ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
13 лютого 2015 року № 2а-11911/10/1370
зал судових засідань № 13
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Братичак У.В.,
секретар судового засідання Бугара М.Р.,
за участю:
представника позивача Мандзиняк Г.В.,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова до ОСОБА_3 про стягнення податку з власників транспортних засобів,-
До суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова до ОСОБА_3, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить стягнути податок з власників транспортних засобів в розмірі 45227,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач всупереч вимогам Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» при першій реєстрації в Україні автомобілів марки FIAT, VOLKSWAGEN, не сплатив податок з власників транспортних засобів у розмірі 45227,00 грн. Платіжний документ про сплату вказаного податку відсутній, податок до бюджету не надійшов, а тому його фактично не сплачено.
Відповідач в запереченні на адміністративний позов зазначив, що він не звертався до Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області із заявою про реєстрацію на його ім'я транспортних засобів, не уповноважував будь-кого усно чи письмово, шляхом видачі довіреності, подавати заяви чи документи про реєстрацію транспортних засобів. Таким чином, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у запереченні на позов від 08.02.2011 року. Також зазначила, що Слідчим управлінням ГУ МВС України у Львівській області ОСОБА_3 визнаний потерпілим у кримінальній справі №181-0062.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, сукупно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Суд встановив, що УДАІ ГУМВС України у Львівській області надав інформацію ДПІ у Шевченківському районі м. Львова листом від 23.03.2011 р. про те, що гр. ОСОБА_3 29.09.2009 р. зареєстрував автомобіль марки VOLKSWAGEN Transporter T4 (д.н.з. НОМЕР_1) 2003 року випуску та автомобіль марки FIAT (д.н.з. НОМЕР_2) 2000 року випуску.
При цьому, податок з власників транспортних засобів до місцевого бюджету не надходив. 30.06.2011 р. ДПІ у Залізничному районі м. Львова проведено перевірку сплати податку відповідачем, яким встановлено несплату податку у розмірі 45227,00 грн. за реєстрацію автомобілів VOLKSWAGEN Transporter T4 (д.н.з. НОМЕР_1) 2003 року випуску, FIAT (д.н.з. НОМЕР_2) 2000 року випуску.
Разом з тим, встановлено, що слідчим відділом прокуратури Львівської області порушено кримінальні справи № 181-0311 та № 181-0290 щодо службових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області за ознаками злочинів, передбачених ч. 3 ст. 364, ч.1,3 ст.358 КК України (зловживання службовим становищем та перевищення службових повноважень, використання невстановленими особами підроблених документів).
Вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01 липня 2013 року (справа №1-233/11) по обвинуваченню ОСОБА_4, начальника Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області встановлено що, протягом січня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів, зокрема: VOLKSWAGEN Transporter T4 (д.н.з. НОМЕР_1) 2003 року випуску, FIAT (д.н.з. НОМЕР_2) 2000 року випуску.
Також встановлено, що постановою слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Львівської області від 16.12.2011 року ОСОБА_3 визнаний потерпілим у кримінальній справі №181-0062 по факту зловживання службовими особами ВРЕР ДАІ ГУМВС України у Львівській області службовим становищем по реєстрації транспортних засобів без сплати відповідного податку з власників транспортних засобів
З пояснень відповідача випливає, що він ніколи особисто не ввозив на територію України, не реєстрував на своє ім'я транспортних засобів, жодних документів необхідних для вчинення державної реєстрації не підписував, податок не сплачував. Крім того, від свого імені не видавав довіреності іншим особам на придбання, розмитнення вказаного транспортного засобу та постановлення його на облік в органах ДАІ на його ім'я.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього ж Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 3 цього ж Закону перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Частиною 1 ст. 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Згідно з частиною 4 та 6 вищевказаної статті фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами. У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Відповідно до ч. 1 п. 3 "Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого постановою КМ України № 1371 (далі - Порядок), державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
У відповідності до ч. 4 п. 8 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України №379 (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
Згідно п. 3.11. Інструкції після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
З аналізу вищевказаних норм, суд приходить до висновку, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
При винесенні постанови, суд також враховує постанову слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Львівської області від 10.11.2012 року, якою відповідач визнаний потерпілим у кримінальній справі №181-0062 по факту зловживання службовими особами ВРЕР ДАІ ГУМВС України у Львівській області службовим становищем по реєстрації транспортних засобів без сплати відповідного податку, а також вирок Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. (справа № 1-233/11) по обвинуваченню ОСОБА_4, начальника Львівського ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області, яким встановлено що, протягом січня 2009 - березня 2010 років у Львівському ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів, зокрема: VOLKSWAGEN Transporter T4 (д.н.з. НОМЕР_1) 2003 року випуску, FIAT (д.н.з. НОМЕР_2) 2000 року випуску.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими а тому задоволенню не підлягають.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 17.02.2015 року.
Суддя Братичак У.В.