форм власності, поширюється на Олександрівський професійний аграрний ліцей /а.с.20,21-22/.

Як вбачається з матеріалів справи і таке підтверджено представником відповідача Олександрівський професійний аграрний ліцей 21.07.2008 року отримав свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість у Олександрівському відділенні Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції.

Відповідно до ст. 61 Закону України «Про освіту» фінансування державних навчальних закладів може здійснюватися не лише за рахунок коштів відповідних бюджетів, коштів галузей народного господарства, державних підприємств та організацій, ай додаткових джерел фінансування, якими є у тому числі й дохід від реалізації продукції навчальних господарств(п.4ст.61 ЗУ «Про освіту», ст.51 ЗУ «Про професійно-технічну освіту»). Кошти, одержані професійно-технічним навчальним закладом за рахунок додаткових джерел, використовуються ним на діяльність передбачену статутом. Окрім цього відсутність валових доходів у Олександрівського професійного аграрного ліцею, через статус неприбуткової установи, відповідно до принципів побудови та призначення системи оподаткування: рівність, недопущення проявів податкової дискримінації, забезпечення однакового підходу до суб'єктів господарювання при визначені обов'язків щодо сплати податків та зборів, не є підставою для обмеження його права на спеціальне оподаткування на додану вартість.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 24 листопада 2005 року по справі №34/237а за апеляційною скаргою Олександрівського професійного аграрного ліцею на рішення Господарського суду Донецької області по справі за позовом Олександрівського професійного аграрного ліцею до Добропільскої об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 16.04.04р. №00000122340/0 встановлено, що Олександрівський професійний аграрний ліцей підпадає під поняття сільськогосподарський товаровиробник, відповідно до законодавства України, а також здійснював види дільності (що не заборонено законодавством України та не суперечить статуту позивача), які відносяться за кодами КВЕД 01.11 до 01.30 до галузі «сільське господарство», то саме відсутність у позивача валового доходу через те, що така установа не є прибутковою, не може обмежити його у користуванні правом на спеціальне оподаткування з податку на додану вартість з огляду на принцип побудови системи оподаткування та законодавче запровадження сприяння держави у розвитку сільського господарства шляхом надання сільськогосподарським товаровиробникам не залежно від організаційно-правової форми податкових пільг. /а.с.26-31/.

Зазначена постанова набрала законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідно до п.27 Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість» затвердженого Наказом ДПА України від 1 березня 200 року №79 реєстрація сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування здійснюється за правилами та у строки, встановлені статтею 9 Закону для осіб, що прийняли добровільне рішення про реєстрацію платниками податку на додану вартість.

Заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість має бути подана (надіслана) сільськогосподарським підприємством до органу державної податкової служби згідно з додатком 6 (форма N 1-РС) не пізніше двадцяти календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи бажають перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.

У заяві за формою N 1-РС сільськогосподарським підприємством вказується питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) у сукупній вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців), які передують місяцю, у якому подається заява.

Заява має містити виключний перелік видів діяльності сільськогосподарського підприємства, що підпадають під дію статті 8-1 Закону та входять до переліку таких видів діяльності, визначеного та оприлюдненого Кабінетом Міністрів України (підпункт 26.3 пункту 26 цього Положення).

За результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою N 1-РС орган державної податкової служби протягом 10 робочих днів видає (надсилає поштою з повідомленням про вручення за рахунок заявника) Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N 2-РС (додаток 7) (далі - Спеціальне свідоцтво) або письмову відмову у видачі такого свідоцтва у випадках подання недостовірних даних, або у випадках, визначених пунктом 28 цього Положення.

Заяву про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість Олександрівським професійним аграрним ліцеєм було подано з додержанням вимог Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість» затвердженого Наказом ДПА України від 1 березня 200 року №79.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне задовольнити позов та скасувати рішення про відмову Олександрівського відділення Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції в реєстрації Олександрівського професійного аграрного ліцею як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість і зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію зареєструвати Олександрівський професійний аграрний ліцей як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та видати свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №2-РС.

Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов Олександрівського професійного аграрного ліцею до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення про відмову Олександрівського відділення Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції в реєстрації Олександрівського професійного аграрного ліцею як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Зобов'язати Добропільську об'єднану державну податкову інспекцію зареєструвати Олександрівський професійний аграрний ліцей як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та видати свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №2-РС.

Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини 15 квітня 2009 року у присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 21 квітня 200 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ісаенко Ю.А.