Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
11 лютого 2015 р. № 820/20494/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання Хмелівської Н.М.,
представника позивача - Рязанцева В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення податкового боргу,
Позивач, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Комунального підприємства "Харківводоканал" на користь бюджету суму несплаченого податку з доходів фізичних осіб у розмірі 29734114,58 грн.
В обґрунтування позову, контролюючим органом було проведено документальну планову перевірку Комунального підприємства "Харківводоканал" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, за результатами якої було складане акт №46/28-09-01-03/03361715 від 18.02.2014 року. Перевіркою встановлено, що відповідачем не сплачувався (не перераховувався) до або під час виплати заробітної плати податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 29734114,58 грн. Дане порушування оскаржувалось відповідачем у судовому порядку, проте постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2014 року, залишеною в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014року, встановлено, що Комунальним підприємством "Харківводоканал" при виплаті заробітної плати працівникам підприємства не перераховано у строки визначені ст.168 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 29734114,58 грн. Таким чином, загальна сума боргу станом на день розгляду справи складає 29734114,58 грн. У зв'язку із чим позивач просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
В судовому у засіданні 11.02.2015 року представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Відповідач, Комунальне підприємство "Харківводоканал", письмових заперечень до суду не надав, в судове засідання, призначене на 11.02.2015 року не прибув, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить підпис уповноважених представників відповідача, які діють відповідно до довіреностей (а.с.27,28) в розписці від 28.01.2015р. (а.с.26).
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всі наявні та допустимі докази суд дійшов висновку про те, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Комунальне підприємство "Харківводоканал" перебуває на обліку як платник податків в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
Судом встановлено, що контролюючим органом проведено документальну планову перевірку Комунального підприємства "Харківводоканал" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, результати якої оформлені актом від 18.02.2014 року № 46/28-09-48-01-03.
Згідно висновків акту перевірки Комунальним підприємством "Харківводоканал", зокрема порушено абз. 2 п. 57.1 ст. 57, п.п. 168.1.2, п.п. 168.1.4, п.п. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168, п. 171.1 ст. 171, п. 176.2 "а" ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), що призвело до несплати податку на доходи фізичних осіб на суму 29734114,58 грн.
За визначенням пп. 14.1.180 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом 1V цього Кодексу.
Як зазначено у п.18.1 ст.18 Податкового кодексу України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків).
Пунктом 18.2 ст.18 Податкового кодексу України податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Згідно з п. 171.1. ст. 171 Податкового кодексу України, особою, відповідальною чи нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді: заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.
У відповідності до п. 18.1, п. 18.2 ст.18, п. 54.2. ст. 54, п. 171.1 ст. 171 Податкового кодексу України, утриманий податок на доходи фізичних осіб сплачується податковим агентом у строки, встановлені розділом IV цього Кодексу.
Пунктом 54.2 статті 54 Податкового кодексу України закріплено, що грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Строки сплати податкового зобов'язання передбачено статтею 57 ПК України.
У відповідності до абз. 2 п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Як встановлено підпунктом 176.2 "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно га повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету наведено у статті 168 Податкового кодексу України.
У відповідності до п.п.168.1.2 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.
Згідно з п.п. 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня. що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню де: бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду (пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп.168.1.6 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом.
Як вбачається із матеріалів справи, під час розгляду справи №820/7335/14 за позовом Комунального підприємства "Харківводоканал" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкових повідомлень-рішень, судом встановлено, що підприємством виплачувалася заробітна плата працівникам, при цьому податок з доходів фізичних осіб утримувався, однак до бюджету не перераховувався в терміни, встановлені Податковим кодексом України, на загальну суму 29 734 113,58 грн. а саме: за липень 2012р. у сумі 2 778 329,90 грн., за серпень 2012 р. у сумі - 2 761 908,50 грн., за вересень 2012 у сумі - 2 585 562, 34 грн., за жовтень 2012 року у сумі - 2 778 236,30 грн., за листопад 2012 року - 2 806 173, 06 грн., за грудень 2012 року - 2 693 649, 02 грн., січень 2013 року - 2 725 287, 12 грн., за лютий 2013 року - 2 55 472, 93 грн., за березень 2013 року 2 676 865, 76 грн., за квітень 2013 року - 2 700 380,21 грн., за травень 2013 року - 2 670 249, 44 грн. А також з наданих позивачем головних книг, зведених щомісячних відомостей нарахувань та утримань з заробітної плати, банківських документів, касових книг, видаткових та прибуткових ордерів, встановлено, що КП "Харківводоканал" при виплаті заробітної плати працівникам підприємства не перераховано у строки визначені ст. 168 Податкового кодексу України, податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 29 734 114,58 грн.
Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 27.05.2014 року по справі №820/7335/14 залишена в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014року, отже набрала законної сили.
Таким чином, висновок контролюючого органу про порушення позивачем абз.2 п. 57.1 ст. 57, пп.168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.171.1. ст. 171, п. 176.2 "а" ст. 176 ПК України щодо несплати (неперерахування) до або під час виплати заробітної плати податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 29 734 114,58 грн. є правомірним.
Згідно частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Частиною 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідачем на підставі вимог ч. 1 ст. 71 КАС України не було надано доказів відсутності суми заборгованості.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості у загальному розмірі 29734114,58 грн., яка виникла внаслідок несплати в установлений строк суми податкового зобов'язання податку з доходів фізичних осіб.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства "Харківводоканал" (61013, м.Харків, вул. Шевченка, 2, код ЄДРПОУ 03361715) на користь бюджету суму несплаченого податку з доходів фізичних осіб у розмірі 29734114 (двадцять дев'ять мільйонів сімсот тридцять чотири тисячі сто чотирнадцять) грн. 58 коп.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 16.02.2014 року.
Суддя С.О. Чудних