22 січня 2015 року м. Київ К/800/51380/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Заїки М.М.,
суддів Загороднього А.Ф.,
Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим на постанову Центрального районного суду м. Сімферополя від 05 серпня 2013 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановила:
У липні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Центрального районного суду м. Сімферополя від 05 серпня 2013 року позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2013 року розміру заробітної плати. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 01 січня 2013 року згідно довідки №02-23/747 від 11 червня 2013 року, наданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 у відповідності зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2013 року розміру заробітної плати. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» та статтею 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» з 01 січня 2013 року згідно довідки №02-23/747 від 11 червня 2013 року, наданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим. Зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим здійснити з 01 січня 2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 без обмеження її граничного розміру, встановленого Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про судоустрій і статус суддів», та виплатити позивачу різницю розміру пенсії за результатами цього перерахунку. В задоволенні решти позову відмовлено.
У касаційній скарзі начальник управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим просить рішення судів першої та апеляційної інстанції скасувати, а за справою ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 працював на посаді судді в Джанкойському міськрайонному суді. З 12 квітня 2006 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим як одержувач пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу».
17 червня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Автономній Республіці Крим від 11 червня 2013 року №02-23/747, виданої для перерахунку пенсії.
Рішенням відділу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим від 13 червня 2013 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Оскільки підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям чинним законодавством не передбачено, тому позивач права на перерахунок пенсії не має.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції, з позицією якого частково погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач відповідно до приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого судді.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У пункті 3.4 Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року №4-рп/2007 вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України «Про судоустрій і статус суддів».
Відповідно до статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась пенсія державного службовця.
Стаття 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених статті 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року N432-IV заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що підвищення розміру заробітної плати працюючим суддям з 01 січня 2013 року дає підстави для перерахунку пенсій суддям, що отримують пенсії як державні службовці, а тому позивач набув права на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком апеляційного суду, який, скасовуючи рішення суду першої інстанції, захистив право позивача на перерахунок пенсії без обмеження її граничного розміру.
Відповідно до частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_2.) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ, який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії від сум їх заробітної плати, яка призначається державним службовцям: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначеної зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, з 01 жовтня 2011 року положення частини п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо призначення державним службовцям пенсії від сум їх заробітної плати у розмірі не більше 90 відсотків заробітної плати втратила чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Водночас, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України «Про державну службу», положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім того, Верховний Суд України в постанові від 10 грудня 2013 року у справі №21-420а13 висловив правову позицію, відповідно до якої при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках, і яка діяла на момент призначення пенсії, а не при перерахунку вже призначеної пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що перерахунок вже призначеної пенсії позивача повинен обчислюватись без обмеження її граничного розміру, встановленого Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто виходячи з того показника, який брався при призначенні пенсії.
За таких обставин, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим залишити без задоволення, а постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя М.М. Заїка
судді: А.Ф. Загородній
О.П. Стародуб