09 лютого 2015 р. Справа № 28зп-15/804/2465/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Турова О.М., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» до Відділу державної виконавчої служби Орджонікідзевського міського управління юстиції про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Відділу державної виконавчої служби Орджонікідзевського міського управління юстиції про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Перевіривши матеріали вказаного позову відповідно до вимог ч.1 ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про відмову у відкритті провадження у справі, виходячи з наступного.
Так, пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України встановлено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, зокрема, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно ч.1 ст.181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 4 статті 82 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні ст.8 Закону України «Про виконавче провадження» сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. При цьому до сторін, які можуть оскаржити рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби належать також їх представники за законом чи договором.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать усі справи з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судових рішень на підставі виконавчих документів, виданих судами всіх юрисдикцій, за винятком тих, які видано загальними та господарськими судами у разі звернення до суду сторін відповідного виконавчого провадження чи їхніх представників.
Приписами статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що кілька відкритих виконавчих проваджень про стягнення коштів з одного боржника об'єднуються у зведене виконавче провадження.
При цьому юрисдикція судів щодо вирішення справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення в межах конкретного виконавчого провадження, яке об'єднано (приєднано) у зведене виконавче провадження, або зведеного виконавчого провадження, у якому об'єднано виконавчі провадження по виконанню рішень судів однієї юрисдикції, необхідно визначати з урахуванням положень частини четвертої статті 82 Закону України «Про виконавче провадження».
Як вбачається з позовної заяви ТОВ «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» та доданих до неї документів, позивач не погоджується з діями та бездіяльністю відповідача, вчиненими в ході виконання зведеного виконавчого провадження №46227194 про стягнення з ТОВ «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» заборгованості за двома наказами, які видані господарським судом Дніпропетровської області №904/4626/14 від 27.10.2014р. та №904/4625/14 від 05.11.2014р.
Отже, у зведеному виконавчому провадженні №46227194 об'єднано виконавчі провадження по виконанню рішень суду однієї юрисдикції - господарської.
При цьому позивач - ТОВ «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» у вказаному зведеному виконавчому провадженні є боржником (стороною цього виконавчого провадження).
Разом з тим, ст.121-2 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Таким чином, порядок оскарження дій чи бездіяльності органів Державної виконавчої служби під час виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів регламентовано саме нормами Господарського процесуального кодексу України та здійснюється відповідно до них.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги розгляду в порядку адміністративного судочинства не підлягають, оскільки мають бути розглянуті за нормами ГПК України судом, який видав виконавчий документ.
Також з наведених підстав розгляду не підлягає заява про забезпечення вказаного адміністративного позову, яка була подана ТОВ «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» одночасно із ним.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 107, 109, 160, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Орджонікідзевський рудоремонтний завод» до Відділу державної виконавчої служби Орджонікідзевського міського управління юстиції про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що з означеними позовними вимогами він може звернутися в порядку господарського судочинства.
Повторне звернення цієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, згідно ч.5 ст.109 КАС України, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та у строки, визначені ст. 186 КАС України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Суддя О.М. Турова