Україна
07 липня 2009 р. справа № 2а-3759/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ісаєнко Ю.А.
при секретарі Хріпуновій С.Ю.
за участю
представника позивача Лазарчук О.О.,
представника відповідача Шаповалова О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Державне відкрите акціонерне товариство «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову посилається на те, що Добропільською об'єднаною державною податковою інспекцією у 2004 році актами опису від 09.06.2004р. №11, від 15.06.2004р. №12, від 15.06.2004р. №13 були описані будівля головного корпусу, вентиляційна будівля та будівля сушарки, як безхазяйне майно. Добропільсьою ОДПІ порушено норми діючого законодавства щодо проведення обліку та оцінки майна що переходить у власність держави і розпорядження ним у зв'язку з чим наявними є підстави для виключення з «актів опису та попередньої оцінки майна, взятого на облік до рішення відповідного органа про визнані майна безхазяйним» майно, що знаходиться у державній власності будівлі ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська», а саме - будівлі головного корпусу, вентиляційну будівлю та будівлю сушарки. Вважає дії відповідача неправомірними по опису нерухомого майна підприємства розташованих на території ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська" згідно довідки арбітражного керуючого від 09.06.2004 р., оскільки власником об'єктів нерухомості є Державне відкрите акціонерне товариство "Групова збагачувальна фабрика "Красноармійська", про що свідчать подані позивачем документи про перебування нерухомого майна на балансі підприємства. Згідно до п. 1 ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Відповідно до п.3 ст. 347 Цивільного кодексу України “У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру”. П.1 ст. 182 Цивільного кодексу України “Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації”.
Уточнивши позов просив суд зобов'язати Добропільську ОДПІ виключити з актів опису та попередньої оцінки майна, взятого на облік до рішення відповідного органа про визнання майна безхазяйним будівлі ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська», а саме - будівлю головного корпусу, вентиляційну будівлю та будівлю сушарки.
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточнений позов у повному обсязі, просив його задовольнити, надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Відповідач надав судові заперечення проти позову, у яких посилається на те, що Добропільською ОДПІ у 2004 році актами опису від 09.06.04 №11, від 15.06.04 №12, від 15.06.04 №13 були описані будівлі ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська», а саме: будівля головного корпусу, вентиляційна будівля сушарки як безхазяйне майно. Вказані будівлі були описані на підставі довідки ліквідатора - арбітражного керуючого ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська» Козюберди В.І., в якій повідомляється , що вищезазначені будівлі, станом на 09.06.2004р. на балансі ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська» не знаходяться. Керуючись Порядком обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998р. №1340 вважає описане майно безхазяйним. Для встановлення власника будівель Добропільською ОДПІ була проведена певна робота. А саме , письмово було повідомлено голову Степанівської сільської ради Олександрівського району про те, що вказані будівлі знаходяться як безхазяйні на обліку у податкового органу та запропоновано прийняти на баланс вказані об'єкти нерухомості. Однак головою Степанівської сільської ради Олександрівського району листом №8 від 31.01.2006р. відмовлено в прийнятті будівель на баланс з посиланням на ч.2 ст.335 ЦК України, яка регулює порядок набуття права власності на безхазяйну річ. Згідно ч.2 ст.335 ЦК України, безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Своєю відмовою Голова Степанівської сільської ради Олександрівського району підтвердив відмову на набуття права власності на будівлі. Добропільською ОДПІ листом №2932/10/24 від 13.02.2006р. було повідомлено голову Олександрівської районної ради про те, що вказані будівлі знаходяться на обліку податкового органу та запропоновано вирішити питання про прийняття їх на баланс або про звернення їх на користь держави в особі Добропільської ОДПІ. 15.02.2006 року рішенням сесії депутатів Олександрівської районної ради, підтверджена відсутність потреби територіальної громади у вказаних будівлях та запропоновано звернути їх на користь держави. Відповідно до ч.1 ст.335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Тобто, на день розгляду справи у вказаних будівель відсутній власник, вони є безхазяйними, отже, відповідно до п.п.5 ч.1 постанови КМУ 25.08.1998р. №1340 будівлі є майном, визнаним відповідно до норм діючого законодавства, в даному випадку - підставі Постанови КМУ від 25.08.1998р. №1340.
У судовому засіданні представник відповідача не визнав позов з підстав, зазначених у запереченні, важав дії Добропільської ОДПІ правомірними. Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до п.12 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу» та «Порядком обліку, оцінки і реалізації конфіскованого , безхазяйного майна, майна, що за правом спадкоємства перейшло у власність держави» затвердженим Постановою КМУ №1340 від 25.08.98р., до функцій органів державної податкової служби входить проведення роботи пов'язаної з виявленням, обліком оцінкою і реалізацією у встановленому законом порядку безхазяйного майна, та майна що перейшло у власність держави.
Добропільською ОДПІ у 2004р. актами опису від 09.06.04 № 11, від 15.06.04 №12, від 15.06.04 №13 були описані будівлі ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська", а саме: будівля головного корпусу, вентиляційна будівля та будівля сушарки як безхазяйне майно /а.с.20-22/.
