Справа: №826/16775/14 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А.;
Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
Іменем України
12 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнати протиправними дій щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, згідно ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату такої допомоги з включенням до грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року позов задоволено частково.
На вказану постанову Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати в частині задоволення позову та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, наказом Міністра оборони України по особовому складу від 27.09.2014 р. №564 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» ч. 6 (за станом здоров'я) ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно наказу начальника військової служби правопорядку у Збройних Силах України - начальника Головного управління військової служби правопорядку Збройних Сил України від 30.09.2014 р. №183 позивача виключено зі списків особового складу Головного управління військової служби правопорядку Збройних Сил України та всіх видів забезпечення. Цим же наказом прийнято рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги за 27 календарних років служби, відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до довідки від 19.11.2014 р. №305/589 та грошового атестату позивача серії ЗУ №016450, а також розрахунку грошової допомоги при звільненні з військової служби від 08.12.2014 р. №305/622, позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 75 896,19 грн., до розрахунку якої не включено щомісячну додаткову грошову винагороду у розмірі 60%, що позивач вважає протиправним.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що оскільки щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889, входить до грошового забезпечення, склад якого встановлений ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", тому має враховуватися при обчисленні і виплаті одноразової допомоги при звільненні з військової служби.
Однак, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій» військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади у військових частинах, підрозділах, закладах, установах та організаціях Збройних Сил (за переліком згідно з додатком), посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та Державної прикордонної служби, мають право на отримання щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. Граничні розміри, порядок та умови виплати цієї винагороди визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення (пункт 2 зазначеної постанови).
Згідно п.п. 2.3 п. 2 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 р. №595 (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) щомісячна додаткова грошова винагорода для військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах, в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище, - 20 % місячного грошового забезпечення.
Відповідно до п. 5 цієї Інструкції така винагорода виплачується на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації), а командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).
Підставою для видання наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) про виплату зазначеної щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах, в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище, є витяги з журналів хронометражу польотів або копії польотних листів про здійснення польотів за планами бойової (навчально-льотної) підготовки, а також витяги з льотної книжки військовослужбовця.
Отже, що щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 р. №889 та вказаною Інструкцією, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною. Крім того, виплата такої премії дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.
З огляду на викладене, така щомісячна додаткова грошова винагорода не може включатися до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби.
Аналогічна правова позиція щодо застосування ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови №889 та Інструкції, які регулюють підстави, порядок та умови виплати щомісячної одноразової грошової допомоги, викладена у постанові Верховного Суду України від 15.10.2014 р. (справа № 21-368а13) та від 04.11.2014 р. (справа № 21-473а14).
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, підстави для перерахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, із врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди в розмірі 60% від місячного грошового забезпечення відсутні.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову частково, а тому апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України необхідно задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року в частині задоволення позову - скасувати та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, оскільки постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права. В іншій частині постанову залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 202, 205, 207 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року в частині задоволення позову - скасувати та в цій частині ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 грудня 2014 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Повний текст постанови складено 17.02.2015 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.