Ухвала від 12.02.2015 по справі 286/4977/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Вачко В.І.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" лютого 2015 р. Справа № 286/4977/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Іваненко Т.В.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "18" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 18 листопада 2014 року позов задоволено повністю.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_4 донарахування та виплату за період з 1 січня 2014 року по 30 червня 2014 року:

- доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення щомісячно у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.

- додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії І, інвалідам І групи, у відповідності до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 100% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно;

- пенсії, як інваліду І-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, передбаченої ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 10 мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.

Апелянт - УПФ, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати, відмовивши позивачу в задоволенні позову.

Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом 1-ї групи, в спірний період проживав на території зони гарантованого добровільного відселення та отримував в Управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області доплату до пенсії, основну та додаткову пенсії, передбачені ст. 39, 50, 54 Закону №796-ХІІ, проте у розмірах, визначених постановою КМУ.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно ст. 39 Закону №796-ХІІ до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.

Відповідно до ст.50 Закону №796-ХІІ особам, віднесеним до категорії 1, яким встановлено інвалідність 1-ї групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 100 процентів мінімальної пенсії за віком.

Статтею 54 Закону №796-ХІІ передбачено, що розмір пенсії по 1-й групі інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком.

Вихідним критерієм обрахунку державної і додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно ст.28 ЗУ „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" в спірний період не встановлено обмеження щодо застосування вказаних положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім цього, норми статей 39,50,54 Закону №796-ХІІ в спірний період не було скасовано чи змінено.

Водночас, 03 серпня 2014 року набули чинності зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" згідно яких норми і положення ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, в період з 1 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню приписи ст.39,50,54 Закону №796-ХІІ у відповідній редакції.

Всупереч вказаних положень, розрахунок підвищення пенсії, основної та додаткової пенсій позивачу здійснено, виходячи із розмірів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч приписів ст.39,50,54 Закону № 796-ХІІ, передбачено фіксований розмір суми, з якої проводиться розрахунок виплат, при тому, що ці суми значно менші від встановлених законом.

Згідно із положеннями ч.4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, колегія суддів вважає, що при визначенні розміру виплат в спірний період застосуванню підлягають саме статті 39,50,54 Закону №796-ХІІ, а не постанова КМУ від 23 листопада 2011 року №1210, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів на фінансування виплат в порядку статей 39,50,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Проблеми надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом до суду 31.07.2014 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції суду першої інстанції та не довів, що пропустив строк звернення з адміністративним позовом до суду з поважних причин, а тому його позовні вимоги підлягають розгляду в межах шестимісячного строку, а саме з 31.01.2014 року.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що будь-які об'єктивні чи суб'єктивні обставини не позбавляли позивача можливості звернутися до суду, у визначені законом строки, з відповідним позовом до відповідача, якщо позивач вважав, що діями чи бездіяльністю відповідача порушуються його права та законні інтереси. Виплати підвищення до пенсії є щомісячними, а відтак позивач знав розмір цих виплат і в разі не згоди мав право звернутися до суду.

Отже, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року по 30.01.2014 року без розгляду.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії за ст. ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 31 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, включно, з урахуванням різниці, яка вже була виплачена.

На підставі вище викладеного, суд апеляційної інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду частковому скасуванню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити частково.

Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "18" листопада 2014 р. в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести ОСОБА_4 донарахування та виплату державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю та доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, передбачених ст.ст. 39, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2014 року по 30 січня 2014 року скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_4 за період з 01 січня 2014 року по 30 січня 2014 року залишити без розгляду.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

Т.В. Іваненко

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 с.Левковичі,Овруцький район, Житомирська область,11134

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100

- ,