Вказані будівлі були описані на підставі довідки ліквідатора - арбітражного керуючого ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська" Козюберди В.І., в якій повідомляється, що вищезазначені будівлі, станом на 09.06.2004р. на балансі ДВАТ ГЗФ "Красноармійська" не знаходяться /а.с.19/.
Керуючись Порядком обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.081998 р. N 1340 Добропільська ОДПІ вважає описане майно безхазяйним.
Добропільською ОДПІ листом № 21941/10/24-013-8 від 12.12.2005р. було повідомлено голову Степанівської сільської ради Олександрівського р-ну про те, що вказані будівлі знаходяться як безхазяйні на обліку у податкового органу та запропоновано прийняти на баланс вказані об'єкти нерухомості /а.с.43/.
Головою Степанівської сільської ради Олександрівського р-ну листом № 8 від 31.01.2006р. відмовлено в прийнятті їх на баланс з посиланням на ч. 2 ст. 335 ЦК України, яка регулює порядок набуття права власності на безхазяйну річ. Згідно ч. 2 ст. 335 ЦК України, безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації /а.с.41/.
Своєю відмовою Голова Степанівської с/р Олександрівського р-ну підтвердив відмову на набуття права власності на будівлі.
Добропільською ОДПІ листом № 2923/10/24 від 13.02.2006р. було повідомлено голову Олександрівської районної ради про те, що вказані будівлі знаходяться як безхазяйні на обліку у податкового органу та запропоновано вирішити питання про прийняти їх на баланс або про звернення їх на користь держави в особі Добропільської ОДПІ /а.с.40/.
15.02.2006р. прийнято рішення сесії депутатів Олександрівської районної ради, яким підтверджена відсутність потреби територіальної громади у вказаних будівлях та запропоновано вказані споруди звернути Добропільською ОДПІ на користь держави /а.с.39/.
Відповідно до ч. 1 ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Тобто, на день розгляду справи у вказаних будівель відсутній власник, вони є безхазяйними, отже, відповідно до п.п. 5 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 .08.1998р. N.1340 будівлі є майном, визнаним безхазяйним відповідно до законодавства.
Описуючі вказані будівлі, податковий орган діяв на підстав та в межах чинного законодавства, в даному випадку - на підставі Постанови Кабміну № 1340. Відповідно до п. 7 Постанови Кабміну № 1340, за результатами роботи комісії складається акт опису, оцінки та передачі майна. Усі примірники акта підписуються членами комісії та затверджуються у термін не пізніше трьох днів після його складення керівником чи заступником керівника органу (організації), що здійснив вилучення або забезпечував зберігання зазначеного в пункті 1 цього Порядку майна.
10.03.1999 року між Донецьким регіональним відділенням Фонду державного майна України та Акціонерним товариством закритого типу «Компанія Техвуглеенерго» було укладено договір оренди № 332/99 на оренду мана Державного Відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська». 18.05.1999 рік Міністерство паливо та енергетики України видав наказ про передачу майна Державного Відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська» /а.с.54-58/.
25.01.2000 року арбітражним судом Донецької області, за позовом Донецького регіонального відділення Фонду державного майна України договір оренди № 332/99 від 10.03.1999 року розірвано у зв'язку з заборгованістю Акціонерного товариства закритого типу «Компанія Техвуглеенерго» по орендним платежам.
Господарським судом Донецької області від 25.01.2000 року порушена справа № 18/218Б про банкрутство Державного Відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська», м. Білозерськ
Постановою господарського суду від 30.10.2000 року Державного Відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська» визнаний банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура.
Наказом № 200 Регіонального відділення фонду держаного майна України по Донецькій області від 20.02.2003 року створена інвентаризаційна комісія і комісії з оцінки вартості державного майна - цілісного майнового комплексу ГЗФ «Красноарміська» по поверненню державного майна після розірвання договору оренди відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна», згідно з Положенням «Про інвентаризацію державних підприємств, що приватизуються, а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду», затвердженим постановою КМУ від 02.03.1993 року № 158, Методикою оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою КМУ від 10.08.1995 року № 629, згідно з Порядком повернення цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997 р. № 847 /а.с.64-65/.
Після проведення інвентаризації та оцінки вартості державного майна - цілісного майнового комплексу ГЗФ «Красноарміська» складено аудиторський висновок ціль якого інвентаризація майна та його оцінка, встановлення долі держави та орендатора в майні ГЗФ «Красноармійська» /а.с.69-76/.
Згідно з інвентаризаційним описом майна від 14.03.2003 року в переліку майна є спірне майно: п. № 45 - будівля вентиляції (інв. № 5), п. № 46 - будівля головного корпусу (інв. № 2), п. № 48 - будівля сушарки (інв. № 3)/а.с.80-105/.
