10 лютого 2015 р.Справа № 585/1560/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 31.12.2014р. по справі № 585/1560/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Роменської міської ради Сумської області , Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області
про визнання протиправними і скасування рішення та розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку,
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Роменського міськрайонного суджу Сумської області з адміністративним позовом до Роменської міської ради Сумської області, Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, в якому просив суд:
- визнати протиправним і скасувати рішення 54 сесії Роменської міської ради 6 скликання "Про розпуск виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання та звільнення заступника міського голови" від 27.03.2014 року;
- визнати протиправним і скасувати Розпорядження міського голови № 55-ОС "Про звільнення з посади ОСОБА_1" від 14.04.2014 року;
- поновити його на посаді заступника міського голови;
- стягнути з Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу від 14.04.2014 року по день прийняття рішення судом.
Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 31.12.2014 року в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, позивач просить постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 31.12.2014 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів ч. ч. 1, 3, 6 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", ст.ст. 40, 41, 49-2 Кодексу законів про працю в Україні, ст. 19 Конституції України, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що рішенням 37 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання "Про затвердження на посади заступників міського голови" від 22.03.2013 року було затверджено на посаду заступника міського голови ОСОБА_1 (а.с.15).
Згідно розпорядження міського голови Роменської міської ради від 19.04.2013 року № 52 ОСОБА_1 приступив до виконання своїх обов'язків з 19.04.2013 року (а.с.16).
На підставі витягу з протоколу 54 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання від 27.03.2014 року ухвалено прийняти рішення "Про розпуск виконавчого комітету Роменської міської ради 6 скликання та звільнення заступника міського голови" (а.с. 17).
Згідно рішення 54 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання "Про розпуск виконавчого комітету Роменської міської ради 6 скликання та звільнення заступника міського голови" від 27.03.2014 року міська рада вирішила: розпустити виконавчий комітет Роменської ради з 27.03.2014 року; звільнити заступника міського голови ОСОБА_1 згідно з ч. І ст. 51 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні»; визнати таким, що втратило чинність рішення Роменської міської ради 6 скликання від 22.03.2013 «Про затвердження на посади заступників міського голови" (а.с.18).
Рішенням 54 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання від 03.04.2014 року "Про утворення виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання, визначення його чисельності та персонального складу" , міська рада вирішила: утворити виконавчий комітет Роменської міської ради шостого скликання; визначити чисельність виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання в кількості 15 осіб та затвердити персональний склад виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання (а.с.88-89).
До нового складу виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання ОСОБА_1 не ввійшов.
Відповідно до розпорядження міського голови Роменської міської ради Сумської області від 14.04.2014 року № 55-ОС "Про звільнення з посади ОСОБА_1" ОСОБА_1, звільнено з посади заступника міського голови 14.04.2014 року. Підстава: ч. І ст. 51 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення 54 сесії 6 скликання Роменської міської ради від 27.03.2014 "Про розпуск виконавчого комітету Роменської міської ради 6 скликання та звільнення заступника міського голови" ( а.с. 19).
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що приймаючи оскаржувані рішення відповідач скористався передбаченим законом правом на формування нового складу виконавчого комітету.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до висновку, що звільнення позивача з посади заступника міського голови після закінчення повноважень міської ради шостого скликання є правомірним, оскільки строк повноважень виконавчого комітету закінчився, що згідно з пунктом 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є підставою для її звільнення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема: на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вимогами пункту 3 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування України" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Відповідно до ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Методичними рекомендаціями Головдержслужби № 42/621 від 06 лютого 2002 року щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування надано наступні рекомендації. Відповідно до ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", після закінчення повноважень сільської, селищної, міської, районної у місті ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Повноваження заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету закінчуються після сформування нового складу виконавчого комітету. У разі звільнення заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради у їх трудовій книжці робиться запис: "Звільнений у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, ч. 1 ст. 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", із зазначенням дати та підстави звільнення, а також порядкового номера запису.
Як обґрунтовано встановлено судом першої інстанції, міський голова Роменської міської ради Сумської області - ОСОБА_2, достроково припинив свої повноваження 03.03.2014 року. У зв'язку з цим повноваження міського голови, відповідно до ч. 2 ст. 42 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", здійснював секретар міської ради.
Рішенням 54 сесії 6 скликання Роменської міської ради від 27.03.2014, було розпущено виконавчий комітет Роменської міської ради з 27.03.2014 року, а також міська рада вирішила звільнити заступника міського голови ОСОБА_1 згідно з ч. 1 ст. 51 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".
Рішенням 54 сесії Роменської міської ради Сумської області 6 скликання від 03.04.2014 року "Про утворення виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання, визначення його чисельності та персонального складу", міська рада вирішила: утворити виконавчий комітет Роменської міської ради шостого скликання; визначити чисельність виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання в кількості 15 осіб та затвердити персональний склад виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання ( а.с.88-89).
До нового складу виконавчого комітету Роменської міської ради шостого скликання ОСОБА_1 не ввійшов.
Після того, як Роменською міською радою Сумської області 6 скликання було сформовано виконавчий комітет, повноваження ОСОБА_1 як заступника міського голови, що входив до складу виконавчого комітету Роменської міської ради попереднього скликання, припинилися, у зв'язку з чим, 14.04.2014 року, на підставі 1 ст. 51 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" було прийняте розпорядження міського голови "Про звільнення з посади ОСОБА_1"
Відповідно до п.п.1, 2, 3, 5, 7, 10, 20 ч.4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради; видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Згідно з ч.ч.1-3, 5, 8 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Міський голова в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Слід зазначити, що позивач був звільнений з посади саме у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету Роменської міської ради.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність дій відповідача, а відтак і про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки при звільненні позивача у зв'язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету міської ради було дотримано порядок і процедуру звільнення позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в Ухвалах Вищого адміністративного суду України від 24 травня 2013 року № К/9991/17464/11, від 14 жовтня 2014 року у справі № К/9991/35069/12, від 03 червня 2014 року № К/9991/95272/11.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Роменського міськрайонного суду Сумської області від 31.12.2014 року відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги позивача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 31.12.2014р. по справі № 585/1560/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.
Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С.
Повний текст ухвали виготовлений 16.02.2015 р.