Постанова від 11.02.2015 по справі 286/7409/14-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7409/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2015 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі судді Вачко В. І. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання вчити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду і просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в нарахуванні йому з 28.10.2014 року пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 28.10.2014 року нарахування та виплату їй пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, в т.ч. матеріальних допомог на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальних допомог на вирішення соціально побутових питань, які зазначені в довідці Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 22.10.2014р. №4776/10-05 про складові заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати негайно постанову та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання вказаною постановою законної сили. Свої вимоги мотивує тим, що більше 14 років працювала на посадах державного службовця та звільнилася з роботи в зв'язку виходом на пенсію відповідно до Закону України «Про Державну службу». Вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії. Перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та з 31.03.2010 року отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу". Однак при призначенні їй пенсії не включено до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувана нею матеріальна допомога на оздоровлення, індексацію заробітної плати, матеріальні допомоги на вирішення соціально побутових питань, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які зазначені в колонці «Інші виплати» довідки Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 22.10.2014р. №4776/10-05 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». На її вимогу про їх включення їй відмовили, оскільки вказані виплати є одноразовими.

Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Управління з 23.05.2011 р. та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".

Із повідомлення управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі на адресу позивача №С-46/02 від 06.11.2014 року вбачається, що останній відмовлено у включенні до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця, отримуваної нею матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які зазначені в колонці «Інші виплати» довідки Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 22.10.2014р. №4776/10-05 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), оскільки вказані виплати є одноразовими та не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».

Згідно довідки від 22.10.2014р. №4776/10-05 сума заробітної плати ОСОБА_1, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, становить 26938,18 грн.

Із довідки від 22.10.2014р. №4776/10-05 вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі в графі «Інші виплати» (матеріальна, соціальна допомога, індексація).

Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на момент призначення ОСОБА_1 пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної пати.

Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм законодавства України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У своїй постанові від 04.03. 2014 року по справі №21-350а13 Верховний Суд України зазначив: «…Таким чином колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення статті 37 Закону N 3723-XII, статті 41 Закону N 1058-IV та статті 66 Закону N 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії…».

Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, про що зазначено у частині першій статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, відповідач неправомірно, при призначенні ОСОБА_1 пенсії, не включив у її заробіток (дохід) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.

Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.

У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає в повному обсязі.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 73,08 грн.

У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 1832, 267 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити повністю.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області в нарахуванні ОСОБА_1 з 28.10.2014 року пенсії за нормами Закону України "Про державну службу", яку призначено в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 28.10.2014 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за нормами Закону України «Про Державну службу» в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, в тому числі матеріальних допомог на оздоровлення, індексації заробітної плати, матеріальних (соціальних) допомог на вирішення соціально побутових питань, які зазначені в довідці Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 22.10.2014р. №4776/10-05 про складові заробітної плати, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачені нею судові витрати за подання позову в розмірі 73,08 грн.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: В. І. Вачко