Наказом № 386 Регіонального відділення фонду держаного майна України по Донецькій області від 28.03.2003 року підготовлено та затверджено акт оцінки вартості державного майна - цілісного майнового комплексу ГЗФ «Красноарміська» та повернення цілісного майнового комплексу на баланс юридичної особи ДВАТ «ГЗФ «Красноарміська» відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» /а.с.63/. Порядком повернення цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997 р. № 847 на підставі рішення Арбітражного суду від 25.01.2000 року № 10/2 про розірвання договору оренди № 332/99 від 10.03.1999 року з АТЗТ «Компанія «Техвуглеенерго», та листа Міністерства палива та енергетики від 23.09.2002 р. № 03/12-2496 щодо повернення цілостного майнового комплексу ГЗФ «Красноарміська» юридичній особі ДВАТ «ГЗФ «Красноарміька», згідно «Методикою оцінки вартості об'єктів оренди», затвердженої постановою КМУ від 10.08.1995 року № 629. Актом приймання передачі від «01» квітня 2003 року Регіональне відділення Фонду державного майна по Донецькій області передало, а ДВАТ «ГЗФ «Красноарміська», в особі арбітражного керуючого - ліквідатора Козюбеди В.І. прийняло державне майно основні засоби - цілісний майновий комплекс ГЗФ «Красноарміська» по первинній (балансовій) вартості - 19224708,75 грн., по залишковій вартості - 4954908,75 грн., відновлена вартість незавершених капітальних вкладень - 1629579,00 грн.
Провадження по справі було зупинене за клопотанням Управління служби безпеки України Донецької області.
Ухвалою господарського суду по справі № 18/218Б про банкрутство ДВАТ ГЗФ “Красноармійська” від 17.06.2008 року припинені повноваження арбітражного керуючого Козюберди В.І., ліквідатором призначений арбітражний керуючий Лазарчук О.О.
При проведенні заходів передбачених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідатором арбітражним керуючим було встановлено наявність на балансі підприємства банкрута майна а саме будівлі нерухомості - будівля головного корпусу, вентиляційна будівля та будівля сушарки, розташованих на території ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська". Право власності на об'єкти нерухомості Державного відкритого акціонерного товариства "Групова збагачувальна фабрика "Красноармійська", підтверджуються документами долучених до справи: акт обстеження будівель, що знаходяться на балансі ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська" за 2004р.; довідка про основні засоби, які обліковуються на балансі ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська" станом на 01.11.2003р.; інформація про зняття залишків основних засобів, які обліковуються на балансі ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська"; план промислового майданчика гідрошахти “Красноармійська” (інвентарний №216); інвентарний опис матеріальних цінностей (основних засобів) № 1 від 22.09.2008р., акт від «23» липня 2008 р.; наказ Регіонального відділення фонду державного майна України по Донецькій області № 1773 від 29.12.2002 року; наказ Регіонального відділення фонду державного майна України по Донецькій області № 200 від 20.02.2003 року; наказ Регіонального відділення фонду державного майна України по Донецькій області № 386 від 28.03.2003 року; акт приймання-передачи від «01» квітня 2003 р.; аудиторський висновок ТзОВ «Аудит-Екстра» з додатками та актами інвентаризації - які свідчать про перебування на балансі підприємства банкрута ДВАТ "ГЗФ "Красноармійська".
Відповідно до ст. 19, 41 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Відповідно до ст.47 ГПК України держава гарантує недоторканність майна і забезпечує захист майнових прав підприємця. Вилучення державою або органами місцевого самоврядування у підприємця основних і оборотних фондів, іншого майна допускається відповідно до статті 41 Конституції України (254к/96-ВР) на підставах і в порядку, передбачених законом.
Цивільним кодексом України встановлюється обсяг правомочностей власника майна та умов їх здійснення, а також зазначається, що лише у випадках і порядку, встановлених актами законодавства України, діяльність власника може бути обмежена чи припинена
Відповідно до п. 1 ст. 335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Відповідно до п. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України “Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні."
Відповідно до п.3 ст. 347 Цивільного кодексу України “У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру”
Відповідно до п.1 ст. 182 Цивільного кодексу України “Право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації”.
Отже довідку арбітражного керуючого-ліквідатора ГЗФ “Красноармійська” від 09.06.04, на підставі якої працівники Добропільської ОДПІ описали вищезазначені будівлі як безхазяйні, не можна вважати відмовою від права власності.
Частинами 1 та 2 статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не впливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне задовольнити позов Державного відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії, та зобов'язує Добропільську ОДПІ виключити з актів опису та попередньої оцінки майна, взятого на облік до рішення відповідного органа про визнання майна безхазяйним будівлі ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська», а саме - будівлю головного корпусу, вентиляційну будівлю та будівлю сушарки.
Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Державного відкритого акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Красноармійська» до Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити .
Зобов'язати Добропільську ОДПІ виключити з актів опису та попередньої оцінки майна, взятого на облік до рішення відповідного органа про визнання майна безхазяйним будівлі ДВАТ «ГЗФ «Красноармійська», а саме - будівлю головного корпусу, вентиляційну будівлю та будівлю сушарки.
Постанова ухвалена у нарадчій кімнаті та проголошені її вступна та резолютивна частини 7 липня 2009 року у присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 13 липня 200 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаенко Ю.А.